Korean Baduk League

2013 Korean Baduk League

Host Organization : Baduk TV
Post season
Players 1st round Semifinal Final
Team Hangame(7-7-0,36P) Team
Shinan Chunil Salt
3-0
11-23,24
1st round
Team
Shinan Chunil Salt
3-1
11-28,29
 
2nd round
Team
Shinan Chunil Salt
3-2
11-30,12-01
 
3rd round
 
 
 
 
Team
Shinan Chunil Salt
won by 2-0
1st round
Team Tbroad
3-2
12-19,20
 
2nd round
Team
Shinan Chunil Salt
3-0
12-21,22
 
3rd round
Team
Shinan Chunil Salt
3-2
12-23,24
 
Team
Shinan Chunil Salt
won by 2-1
Team Shinan Chunil Salt(8-6-0,37P)
Team Jungkwangjang(9-4-1,43.5P)
Team Tbroad(10-4-0,42P)
Final round
Round Date Team Tbroad 5-8 Team Shinan Chunil Salt
1st
3-2
12-19 Lee Jihyun(4d) W+R Lee Hobum(4d)
12-19 Kim Sungjin(3d) B+0.5 Kang Yootaek(6d)
12-19 Cho Hanseung(K) B+R Kim Junghyun(4d)
12-20 An Kukhyun(4d) W+R Lee Sedol(9d)
12-20 Kim Sedong(5d) W+R On Sojin(7d)
2nd
0-3
12-21 Kim Sedong(5d) W+R Kang Yootaek(6d)
12-21 Kim Hyunchan(2d) B+R Kim Junghyun(4d)
12-21 Kim Sungjin(3d) W+R Lee Sedol(9d)
12-22 Cho Hanseung(K)   On Sojin(7d)
12-22 Lee Jihyun(4d)   Lee Hobum(4d)
3rd
2-3
12-23 Cho Hanseung(K) B+R Kim Junghyun(4d)
12-23 Ryu Soohyung(3d) B+R Lee Hobum(4d)
12-23 Lee Jihyun(4d) B+R Lee Sedol(9d)
12-24 An Kukhyun(4d) B+R On Sojin(7d)
12-24 Kim Sedong(5d) B+R Kang Yootaek(6d)
Post season competition schedule
Date Team Jungkwangjang 2-3 Team Shinan Chunil Salt
11-30 Han Wonggyu(5d) W+R Kim Junghyun(4d)
11-30 Hong Kipyo(5d) B+R Kang Yootaek(6d)
11-30 Park Junghwan(9d) B+R Lee Sedol(9d)
12-01 Hong Sungji(9d) W+12.5 On Sojin(7d)
12-01 An Sungjoon(5d) W+R Lee Hobum(4d)
Date Team Jungkwangjang 1-3 Team Shinan Chunil Salt
11-28 Hong Kipyo(5d) B+R Kang Yootaek(6d)
11-28 Han Wonggyu(5d) B+R Lee Hobum(4d)
11-28 An Sungjoon(5d) B+R Kim Junghyun(4d)
11-29 Hong Sungji(9d) W+1.5 Lee Sedol(9d)
11-29 Park Junghwan(9d)   On Sojin(7d)
Date Team Shinan Chunil Salt 3-0 Team Hangame
11-23 Kim Junghyun(4d) B+6.5 Lee Chungyu(5d)
11-23 Lee Sedol(9d) W+R Kim Jiseok(9d)
11-23 Lee Hobum(4d) B+R Jin Siyoung(5d)
11-24 Kang Yootaek(6d)   Mok Jinseok(9d)
11-24 On Sojin(7d)   Kim Jinhwi(1d)
Final rank
Rank Players Win Loss Draw Point
01 Team Tbroad 10 4 0 42P
02 Team Jungkwangjang 9 4 1 43.5P
03 Team Shinan Chunil Salt 8 6 0 37P
04 Team Hangame 7 7 0 36P
05 Team Netmarble 7 7 0 34P
06 Team Posco LED 6 8 0 32P
07 Team SK Energy 4 9 1 28.5P
08 Team Gwangju Kixx 4 10 0 27P
2nd stage league
Team S.C J.J T.B H.G N.M G.K S.E P.L Point Result
Team Shinan Chunil Salt - 1-4 2-3 2-3 2-3 5-0 4-1 3-2 19 3-4-0 4
Team Jungkwangjang 4-1 - 3-2 3-2 3-2 5-0 2-3 2-3 22 5-2-0 2
Team Tbroad 3-2 2-3 - 4-1 3-2 3-2 3-2 3-2 21 6-1-0 1
Team Hangame 3-2 2-3 1-4 - 2-3 3-2 3-2 2-3 16 3-4-0 6
Team Netmarble 3-2 2-3 2-3 3-2 - 3-2 2-3 2-3 17 3-4-0 5
Team Gwangju Kixx 0-5 0-5 2-3 2-3 2-3 - 3-2 2-3 11 1-6-0 8
Team SK Energy 1-4 3-2 2-3 2-3 3-2 2-3 - 2-3 15 2-5-0 7
Team Posco LED 2-3 3-2 2-3 3-2 3-2 3-2 3-2 - 19 5-2-0 3
2nd stage competition schedule
Date Team Netmarble 2-3 Team Jungkwangjang
11-16 Lee Wonyoung(4d) W+R Hong Sungji(9d)
11-16 Shin Minjun(1d) B+R An Sungjoon(5d)
11-17 Min Sangyoun(2d) B+R Park Junghwan(9d)
11-17 Lee Changho(9d) W+1.5 Kang Byeongkwon(2d)
11-17 Park Yeonghun(9d) W+R Park Byeongkyu(8d)
Date Team Gwangju Kixx 3-2 Team SK Energy
11-14 Lee Heesung(9d) B+R Byun Sangil(2d)
11-14 Han Sanghoon(6d) W+0.5 Choi Cheolhan(9d)
11-15 Han Seungjoo(2d) W+R Han Taehee(3d)
11-15 An Choyeong(9d) B+R Lee Taehyun(5d)
11-15 Lee Younggu(9d) W+R Park Jungsang(9d)
Date Team Posco LED 2-3 Team Shinan Chunil Salt
11-09 Na Hyun(3d) B+R Kang Yootaek(5d)
11-09 Shin Jinseo(1d) B+0.5 Kim Junghyun(4d)
11-10 Kang Dongyun(9d) W+R Lee Sedol(9d)
11-10 An Hyungjun(4d) B+1.5 On Sojin(7d)
11-10 Kim Juho(9d) B+3.5 Lee Hobum(3d)
Date Team Hangame 1-4 Team Tbroad
11-07 Lee Chungyu(5d) B+7.5 Lee Jihyun(3d)
11-07 Lee Donghoon(2d) W+R Kim Hyunchan(2d)
11-08 Kim Jinhwi(1d) B+2.5 Cho Hanseung(K)
11-08 Kim Jiseok(9d) B+R Kim Sungjin(2d)
11-08 Mok Jinseok(9d) B+R Ryu Soohyung(2d)
Date Team Netmarble 3-2 Team Gwangju Kixx
11-02 Park Yeonghun(9d) B+R An Choyeong(9d)
11-02 Lee Wonyoung(4d) B+R Lee Younggu(9d)
11-03 Min Sangyoun(2d) W+R Han Seungjoo(2d)
11-03 Lee Changho(9d) W+R Kim Seongjae(5d)
11-03 Shin Minjun(1d) B+R Han Sanghoon(6d)
Date Team Posco LED 3-2 Team SK Energy
10-31 Shin Jinseo(1d) W+R Han Taehee(3d)
10-31 Kang Dongyun(9d) W+R Byun Sangil(2d)
11-01 Na Hyun(3d) W+R Choi Cheolhan(9d)
11-01 An Hyungjun(4d) W+0.5 Park Jungsang(9d)
11-01 Kim Juho(9d) B+3.5 Whang Jaeyoun(2d)
Date Team Hangame 3-2 Team Shinan Chunil Salt
10-26 Mok Jinseok(9d) B+R Lee Sedol(9d)
10-26 Lee Chungyu(5d) B+R Lee Hobum(3d)
10-27 Kim Jiseok(9d) W+R Kim Junghyun(4d)
10-27 Lee Donghoon(2d) W+R On Sojin(7d)
10-27 Kim Jinhwi(1d) W+R Kang Yootaek(5d)
Date Team Tbroad 2-3 Team Jungkwangjang
10-24 Lee Jihyun(3d) B+R Park Junghwan(9d)
10-24 An Kukhyun(4d) B+R Park Seunghwa(5d)
10-25 Kim Sungjin(2d) W+2.5 Han Wonggyu(5d)
10-25 Cho Hanseung(K) W+R Hong Sungji(9d)
10-25 Lee Wondo(5d) B+R An Sungjoon(5d)
Date Team Posco LED 3-2 Team Gwangju Kixx
10-19 Kang Dongyun(9d) B+R An Choyeong(9d)
10-19 Na Hyun(3d) B+R Lee Heesung(9d)
10-20 Kim Juho(9d) W+R Kim Seongjae(5d)
10-20 Kim Dongho(3d) W+1.5 Han Sanghoon(6d)
10-20 Shin Jinseo(1d) W+R Lee Younggu(9d)
Date Team Hangame 2-3 Team Netmarble
10-17 Lee Donghoon(2d) B+R Lee Changho(9d)
10-17 Kim Jinhwi(1d) W+R Park Yeonghun(9d)
10-18 Lee Chungyu(5d) W+7.5 Shin Minjun(1d)
10-18 Kim Jiseok(9d) W+R Lee Wonyoung(4d)
10-18 Mok Jinseok(9d) W+R Min Sangyoun(2d)
Date Team Tbroad 3-2 Team Shinan Chunil Salt
10-12 Lee Jihyun(3d) B+R Kim Junghyun(4d)
10-12 Kim Sedong(5d) B+R Lee Hobum(3d)
10-13 Kim Hyunchan(2d) W+R Park Daeyoung(1d)
10-13 Cho Hanseung(K) W+R Kang Yootaek(5d)
10-13 Kim Sungjin(2d) B+R On Sojin(7d)
Date Team Jungkwangjang 2-3 Team SK Energy
10-10 Kang Byeongkwon(2d) B+R Choi Cheolhan(9d)
10-10 Han Wonggyu(5d) W+R Byun Sangil(2d)
10-11 Hong Sungji(9d) B+R Han Taehee(3d)
10-11 Park Junghwan(9d) B+R Park Jungsang(9d)
10-11 An Sungjoon(5d) W+R Kim Hyeongwoo(6d)
Date Team Hangame 3-2 Team SK Energy
10-05 Park Junseok(2d) B+R Han Taehee(3d)
10-05 Kim Jiseok(9d) B+R Kim Hyeongwoo(6d)
10-06 Mok Jinseok(9d) W+R Park Jungsang(9d)
10-06 Lee Chungyu(5d) W+0.5 Choi Cheolhan(9d)
10-06 Kim Jinhwi(1d) W+R Lee Taehyun(5d)
Date Team Tbroad 3-2 Team Gwangju Kixx
10-03 Kim Hyunchan(2d) W+2.5 Kim Seongjae(5d)
10-03 Kim Sedong(5d) W+R Han Sanghoon(6d)
10-04 Ryu Soohyung(2d) W+0.5 Han Seungjoo(2d)
10-04 Lee Jihyun(3d) B+2.5 Choi Hongyun(2d)
10-04 Cho Hanseung(K) B+R Lee Younggu(9d)
Date Team Netmarble 3-2 Team Shinan Chunil Salt
09-28 Lee Changho(9d) W+R Kim Junghyun(4d)
09-28 Shin Minjun(1d) W+R Kang Yootaek(5d)
09-29 Min Sangyoun(2d) W+R Lee Sedol(9d)
09-29 Park Yeonghun(9d) W+16.5 Park Daeyoung(1d)
09-29 Lee Wonyoung(4d) B+R On Sojin(7d)
Date Team Posco LED 3-2 Team Jungkwangjang
09-26 Na Hyun(3d) B+R Hong Sungji(9d)
09-26 Kim Juho(9d) B+0.5 An Sungjoon(5d)
09-27 Shin Jinseo(1d) W+R Han Wonggyu(5d)
09-27 Kim Dongho(3d) W+R Park Junghwan(9d)
09-27 Kang Dongyun(9d) W+R Hong Kipyo(5d)
Date Team Tbroad 3-2 Team SK Energy
09-21 An Kukhyun(4d) B+R Han Taehee(3d)
09-21 Kim Sedong(5d) B+2.5 Choi Cheolhan(9d)
09-22 Lee Jihyun(3d) W+R Lee Taehyun(5d)
09-22 Cho Hanseung(K) W+R Park Jungsang(9d)
09-22 Kim Hyunchan(2d) W+R Byun Sangil(2d)
Date Team Jungkwangjang 4-1 Team Shinan Chunil Salt
09-19 Hong Sungji(9d) B+R Lee Sedol(9d)
09-19 Park Junghwan(9d) B+3.5 Lee Hobum(3d)
09-20 Hong Kipyo(5d) W+R Kim Junghyun(4d)
09-20 Han Wonggyu(5d) B+R On Sojin(7d)
09-20 An Sungjoon(5d) W+R Kang Yootaek(5d)
Date Team Posco LED 3-2 Team NetMarble
09-14 Kang Seungmin(3d) B+R Lee Wonyoung(4d)
09-14 Na Hyun(3d) B+R Park Yeonghun(9d)
09-15 Kim Juho(9d) W+1.5 Shin Minjun(1d)
09-15 Kang Dongyun(9d) B+0.5 Lee Changho(9d)
09-15 Choi Kihoon(4d) B+R Min Sangyoun(2d)
Date Team Hangame 3-2 Team Gwangju Kixx
09-12 Kim Jinhwi(1d) B+0.5 Kim Seongjae(5d)
09-12 Kim Jiseok(9d) B+2.5 Lee Heesung(9d)
09-13 Park Junseok(2d) W+R Ryu Minhyung(3d)
09-13 Lee Chungyu(5d) B+R An Choyeong(9d)
09-13 Mok Jinseok(9d) B+R Lee Younggu(9d)
Date Team Gwangju KIXX 0-5 Team Shinan Chunil Salt
08-31 Lee Heesung(9d) W+R On Sojin(7d)
08-31 Kim Seongjae(5d) B+R Lee Hobum(3d)
09-01 Lee Younggu(9d) W+R Lee Sedol(9d)
09-01 An Choyeong(9d) B+R Kang Yootaek(5d)
09-01 Han Sanghoon(6d) W+0.5 Kim Junghyun(4d)
Date Team Posco LED 2-3 Team Tbroad
08-29 Shin Jinseo(1d) W+8.5 Kim Sedong(5d)
08-29 Na Hyun(3d) W+R An Kukhyun(4d)
08-30 Kang Dongyun(9d) W+R Lee Jihyun(3d)
08-30 Kim Juho(9d) B+R Cho Hanseung(K)
08-30 Choi Kihoon(4d) B+2.5 Ryu Soohyung(2d)
Date Team Hangame 2-3 Team Jungkwangjang
08-24 Kim Jinhwi(1d) B+R Han Wonggyu(5d)
08-24 Mok Jinseok(9d) W+0.5 Hong Sungji(9d)
08-25 Cho Insun(3d) W+R Hong Kipyo(5d)
08-25 Kim Jiseok(9d) B+R Park Junghwan(9d)
08-25 Lee Donghoon(2d) W+R An Sungjoon(5d)
Date Team Netmarble 2-3 Team SK Energy
08-22 Lee Wonyoung(4d) B+2.5 Choi Cheolhan(9d)
08-22 Whang Jinhyung(3d) B+R Park Jungsang(9d)
08-23 Shin Minjun(1d) W+R Lee Taehyun(5d)
08-23 Lee Changho(9d) B+R Byun Sangil(2d)
08-23 Min Sangyoun(2d) B+R Han Taehee(3d)
Date Team Posco LED 3-2 Team Hangame
08-17 Kang Seungmin(3d) W+R Kim Jinhwi(1d)
08-17 An Hyungjun(4d) B+R Kim Jiseok(9d)
08-18 Kang Dongyun(9d) B+R Park Junseok(2d)
08-18 Kim Juho(9d) W+R Mok Jinseok(9d)
08-18 Na Hyun(3d) B+R Lee Donghoon(2d)
Date Team NetMarble 2-3 Team Tbroad
08-15 Min Sangyoun(2d) W+R Lee Jihyun(3d)
08-15 Park Yeonghun(9d) B+R Ryu Soohyung(2d)
08-16 Lee Wonyoung(4d) B+R Kim Sungjin(2d)
08-16 Lee Changho(9d) W+R Cho Hanseung(K)
08-16 Shin Minjun(1d) W+R Kim Sedong(5d)
Date Team Jungkwangjang 5-0 Team Gwangju Kixx
08-10 Park Junghwan(9d) B+R Han Seungjoo(2d)
08-10 Park Seunghwa(5d) W+0.5 An Choyeong(9d)
08-11 Han Wonggyu(5d) B+R Lee Heesung(9d)
08-11 An Sungjoon(5d) W+R Kim Seongjae(5d)
08-11 Hong Sungji(9d) B+9.5 Lee Younggu(9d)
Date Team Shinan Chunil Salt 4-1 Team SK Energy
08-08 Lee Hobum(3d) W+R Whang Jaeyoun(2d)
08-08 Lee Sedol(9d) B+2.5 Byun Sangil(2d)
08-09 On Sojin(7d) W+2.5 Han Taehee(3d)
08-09 Kang Yootaek(5d) W+R Park Jungsang(9d)
08-09 Kim Junghyun(4d) W+R Lee Taehyun(5d)
1st stage league
Team S.C P.L S.E J.J H.G G.K T.B N.M Point Result
Team Shinan Chunil Salt - 3-2 3-2 3-2 2-3 3-2 3-2 1-4 18 5-2-0 1
Team Posco LED 2-3 - 2-3 0-5 3-2 2-3 2-3 2-3 13 1-6-0 8
Team SK Energy 2-3 3-2 - 2-2 0-5 1-4 1-4 4-1 13 2-4-1 7
Team Jungkwangjang 2-3 5-0 2-2 - 2-3 4-1 3-2 3-2 21 4-2-1 2
Team Hangame 3-2 2-3 5-0 3-2 - 4-1 1-4 2-3 20 4-3-0 4
Team Gwangju Kixx 2-3 3-2 4-1 1-4 1-4 - 3-2 2-3 16 3-4-0 6
Team Tbroad 2-3 3-2 4-1 2-3 4-1 2-3 - 4-1 21 4-3-0 3
Team Netmarble 4-1 3-2 1-4 2-3 3-2 3-2 1-4 - 17 4-3-0 5
1st stage competition schedule
Date Team Hangame 1-4 Team Tbroad
08-03 Kim Jiseok(9d) B+R Kim Sedong(5d)
08-03 Park Junseok(2d) B+R Ryu Soohyung(2d)
08-04 Mok Jinseok(9d) W+R Lee Jihyun(3d)
08-04 Lee Donghoon(2d) B+R Cho Hanseung(K)
08-04 Cho Insun(3d) W+R An Kukhyun(4d)
Date Team Shinan Chunil Salt 3-2 Team Posco LED
08-01 Lee Sedol(9d) W+0.5 Kang Dongyun(9d)
08-01 Kang Yootaek(5d) W+R Kim Dongho(3d)
08-02 Lee Hobum(3d) B+R An Hyungjun(4d)
08-02 On Sojin(7d) W+R Shin Jinseo(1d)
08-02 Kim Junghyun(4d) W+R Na Hyun(3d)
Date Team SK Energy 1-4 Team Gwangju Kixx
07-27 Han Taehee(3d) B+R Kim Seongjae(5d)
07-27 Lee Taehyun(5d) W+R Lee Younggu(9d)
07-28 Byun Sangil(2d) B+R Lee Heesung(9d)
07-28 Choi Cheolhan(9d) B+R Han Sanghoon(6d)
07-28 Park Jungsang(9d) B+R An Choyeong(9d)
Date Team Jungkwangjang 3-2 Team Netmarble
07-25 Han Wonggyu(5d) B+3.5 Park Yeonghun(9d)
07-25 Hong Sungji(9d) B+R Lee Changho(9d)
07-26 Hong Kipyo(5d) W+R Lee Wonyoung(4d)
07-26 Park Junghwan(9d) B+R Min Sangyoun(2d)
07-26 An Sungjoon(5d) B+R Shin Minjun(1d)
Date Team Jungkwangjang 3-2 Team Tbroad
07-20 Hong Sungji(9d) W+R Kim Sedong(5d)
07-20 An Sungjoon(5d) W+R Kim Sungjin(2d)
07-21 Han Wonggyu(5d) W+R Lee Jihyun(3d)
07-21 Park Junghwan(9d) B+R Lee Wondo(5d)
07-21 Kang Byeongkwon(2d) B+1.5 Cho Hanseung(K)
Date Team Shinan Chunil Salt 2-3 Team Hangame
07-18 Lee Sedol(9d) B+R Kim Jiseok(9d)
07-18 Kim Junghyun(4d) B+R Cho Insun(3d)
07-19 Lee Hobum(3d) B+R Mok Jinseok(9d)
07-19 Kang Yootaek(5d) W+0.5 Lee Donghoon(2d)
07-19 On Sojin(7d) W+2.5 Lee Chungyu(5d)
Date Team Posco LED 2-3 Team SK Energy
07-06 Shin Jinseo(1d) W+R Han Taehee(3d)
07-06 Kang Seungmin(2d) W+R Park Jungsang(9d)
07-07 Kang Dongyun(9d) W+R Byun Sangil(2d)
07-07 Na Hyun(3d) B+R Choi Cheolhan(9d)
07-07 An Hyungjun(4d) B+R Lee Taehyun(5d)
Date Team Gwangju Kixx 2-3 Team Netmarble
07-04 Kim Seongjae(5d) W+R Lee Changho(9d)
07-04 Han Sanghoon(6d) W+R Park Yeonghun(9d)
07-05 Lee Younggu(9d) W+0.5 Shin Minjun(1d)
07-05 Han Seungjoo(1d) W+R Min Sangyoun(2d)
07-05 An Choyeong(9d) B+R Lee Heesung(9d)
Date Team SK Energy 2-2 Team Jungkwangjang
06-29 Choi Cheolhan(9d) Draw An Sungjoon(4d)
06-29 Han Taehee(3d) B+R Hong Sungji(9d)
06-30 Kim Hyeongwoo(6d) B+R Hong Kipyo(5d)
06-30 Whang Jaeyoun(2d) W+R Han Wonggyu(5d)
06-30 Park Jungsang(9d) W+R Park Seunghwa(5d)
Date Team Shinan Chunil Salt 3-2 Team Tbroad
06-27 Lee Hobum(3d) B+R An Kukhyun(4d)
06-27 Kang Yootaek(5d) B+R Cho Hanseung(K)
06-28 Kim Junghyun(4d) B+R Lee Wondo(4d)
06-28 On Sojin(7d) W+R Lee Jihyun(3d)
06-28 Park Daeyoung(1d) W+R Kim Sedong(4d)
Date Team Hangame 2-3 Team Netmarble
06-22 Park Junseok(2d) W+R Shin Minjun(1d)
06-22 Cho Insun(2d) W+R Whang Jinhyung(2d)
06-23 Jin Siyoung(5d) W+R Min Sangyoun(2d)
06-23 Mok Jinseok(9d) B+R Park Yeonghun(9d)
06-23 Kim Jiseok(9d) B+R Baek Chanhee(1d)
Date Team Posco LED 2-3 Team Gwangju Kixx
06-20 An Hyungjun(4d) W+R Ryu Minhyung(3d)
06-20 Kim Dongho(3d) W+R An Choyeong(9d)
06-21 Shin Jinseo(1d) B+R Han Sanghoon(6d)
06-21 Kim Juho(9d) W+R Choi Hongyun(2d)
06-21 Na Hyun(3d) W+R Lee Heesung(9d)
Date Team Posco LED 0-5 Team Jungkwangjang
06-15 An Hyungjun(4d) W+R Hong Kipyo(5d)
06-15 Na Hyun(3d) B+R Park Junghwan(9d)
06-16 Kim Dongho(3d) W+R An Sungjoon(4d)
06-16 Shin Jinseo(1d) B+R Han Wonggyu(5d)
06-16 Kim Juho(9d) W+R Hong Sungji(9d)
Date Team Shinan Chunil Salt 1-4 Team Netmarble
06-13 Lee Sedol(9d) W+R Lee Changho(9d)
06-13 Kang Yootaek(5d) B+3.5 Park Yeonghun(9d)
06-14 On Sojin(7d) W+R Shin Minjun(1d)
06-14 Park Daeyoung(1d) B+R Min Sangyoun(2d)
06-14 Kim Junghyun(4d) B+6.5 Yoo Byeongryong(1d)
Date Team Gwangju Kixx 3-2 Team Tbroad
06-01 Lee Heesung(9d) B+R Cho Hanseung(K)
06-01 Kim Seongjae(5d) W+R Kim Sedong(4d)
06-02 Lee Younggu(9d) W+R Lee Jihyun(3d)
06-02 Han Sanghoon(9d) B+0.5 An Kukhyun(4d)
06-02 An Choyeong(9d) W+R Kim Hyunchan(2d)
Date Team SK Energy 0-5 Team Hangame
05-30 Lee Bumjin(1d) W+R Mok Jinseok(9d)
05-30 Choi Cheolhan(9d) B+R Park Junseok(2d)
05-31 Byun Sangil(2d) W+R Cho Insun(2d)
05-31 Park Jungsang(9d) B+4.5 Lee Donghoon(2d)
05-31 Lee Taehyun(5d) W+R Kim Jiseok(9d)
Date Team Hangame 4-1 Team Gwangju Kixx
05-18 Cho Insun(2d) W+R Kim Seongjae(5d)
05-18 Park Junseok(2d) B+R Ryu Minhyung(3d)
05-19 Kim Jiseok(9d) W+R Lee Heesung(9d)
05-19 Mok Jinseok(9d) B+R Han Sanghoon(6d)
05-19 Lee Donghoon(2d) B+R Lee Younggu(9d)
Date Team Posco LED 2-3 Team Netmarble
05-16 Shin Jinseo(1d) W+R Min Sangyoun(2d)
05-16 Kang Dongyun(9d) W+R Shin Minjun(1d)
05-17 An Hyungjun(4d) B+R Park Yeonghun(9d)
05-17 Na Hyun(3d) B+1.5 Lee Changho(9d)
05-17 Kim Juho(9d) B+R Lee Wonyoung(4d)
Date Team Shinan Chunil Salt 3-2 Team Jungkwangjang
05-11 Kang Yootaek(5d) W+R Hong Sungji(9d)
05-11 Park Daeyoung(1d) W+R An Sungjoon(4d)
05-12 Kim Junghyun(4d) B+R Park Junghwan(9d)
05-12 On Sojin(7d) W+R Park Seunghwa(5d)
05-12 Lee Sedol(9d) W+R Han Wonggyu(5d)
Date Team SK Energy 1-4 Team Tbroad
05-09 Lee Taehyun(5d) W+R Cho Hanseung(K)
05-09 Kim Hyeongwoo(6d) B+R An Kukhyun(4d)
05-10 Byun Sangil(2d) B+R Kim Sedong(4d)
05-10 Choi Cheolhan(9d) B+1.5 Kim Hyunchan(2d)
05-10 Park Jungsang(9d) W+R Lee Jihyun(3d)
Date Team SK Energy 4-1 Team Netmarble
05-04 Kim Hyeongwoo(6d) W+R Yoo Byeongryong(1d)
05-04 Byun Sangil(2d) W+R Lee Changho(9d)
05-05 Lee Taehyun(5d) W+3.5 Lee Wonyoung(4d)
05-05 Choi Cheolhan(9d) B+R Min Sangyoun(2d)
05-05 Park Jungsang(9d) W+R Park Yeonghun(9d)
Date Team Jungkwangjang 2-3 Team Hangame
05-02 Park Junghwan(9d) W+R Kim Jinhwi(1d)
05-02 Han Wonggyu(4d) W+R Lee Donghoon(2d)
05-03 Hong Sungji(9d) B+R Kim Jiseok(9d)
05-03 Kang Byeongkwon(2d) W+R Mok Jinseok(9d)
05-03 An Sungjoon(4d) W+R Cho Insun(2d)
Date Team Posco LED 2-3 Team Tbroad
04-27 Kang Dongyun(9d) B+R Ryu Soohyung(2d)
04-27 Na Hyun(3d) B+R An Kukhyun(4d)
04-28 Shin Jinseo(1d) W+R Lee Jihyun(3d)
04-28 Kim Juho(9d) W+0.5 Cho Hanseung(K)
04-28 Kim Dongho(3d) W+R Kim Sedong(4d)
Date Team Shinan Chunil Salt 2-3 Team Gwangju Kixx
04-25 Lee Hobum(3d) W+R Lee Heesung(9d)
04-25 On Sojin(7d) B+R An Choyeong(9d)
04-26 Lee Sedol(9d) B+R Kim Seongjae(5d)
04-26 Kang Yootaek(5d) W+R Han Sanghoon(6d)
04-26 Kim Junghyun(3d) B+4.5 Lee Younggu(9d)
Date Team SK Energy 2-3 Team Shinan Chunil Salt
04-20 Kim Hyeongwoo(6d) W+7.5 Ryu Jaehyeong(9d)
04-20 Choi Cheolhan(9d) W+2.5 Kim Junghyun(4d)
04-21 Park Jungsang(9d) W+R Kang Yootaek(5d)
04-21 Byun Sangil(2d) W+R On Sojin(7d)
04-21 Lee Taehyun(5d) B+R Lee Sedol(9d)
Date Team Gwangju Kixx 1-4 Team Jungkwangjang
04-18 An Choyeong(9d) B+2.5 Han Wonggyu(4d)
04-18 Kim Seongjae(5d) W+R Park Junghwan(9d)
04-19 Lee Younggu(9d) B+R An Sungjoon(4d)
04-19 Lee Heesung(9d) B+R Hong Sungji(9d)
04-19 Han Sanghoon(6d) B+R Park Seunghwa(5d)
Date Team Netmarble 1-4 Team Tbroad
04-13 Lee Wonyoung(4d) W+R Ryu Soohyung(2d)
04-13 Shin Minjun(1d) B+R An Kukhyun(4d)
04-14 Min Sangyoun(2d) W+R Lee Jihyun(3d)
04-14 Lee Changho(9d) W+R Cho Hanseung(K)
04-14 Park Yeonghun(9d) W+R Kim Sedong(4d)
Date Team Posco LED 3-2 Team Hangame
04-11 Kang Dongyun(9d) W+R Kim Jiseok(8d)
04-11 Kim Dongho(3d) W+R Lee Donghoon(2d)
04-12 Na Hyun(3d) W+R Cho Insun(2d)
04-12 Kim Juho(9d) W+R Jin Siyoung(5d)
04-12 Shin Jinseo(1d) B+R Mok Jinseok(9d)
Team & Member
  Team Shinan Chunil Salt Result Team Posco LED Result Team SK Energy Result Team Jungkwangjang Result
Captain Lee Sedol(9d) 13-5 Kang Dongyun(9d) 4-6 Choi Cheolhan(9d) 6-5 Park Junghwan(9d) 13-1
2nd Kang Yootaek(6d) 7-12 Na Hyun(3d) 7-5 Byun Sangil(2d) 5-6 Hong Sungji(9d) 9-7
3rd Kim Junghyun(4d) 15-4 Shin Jinseo(2d) 4-7 Park Jungsang(9d) 5-8 An Sungjoon(5d) 9-6
4th On Sojin(7d) 9-8 Kim Dongho(3d) 1-6 Lee Taehyun(5d) 2-9 Han Wonggyu(5d) 8-7
5th Ryu Jaehyeong(9d) 0-1 Kim Juho(9d) 6-4 Lee Bumjin(2d) 0-1 Kang Byeongkwon(3d) 0-4
6th Lee Hobum(4d) 7-8 Kang Seungmin(3d) 1-1 Han Taehee(3d) 5-4 Hong Kipyo(5d) 5-3
7th Park Daeyoung(1d) 2-3 An Hyungjun(4d) 2-5 Whang Jaeyoun(2d) 0-2 Park Seunghwa(5d) 2-3
8th Kang Jisung(9d) 0-0 Choi Jung(4d) 0-0 Kim Hyeongwoo(6d) 2-4 Park Mingyu(3d) 0-0
9th Kim Nahyun(1d) 0-0 Choi Kihoon(4d) 1-0 Kim Jaeyoung(1d) 0-0 Kim Miri(2d) 0-0
  Team Hangame Result Team Gwangju Kixx Result Team Tbroad Result Team Netmarble Result
Captain Kim Jiseok(9d) 11-3 Kim Seongjae(6d) 4-7 Cho Hanseung(K) 7-7 Park Yeonghun(9d) 7-3
2nd Lee Donghoon(2d) 3-7 Lee Younggu(9d) 7-4 Lee Jihyun(4d) 10-5 Lee Changho(9d) 5-5
3rd Mok Jinseok(9d) 6-7 Han Sanghoon(6d) 3-8 An Kukhyun(4d) 6-5 Lee Wonyoung(4d) 6-3
4th Jin Siyoung(5d) 0-3 An Choyeong(9d) 6-4 Kim Sedong(5d) 9-6 Min Sangyoun(2d) 4-7
5th Cho Insun(3d) 4-4 Lee Heesung(9d) 3-8 Lee Wondo(5d) 0-2 Whang Jinhyung(2d) 0-2
6th Lee Chungyu(5d) 3-3 Han Seungjoo(2d) 1-3 Kim Hyunchan(2d) 2-4 Shin Minjun(1d) 5-5
7th Kim Jinhwi(1d) 4-3 Ryu Minhyung(3d) 0-2 Ryu Soohyung(3d) 5-2 Yoo Byeongryong(1d) 0-2
8th Park Junseok(2d) 3-4 Park Jiyeon(3d) 0-0 Kim Sungjin(3d) 3-2 Baek Chanhee(1d) 0-1
9th Moon Dowon(3d) 0-0 Choi Hongyun(2d) 1-1 Kim Hyeoimin(7d) 0-0 O Yujin(1d) 0-0
Note;
  (K); Kuksu

History;
  2013-04-03 Page was created.
  2013-04-11,13,17,19,20,21,25,26,27,28 Updated.
  2013-05-03,05,09,11,12,16,17,18,19,30,31 Updated.
  2013-06-02,13,14,15,16,22,23,27,28,29,30 Updated.
  2013-07-06,18,19,20,21,25,26,27,28 Updated.
  2013-08-01,02,03,04,08,09,10,11,15,16,17,18,22,23,24,25,26,29,30,31 Updated.
  2013-09-01,14,15,21,22,27,28,29 Updated.
  2013-10-03,04,05,06,12,13,17,18,19,20,24,25,26,27 Updated.
  2013-11-02,03,07,08,09,10,14,15,23 Updated.
  2013-12-07,19,20,21,23,24 Updated.

Preliminary tournament
Players 1st round
03-19
Final
03-20
Kim Hyeoimin(7d) Kim Hyeoimin
 
Kim Juho
W+6.5
Park Daeyoung(1d)
Choi Wonyong(6d) Kim Juho
 
Kim Juho(9d)
Kim Hyunchan(2d) Park Seunghyun
 
Shin Jinseo
B+R
Park Seunghyun(7d)
Lee Daehyeoi(4d) Shin Jinseo
 
Shin Jinseo(1d)
Lee Heesung(9d) Lee Heesung
 
Lee Heesung
 
Choi Hongyun(2d)
Ok Deukjin(7d) Ok Deukjin
 
Kim Hyeoilim(2d)
Yang Wooseok(1d) Song Taekon
 
Cho Insun
 
Song Taekon(9d)
Park Jinsol(5d) Cho Insun
 
Cho Insun(2d)
Lee Hyeonho(3d) Lee Hyeonho
 
Ryu Jaehyeong
 
Lee Sungjae(9d)
Ryu Jaehyeong(9d) Ryu Jaehyeong
 
Park Byeongkyu(9d)
Whang Jinhyung(2d) Whang Jinhyung
 
Whang Jinhyung
 
Park Junseok(2d)
Whang Jaeyoun(2d) Whang Jaeyoun
 
Baek Daehyun(8d)
Kang Jisung(9d) Kang Jisung
 
On Sojin
 
Han Taehee(3d)
On Sojin(7d) On Sojin
 
Shin Minjun(1d)
Lee Chungyu(5d) Lee Chungyu
 
Lee Bumjin
 
Ryu Soohyung(2d)
Park Jieun(9d) Lee Bumjin
 
Lee Bumjin(1d)
History;
  2013-03-24 Page was created.