Korean Baduk League

2007 Korean Baduk League

Host Organization: Baduk TV
Post season
Players 1st round Semifinal Final
Team No.1 Fire Insurance(8-6,30P) Team
No.1 Fire Insurance
3-1
12-07~09
Team
Shimsung Construction
3-0
12-14~16
1st round
Team
Yeongnam Ilbo
3-2
12-19~21
 
2nd round
Team
Yeongnam Ilbo
3-0
12-22~23
 
3rd round
 
 
 
12-28~30
 
Team
Yeongnam Ilbo
won by 2-0
Team Ulsan Dearche(8-6,35P)
Team Shimsung Construction(9-5,32P)
Team Yeongnam Ilbo(11-3,36P)
Final rank
Rank Players Win Loss Point
01 Team Yeongnam Ilbo 11 3 36P
02 Team Shimsung Construction 9 5 32P
03 Team Ulsan Dearche 8 6 35P
04 Team No.1 Fire Insurance 8 6 30P
05 Team Hangame 8 6 29P
06 Team World Meridian 6 8 28P
07 Team GS KIXX 5 9 28P
08 Team Daebang Nobleland 1 13 13P
2nd stage league
Team Y.I F.I W.M S.C G.K H.G U.D D.N Win-loss Rank
Team Yeongnam Ilbo - 3-2 3-1 1-3 1-3 3-1 3-2 3-2 5-2 2
Team No.1 Fire Insurance 2-3 - 3-1 1-3 3-1 1-3 1-3 3-2 3-4 5
Team World Meridian 1-3 1-3 - 0-3 3-1 2-3 2-3 3-0 2-5 6
Team Shimsung Construction 3-1 3-1 3-0 - 3-2 1-3 1-3 3-0 5-2 2
Team GS KIXX 3-1 1-3 1-3 2-3 - 1-3 2-3 3-1 2-5 6
Team Hangame 1-3 3-1 3-2 3-1 3-1 - 0-3 3-1 5-2 2
Team Ulsan Dearche 2-3 3-1 3-2 3-1 3-2 3-0 - 3-0 6-1 1
Team Daebang Nobleland 2-3 2-3 0-3 0-3 1-3 1-3 0-3 - 0-7 8
2nd stage competition schedule
Game Team A  Result  Team B Remarks
p15 12-23 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(6d)B+0.5 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) Yeongnam 3-0 Shimsung
p14 12-22 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d)W+2.5 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) Yeongnam 2-0 Shimsung
p13 12-22 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d)B+4.5 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) Yeongnam 1-0 Shimsung
p12 12-21 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(6d)B+R Team Shimsung Construction Yun Chanhee(2d) Yeongnam 3-2 Shimsung
p11 12-20 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d)W+3.5 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) Yeongnam 2-2 Shimsung
p10 12-20 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d)B+R Team Shimsung Construction Choi Wonyong(5d) Yeongnam 1-2 Shimsung
p09 12-19 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(2d)B+R Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) Yeongnam 0-2 Shimsung
p08 12-19 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d)W+R Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) Yeongnam 0-1 Shimsung
p07 12-15 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d)W+R Team No.1 Fire Insurance Jin Donggyu(4d) Shimsung 3-0 Fire
p06 12-14 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d)B+2.5 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) Shimsung 2-0 Fire
p05 12-14 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d)W+R Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) Shimsung 1-0 Fire
p04 12-08 Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d)B+R Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) Ulsan 1-3 Fire
p03 12-08 Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(2d)W+R Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) Ulsan 1-2 Fire
p02 12-07 Team Ulsan Dearche Yun Hyunseok(9d)B+0.5 Team No.1 Fire Insurance Bae Junhee(2d) Ulsan 1-1 Fire
p01 12-07 Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(7d)B+R Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) Ulsan 1-0 Fire
231 11-18 Team No.1 Fire Insurance Jin Donggyu(3d)W+3.5 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) Fire 1-3 Shimsung
230 11-17 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS)B+R Team Shimsung Construction Yun Chanhee(1d) Fire 1-2 Shimsung
229 11-17 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d)B+R Team Shimsung Construction Kim Soojang(9d) Fire 1-1 Shimsung
228 11-16 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d)B+1.5 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) Fire 0-1 Shimsung
227 11-16 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d)B+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) Yeongnam 3-2 Ulsan
226 11-15 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(6d)W+5.5 Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(7d) Yeongnam 2-2 Ulsan
225 11-15 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d)W+R Team Ulsan Dearche Na Jonghoon(6d) Yeongnam 2-1 Ulsan
224 11-14 Team Yeongnam Ilbo Son Geungi(3d)B+1.5 Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(6d) Yeongnam 1-1 Ulsan
223 11-14 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(2d)B+R Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(2d) Yeongnam 0-1 Ulsan
222 11-11 Team GS KIXX Lee Changho(W) B+R Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) KIXX 3-1 Daebang
221 11-10 Team GS KIXX Kim Kiyoung(4d) B+1.5 Team Daebang Nobleland Lee Seongjae(8d) KIXX 2-1 Daebang
220 11-10 Team GS KIXX Lee Heesung(7d) B+3.5 Team Daebang Nobleland Rui Naiwei(9d) KIXX 2-0 Daebang
219 11-09 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) W+R Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) KIXX 1-0 Daebang
218 11-09 Team World Meridian Park Junghwan(2d) W+R Team Hangame On Sojin(4d) World 2-3 Hangame
217 11-08 Team World Meridian Cho Hyeyeon(7d) W+2.5 Team Hangame Song Taekon(8d) World 2-2 Hangame
216 11-08 Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) W+R Team Hangame Won Sungjin(8d) World 1-2 Hangame
215 11-07 Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) B+1.5 Team Hangame Lee Jungwoo(6d) World 1-1 Hangame
214 11-07 Team World Meridian Yun Junsang(K) B+R Team Hangame An Choyeong(9d) World 1-0 Hangame
213 11-03 Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) B+R Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) World 0-3 Shimsung
212 11-03 Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) W+3.5 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) World 0-2 Shimsung
211 11-02 Team World Meridian Lee Jaewong(5d) B+7.5 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) World 0-1 Shimsung
210 11-01 Team Ulsan Dearche Yun Hyunseok(9d) W+R Team Daebang Nobleland Yun Seunghyeon(9d) Ulsan 3-0 Daebang
209 10-31 Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(7d) B+R Team Daebang Nobleland Lee Seongjae(8d) Ulsan 2-0 Daebang
208 10-31 Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) W+R Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) Ulsan 1-0 Daebang
207 10-28 Team GS KIXX Park Seungcheol(5d) W+R Team Hangame An Choyeong(9d) KIXX 1-3 Hangame
206 10-27 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) W+R Team Hangame Song Taekon(8d) KIXX 1-2 Hangame
205 10-27 Team GS KIXX Kim Kiyoung(4d) W+1.5 Team Hangame Won Sungjin(8d) KIXX 0-2 Hangame
204 10-26 Team GS KIXX Kim Seungjun(9d) B+R Team Hangame On Sojin(4d) KIXX 0-1 Hangame
203 10-26 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(2d)W+R Team No.1 Fire Insurance Jin Donggyu(3d) Yeongnam 3-2 Fire
202 10-25 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(6d) W+10.5 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) Yeongnam 2-2 Fire
201 10-25 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) W+R Team No.1 Fire Insurance Seo Gunwoo(4d) Yeongnam 2-1 Fire
200 10-24 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) W+R Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) Yeongnam 1-1 Fire
199 10-24 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) W+R Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) Yeongnam 1-0 Fire
198 10-21 Team Shimsung Construtcion Choi Wonyong(5d) B+R Team GS KIXX Kim Seungjun(9d) Shimsung 3-2 KIXX
197 10-21 Team Shimsung Construtcion Yun Chanhee(1d) B+R Team GS KIXX Kim Kiyoung(4d) Shimsung 2-2 KIXX
196 10-21 Team Shimsung Construtcion Mok Jinseok(9d) W+5.5 Team GS KIXX Lee Changho(W) Shimsung 2-1 KIXX
195 10-21 Team Shimsung Construtcion Cho Hanseung(9d) W+R Team GS KIXX Lee Heesung(7d) Shimsung 2-0 KIXX
194 10-21 Team Shimsung Construtcion Hong Sungji(5d) B+5.5 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) Shimsung 1-0 KIXX
193 10-19 Team World Meridian Cho Hyeyeon(7d) B+R Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(6d) World 2-3 Ulsan
192 10-18 Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) B+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) World 2-2 Ulsan
191 10-18 Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) B+10.5 Team Ulsan Dearche Na Jonghoon(6d) World 2-1 Ulsan
190 10-17 Team World Meridian Park Junghwan(2d) B+R Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(7d) World 1-1 Ulsan
189 10-17 Team World Meridian Yun Junsang(K) B+R Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(2d) World 1-0 Ulsan
188 10-14 Team No.1 Fire Insurance Seo Gunwoo(4d) W+R Team Daebang Nobleland Yun Seunghyeon(9d) Fire 3-2 Daebang
187 10-14 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) W+3.5 Team Daebang Nobleland Rui Naiwei(9d) Fire 2-2 Daebang
186 10-13 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) W+R Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) Fire 2-1 Daebang
185 10-13 Team No.1 Fire Insurance Jin Donggyu(3d) W+0.5 Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) Fire 1-1 Daebang
184 10-12 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) W+8.5 Team Daebang Nobleland Park Jihoon(5d) Fire 1-0 Daebang
183 10-11 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) B+R Team Hangame Kim Seongryong(9d) Yeongnam 3-1 Hangame
182 10-11 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(6d) W+R Team Hangame An Choyeong(9d) Yeongnam 2-1 Hangame
181 10-10 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) W+R Team Hangame On Sojin(4d) Yeongnam 1-1 Hangame
180 10-10 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) W+R Team Hangame Won Sungjin(8d) Yeongnam 1-0 Hangame
179 10-07 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) W+0.5 Team Hangame On Sojin(4d) Shimsung 1-3 Hangame
178 10-07 Team Shimsung Construction Choi Wonyong(5d) B+R Team Hangame An Choyeong(9d) Shimsung 1-2 Hangame
177 10-07 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) W+4.5 Team Hangame Won Sungjin(8d) Shimsung 1-1 Hangame
176 10-07 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) W+R Team Hangame Song Taekon(8d) Shimsung 1-0 Hangame
175 10-04 Team No.1 Fire Insurance Bae Junhee(2d) B+R Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(6d) Fire 1-3 Ulsan
174 10-04 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) B+R Team Ulsan Dearche Yun Hyunseok(9d) Fire 1-2 Ulsan
173 10-03 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) B+0.5 Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(7d) Fire 0-2 Ulsan
172 10-03 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) W+1.5 Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) Fire 0-1 Ulsan
171 09-30 Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) W+R Team GS KIXX Kim Kiyoung(4d) World 3-1 KIXX
170 09-29 Team World Meridian Yun Junsang(K) B+R Team GS KIXX Park Jungsang(9d) World 2-1 KIXX
169 09-29 Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) B+4.5 Team GS KIXX Lee Changho(W) World 1-1 KIXX
168 09-28 Team World Meridian Cho Hyeyeon(7d) B+R Team GS KIXX Park Seungcheol(5d) World 1-0 KIXX
167 09-28 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) W+R Team Daebang Nobleland Lee Seongjae(8d) Yeongnam 3-2 Daebang
166 09-27 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(6d) W+R Team Daebang Nobleland Park Jihoon(5d) Yeongnam 2-2 Daebang
165 09-27 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) W+R Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) Yeongnam 1-2 Daebang
164 09-26 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) W+R Team Daebang Nobleland Yun Seunghyeon(9d) Yeongnam 1-1 Daebang
163 09-26 Team Yeongnam Ilbo Son Geungi(3d) W+13.5 Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) Yeongnam 0-1 Daebang
162 09-23 Team GS KIXX Kim Seungjun(9d) W+R Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(6d) KIXX 2-3 Ulsan
161 09-23 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) W+R Team Ulsan Dearche Na Jonghoon(6d) KIXX 2-2 Ulsan
160 09-22 Team GS KIXX Lee Changho(W) W+R Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(7d) KIXX 1-2 Ulsan
159 09-22 Team GS KIXX Lee Heesung(7d) B+3.5 Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) KIXX 1-1 Ulsan
158 09-21 Team GS KIXX Kim Kiyoung(4d) B+1.5 Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(2d) KIXX 1-0 Ulsan
157 09-20 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) B+R Team Hangame An Choyeong(9d) Fire 1-3 Hangame
156 09-20 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) W+R Team Hangame Won Sungjin(8d) Fire 1-2 Hangame
155 09-19 Team No.1 Fire Insurance Seo Gunwoo(4d) B+R Team Hangame On Sojin(4d) Fire 1-1 Hangame
154 09-19 Team No.1 Fire Insurance Jin Donggyu(3d) B+4.5 Team Hangame Kim Seongryong(9d) Fire 1-0 Hangame
153 09-16 Team World Meridian Park Junghwan(2d) B+R Team Daebang Nobleland Lee Seongjae(8d) World 1-0 Daebang
152 09-16 Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) W+R Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) World 2-0 Daebang
151 09-16 Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) B+9.5 Team Daebang Nobleland Rui Naiwei(9d) World 3-0 Daebang
150 09-13 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) B+R Team Shimsung Construction Yun Chanhee(1d) Yeongnam 1-3 Shimsung
149 09-13 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) W+7.5 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) Yeongnam 1-2 Shimsung
148 09-12 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(6d) B+R Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) Yeongnam 1-1 Shimsung
147 09-12 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(2d) B+4.5 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) Yeongnam 1-0 Shimsung
146 09-02 Team Hangame Won Sungjin(8d) B+R Team Daebang Nobleland Rui Naiwei(9d) Hangame 3-1 Daebang
145 09-01 Team Hangame An Choyeong(9d) W+4.5 Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) Hangame 2-1 Daebang
144 09-01 Team Hangame Kim Seongryong(9d) B+3.5 Team Daebang Nobleland Park Jihoon(5d) Hangame 1-1 Daebang
143 08-31 Team Hangame Song Taekon(8d) B+R Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) Hangame 0-1 Daebang
142 08-30 Team No.1 Fire Insurance Seo Gunwoo(4d) W+R Team World Meridian Yun Junsang(6d) Fire 3-1 World
141 08-30 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) B+R Team World Meridian Park Junghwan(2d) Fire 2-1 World
140 08-29 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) W+R Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) Fire 1-1 World
139 08-29 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) W+3.5 Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) Fire 0-1 World
138 08-26 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(6d) B+R Team GS KIXX Kim Kiyoung(4d) Yeongnam 1-3 KIXX
137 08-26 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) B+33.5 Team GS KIXX Park Seungcheol(5d) Yeongnam 1-2 KIXX
136 08-26 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) B+3.5 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) Yeongnam 0-2 KIXX
135 08-26 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) W+R Team GS KIXX Lee Changho(W) Yeongnam 0-1 KIXX
134 08-23 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) B+R Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(7d) Shimsung 1-3 Ulsan
133 08-23 Team Shimsung Construction Choi Wonyong(5d) W+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) Shimsung 1-2 Ulsan
132 08-22 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) B+R Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(2d) Shimsung 1-1 Ulsan
131 08-22 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) B+R Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(6d) Shimsung 1-0 Ulsan
130 08-12 Team Hangame On Sojin(4d) B+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) Hangame 0-3 Ulsan
129 08-12 Team Hangame Won Sungjin(8d) W+R Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(2d) Hangame 0-2 Ulsan
128 08-12 Team Hangame Lee Jungwoo(6d) B+R Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(7d) Hangame 0-1 Ulsan
127 08-09 Team Shimsung Construction Choi Wonyong(5d) W+R Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) Shimsung 3-0 Daebang
126 08-08 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) B+R Team Daebang Nobleland Yun Seunghyeon(9d) Shimsung 2-0 Daebang
125 08-08 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) W+5.5 Team Daebang Nobleland Rui Naiwei(9d) Shimsung 1-0 Daebang
124 08-05 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) B+R Team World Meridian Yun Junsang(K) Yeongnam 3-1 World
123 08-04 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) W+R Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) Yeongnam 2-1 World
122 08-04 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) W+R Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) Yeongnam 1-1 World
121 08-03 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(6d) W+0.5 Team World Meridian Park Junghwan(2d) Yeongnam 1-0 World
120 08-02 Team No.1 Fire Insurance Jin Donggyu(3d) W+R Team GS KIXX Lee Changho(W) Fire 3-1 KIXX
119 08-02 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) B+R Team GS KIXX Lee Heesung(7d) Fire 2-1 KIXX
118 08-01 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) B+R Team GS KIXX Park Seungcheol(5d) Fire 1-1 KIXX
117 08-01 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) B+R Team GS KIXX Park Jungsang(9d) Fire 1-0 KIXX
1st stage league
Team F.I G.K W.M D.N S.C Y.I H.G U.D Win-loss Rank
Team No.1 Fire Insurance - 3-2 3-1 3-2 3-2 0-3 1-3 3-2 5-2 2
Team GS KIXX 2-3 - 3-2 3-0 2-3 0-3 2-3 3-2 3-4 5
Team World Meridian 1-3 2-3 - 3-0 3-0 3-1 3-1 1-3 4-3 3
Team Daebang Nobleland 2-3 0-3 0-3 - 2-3 0-3 3-2 0-3 1-6 8
Team Shimsung Construction 2-3 3-2 0-3 3-2 - 1-3 3-0 3-2 4-3 3
Team Yeongnam Ilbo 3-0 3-0 1-3 3-0 3-1 - 3-1 3-2 6-1 1
Team Hangame 3-1 3-2 1-3 2-3 0-3 1-3 - 3-1 3-4 5
Team Ulsan Dearche 2-3 2-3 3-1 3-0 2-3 2-3 1-3 - 2-5 7
1st stage competition schedule
Game Team A  Result  Team B Remarks
116 07-29 Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) B+0.5 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) World 3-1 Yeongnam
115 07-28 Team World Meridian Yun Junsang(K) B+1.5 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) World 2-1 Yeongnam
114 07-28 Team World Meridian Cho Hyeyeon(7d) B+R Team Yeongnam Ilbo Son Geungi(3d) World 2-0 Yeongnam
113 07-27 Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) W+2.5 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) World 1-0 Yeongnam
112 07-27 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) W+R Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(5d) Fire 3-2 Ulsan
111 07-26 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) W+R Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(7d) Fire 2-2 Ulsan
110 07-26 Team No.1 Fire Insurance Seo Gunwoo(4d) B+R Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(1d) Fire 2-1 Ulsan
109 07-25 Team No.1 Fire Insurance Bae Junhee(1d) B+5.5 Team Ulsan Dearche Na Jonghoon(6d) Fire 2-0 Ulsan
108 07-25 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) W+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) Fire 1-0 Ulsan
107 07-22 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) W+2.5 Team Shimsung Construction Yun Chanhee(1d) KIXX 2-3 Shimsung
106 07-22 Team GS KIXX Kim Seungjun(9d) W+R Team Shimsung Construction Choi Wonyong(5d) KIXX 2-2 Shimsung
105 07-21 Team GS KIXX Lee Changho(W) W+R Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) KIXX 2-1 Shimsung
104 07-21 Team GS KIXX Lee Heesung(7d) B+0.5 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) KIXX 1-1 Shimsung
103 07-20 Team GS KIXX Kim Kiyoung(3d) B+R Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) KIXX 0-1 Shimsung
102 07-20 Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) W+7.5 Team Hangame Lee Jungwoo(6d) Daebang 3-2 Hangame
101 07-19 Team Daebang Nobleland Rui Naiwei(9d) W+7.5 Team Hangame Kim Seongryong(9d) Daebang 2-2 Hangame
100 07-19 Team Daebang Nobleland Park Jihoon(5d) W+R Team Hangame Song Taekon(8d) Daebang 1-2 Hangame
99 07-18 Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) W+R Team Hangame Won Sungjin(7d) Daebang 1-1 Hangame
98 07-18 Team Daebang Nobleland Lee Seongjae(8d) W+R Team Hangame An Choyeong(9d) Daebang 0-1 Hangame
97 07-15 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) W+R Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) Fire 3-1 World
96 07-15 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) B+R Team World Meridian Lee Jaewong(5d) Fire 2-1 World
95 07-15 Team No.1 Fire Insurance An Dalhun(7d) W+R Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) Fire 1-1 World
94 07-15 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) W+R Team World Meridian Park Junghwan(1d) Fire 0-1 World
93 07-13 Team GS KIXX Park Seungcheol(5d) W+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) KIXX 3-2 Ulsan
92 07-12 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) B+6.5 Team Ulsan Dearche Yun Hyunseok(8d) KIXX 2-2 Ulsan
91 07-12 Team GS KIXX Kim Seungjun(9d) B+5.5 Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(1d) KIXX 1-2 Ulsan
90 07-11 Team GS KIXX Kim Kiyoung(3d) B+R Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(5d) KIXX 1-1 Ulsan
89 07-11 Team GS KIXX Lee Changho(W) B+4.5 Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(5d) KIXX 0-1 Ulsan
88 07-08 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) W+R Team Hangame Lee Jungwoo(6d) Yeongnam 3-1 Hangame
87 07-07 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(5d) B+5.5 Team Hangame Won Sungjin(7d) Yeongnam 2-1 Hangame
86 07-07 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) B+R Team Hangame Kim Seongryong(9d) Yeongnam 1-1 Hangame
85 07-06 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) B+15.5 Team Hangame On Sojin(3d) Yeongnam 1-0 Hangame
84 07-06 Team Daebang Nobleland Yun Seunghyeon(9d) W+R Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) Daebang 2-3 Shimsung
83 07-05 Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) B+R Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) Daebang 2-2 Shimsung
82 07-05 Team Daebang Nobleland Park Jihoon(5d) W+4.5 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) Daebang 2-1 Shimsung
81 07-04 Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) W+R Team Shimsung Construction Choi Wonyong(5d) Daebang 2-0 Shimsung
80 07-04 Team Daebang Nobleland Lee Seongjae(8d) B+11.5 Team Shimsung Construction Kim Soojang(9d) Daebang 1-0 Shimsung
79 06-30 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) B+R Team Hangame On Sojin(3d) Shimsung 3-0 Hangame
78 06-30 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) W+R Team Hangame An Choyeong(9d) Shimsung 2-0 Hangame
77 06-29 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) B+2.5 Team Hangame Song Taekon(8d) Shimsung 1-0 Hangame
76 06-28 Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) W+3.5 Team Ulsan Dearche Yun Hyunseok(8d) Daebang 0-3 Ulsan
75 06-27 Team Daebang Nobleland Rui Naiwei(9d) B+3.5 Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(5d) Daebang 0-2 Ulsan
74 06-27 Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) W+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) Daebang 0-1 Ulsan
73 06-23 Team No.1 Fire Insurance Bae Junhee(1d) W+R Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) Fire 0-3 Yeongnam
72 06-23 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) B+R Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(5d) Fire 0-2 Yeongnam
71 06-22 Team No.1 Fire Insurance An Dalhun(7d) W+3.5 Team Yeongnam Ilbo Kin Jiseok(4d) Fire 0-1 Yeongnam
70 06-22 Team GS KIXX Kim Seungjun(9d) B+1.5 Team World Meridian Lee Jaewong(5d) KIXX 3-2 World
69 06-21 Team GS KIXX Lee Changho(W) B+R Team World Meridian Park Junghwan(1d) KIXX 2-2 World
68 06-21 Team GS KIXX Kim Kiyoung(3d) W+2.5 Team World Meridian Yun Junsang(K) KIXX 1-2 World
67 06-20 Team GS KIXX Lee Heesung(7d) W+R Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) KIXX 0-2 World
66 06-20 Team GS KIXX Park Seungcheol(5d) B+R Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) KIXX 0-1 World
65 06-17 Team No.1 Fire Insurance An Dalhun(7d) W+R Team Daebang Nobleland Rui Naiwei(9d) Fire 3-2 Daebang
64 06-17 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) B+R Team Daebang Nobleland Lee Seongjae(8d) Fire 2-2 Daebang
63 06-17 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) W+R Team Daebang Nobleland Yun Seunghyeon(9d) Fire 1-2 Daebang
62 06-17 Team No.1 Fire Insurance Seo Gunwoo(4d) W+R Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) Fire 0-2 Daebang
61 06-17 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) B+R Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) Fire 0-1 Daebang
60 06-14 Team Shimsung Construction Yun Chanhee(1d) W+6.5 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) Shimsung 1-3 Yeongnam
59 06-14 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) B+R Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) Shimsung 1-2 Yeongnam
58 06-13 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) B+0.5 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(2d) Shimsung 1-1 Yeongnam
57 06-13 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) B+R Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) Shimsung 0-1 Yeongnam
56 06-10 Team World Meridian Lee Jaewong(5d) B+5.5 Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(5d) World 1-3 Ulsan
55 06-09 Team World Meridian Cho Hyeyeon(7d) W+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) World 1-2 Ulsan
54 06-09 Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) W+R Team Ulsan Dearche Na Jonghoon(6d) World 1-1 Ulsan
53 06-08 Team World Meridian Yun Junsang(K) W+R Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(5d) World 0-1 Ulsan
52 06-08 Team GS KIXX Kim Kiyoung(3d) W+R Team Hangame Lee Jungwoo(6d) KIXX 2-3 Hangame
51 06-07 Team GS KIXX Lee Changho(W) B+R Team Hangame An Choyeong(9d) KIXX 2-2 Hangame
50 06-07 Team GS KIXX Lee Heesung(7d) B+0.5 Team Hangame On Sojin(3d) KIXX 1-2 Hangame
49 06-06 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) B+3.5 Team Hangame Song Taekon(8d) KIXX 1-1 Hangame
48 06-06 Team GS KIXX Kim Seungjun(9d) B+R Team Hangame Won Sungjin(7d) KIXX 0-1 Hangame
47 06-03 Team No.1 Fire Insurance Seo Gunwoo(4d) W+4.5 Team Hangame An Choyeong(9d) Fire 1-3 Hangame
46 06-02 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) B+1.5 Team Hangame Song Taekon(8d) Fire 1-2 Hangame
45 06-02 Team No.1 Fire Insurance An Dalhun(7d) W+R Team Hangame Won Sungjin(7d) Fire 1-1 Hangame
44 06-01 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) W+R Team Hangame On Sojin(3d) Fire 1-0 Hangame
43 05-31 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) W+1.5 Team Daebang Nobleland Park Jihoon(5d) KIXX 3-0 Daebang
42 05-30 Team GS KIXX Lee Changho(W) B+R Team Daebang Nobleland Rui Naiwei(9d) KIXX 2-0 Daebang
41 05-30 Team GS KIXX Kim Kiyoung(3d) W+R Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) KIXX 1-0 Daebang
40 05-27 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) W+12.5 Team Ulsan Dearche Yun Hyunseok(8d) Yeongnam 3-2 Ulsan
39 05-27 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(2d) W+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) Yeongnam 2-2 Ulsan
38 05-27 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) W+1.5 Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(5d) Yeongnam 1-2 Ulsan
37 05-27 Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(5d) B+3.5 Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(1d) Yeongnam 1-1 Ulsan
36 05-27 Team Yeongnam Ilbo Heo Yeongho(6d) B+0.5 Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(5d) Yeongnam 1-0 Ulsan
35 05-23 Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) B+6.5 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) World 3-0 Shimsung
34 05-23 Team World Meridian Yun Junsang(K) W+R Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) World 2-0 Shimsung
33 05-23 Team World Meridian Yoo Changhyuk(9d) B+R Team Shimsung Construction Choi Wonyong(5d) World 1-0 Shimsung
32 05-20 Team Hangame Lee Jungwoo(6d) W+R Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(1d) Hangame 3-1 Ulsan
31 05-19 Team Hangame Song Taekon(8d) B+11.5 Team Ulsan Dearche Na Jonghoon(6d) Hangame 2-1 Ulsan
30 05-19 Team Hangame An Choyeong(9d) B+R Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(5d) Hangame 1-1 Ulsan
29 05-18 Team Hangame Won Sungjin(7d) B+R Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) Hangame 1-0 Ulsan
28 05-17 Team World Meridian Choi Cheolhan(9d) W+R Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) World 3-0 Daebang
27 05-16 Team World Meridian Yun Junsang(K) B+R Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) World 2-0 Daebang
26 05-16 Team World Meridian Cho Hyeyeon(7d) W+1.5 Team Daebang Nobleland Lee Seongjae(8d) World 1-0 Daebang
25 05-13 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) B+R Team Shimsung Construction Choi Wonyong(5d) Fire 3-2 Shimsung
24 05-13 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) B+R Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) Fire 2-2 Shimsung
23 05-12 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) B+2.5 Team Shimsung Construction Yun Chanhee(1d) Fire 1-2 Shimsung
22 05-12 Team No.1 Fire Insurance Bae Junhee(1d) W+R Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) Fire 1-1 Shimsung
21 05-11 Team No.1 Fire Insurance An Dalhun(7d) W+R Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) Fire 1-0 Shimsung
20 05-10 Team GS KIXX Lee Changho(W) W+R Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) KIXX 0-3 Yeongnam
19 05-09 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) B+R Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(5d) KIXX 0-2 Yeongnam
18 05-09 Team GS KIXX Lee Heesung(7d) W+R Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(4d) KIXX 0-1 Yeongnam
17 05-06 Team Shimsung Construction Choi Wonyong(5d) W+9.5 Team Ulsan Dearche Yun Hyunseok(8d) Shimsung 3-2 Ulsan
16 05-06 Team Shimsung Construction Yun Chanhee(1d) W+4.5 Team Ulsan Dearche Baek Hongsuk(5d) Shimsung 2-2 Ulsan
15 05-05 Team Shimsung Construction Cho Hanseung(9d) W+R Team Ulsan Dearche Ko Geuntae(5d) Shimsung 2-1 Ulsan
14 05-05 Team Shimsung Construction Mok Jinseok(9d) W+R Team Ulsan Dearche Kang Dongyun(5d) Shimsung 1-1 Ulsan
13 05-04 Team Shimsung Construction Hong Sungji(5d) W+R Team Ulsan Dearche Park Seunghwa(1d) Shimsung 1-0 Ulsan
12 05-03 Team World Meldiang Yoo Changhyuk(9d) W+0.5 Team Hangame Lee Jungwoo(6d) World 3-1 Hangame
11 05-03 Team World Meldiang Yun Junsang(K) B+R Team Hangame Won Sungjin(7d) World 2-1 Hangame
10 05-02 Team World Meldiang Park Junghwan(1d) W+5.5 Team Hangame On Sojin(3d) World 1-1 Hangame
9 05-02 Team World Meldiang Choi Cheolhan(9d) W+3.5 Team Hangame An Choyeong(9d) World 0-1 Hangame
8 04-28 Team Daebang Nobleland Lee Seongjae(8d) B+0.5 Team Yeongnam Ilbo Lee Younggu(6d) Daebang 0-3 Yeongnam
7 04-28 Team Daebang Nobleland Han Sanghoon(1d) W+R Team Yeongnam Ilbo Hong Minpyo(5d) Daebang 0-2 Yeongnam
6 04-27 Team Daebang Nobleland Park Yeonghun(G) B+0.5 Team Youngnam Ilbo Kim Jiseok(4d) Daebang 0-1 Yeongnam
5 04-27 Team No.1 Fire Insurance An Dalhun(7d) W+2.5 Team GS KIXX Lee Heesung(7d) Fire 3-2 KIXX
4 04-26 Team No.1 Fire Insurance Bae Junhee(1d) W+R Team GS KIXX Lee Changho(W) Fire 2-2 KIXX
3 04-26 Team No.1 Fire Insurance Cho Hunhyun(9d) W+3.5 Team GS KIXX Park Seungcheol(5d) Fire 2-1 KIXX
2 04-25 Team No.1 Fire Insurance Lee Sedol(GS) B+2.5 Team GS KIXX Park Jungsang(9d) Fire 1-1 KIXX
1 04-25 Team No.1 Fire Insurance Kim Juho(7d) B+R Team GS KIXX Kim Seungjun(9d) Fire 0-1 KIXX

Team & Member

* Green color's name meaning addition players.
  Team
No.1 Fire Insurance
Result Team GS KIXX Result Team World Meridian Result Team
Daebang Nobleland
Result
Captain Lee Sedol(GS) 9-5 Lee Changho(W) 9-4 Choi Cheolhan(9d) 6-7 Park Yeonghun(G) 5-8
2ndBae Junhee(2d) 2-3 Park Jungsang(9d) 7-5 Yoo Changhyuk(9d) 9-3 Han Sanghoon(2d) 4-7
3rdCho Hunhyun(9d) 7-8 Lee Heesung(7d) 2-7 Yun Junsang(6d) 5-5 Rui Naiwei(9d) 2-7
4thKim Juho(7d) 6-7 Kim Seungjun(9d) 2-6 Lee Jaewong(5d) 0-5 Lee Seongjae(8d) 2-7
5thSeo Gunwoo(4d) 2-5 Park Seungcheol(5d) 2-5 Cho Hyeyeon(7d) 4-2 Park Jihoon(5d) 0-6
6thAn Dalhun(7d) 4-2 Kim Kiyoung(4d) 6-5 Park Junghwan(2d) 3-5 Yun Seunghyeon(9d) 0-7
6thJin Donggyu(4d)* 2-4            
  Team
Shimsung Construction
Result Team Yeongnam Ilbo Result Team Hangame Result Team Ulsan Dearche Result
Captain Cho Hanseung(9d) 11-5 Lee Younggu(6d) 8-5 Won Sungjin(9d) 9-4 Baek Hongsuk(5d) 9-6
2ndMok Jinseok(9d) 9-7 Kim Jiseok(4d) 12-4 An Choyeong(9d) 7-5 Kang Dongyun(7d) 13-1
3rdHong Sungji(5d) 10-7 Hong Minpyo(6d) 9-5 Song Taekon(8d) 3-6 Ko Geuntae(6d) 5-5
4thChoi Wonyong(5d) 4-6 Son Geungi(3d) 1-2 Lee Jungwoo(6d) 3-4 Yun Hyunseok(9d) 3-4
5thKim Soojang(9d) 0-2 Heo Yeongho(6d) 9-4 On Sojin(4d) 6-5 Na Jonghoon(6d) 0-6
6thYun Chanhee(2d) 4-4 Kim Hyeongwoo(2d) 3-3 Kim Seongryong(9d) 2-3 Park Seunghwa(2d) 5-6
* An Dalhun is martial enlistment, so Jin Donggyu instead participates.
Note;
  (GS); GS Caltex Cup  (W); Wangwi  (G); Gisung  (K); Kuksu

History;
  2007-04-20 Page was created.
  2007-04-25,26,27,28 Updated.
  2007-05-02,03,04,05,06,09,10,11,12,13,16,17,18,19,20,23,27,30,31 Updated.
  2007-06-01,02,03,06,07,08,09,10,13,14,17,20,21,22,23,27,28,29,30 Updated,
  2007-07-04,05,06,07,08,11,12,13,15,18,19,20,21,22,25,26,27,28,29 Updated.
  2007-08-01,02,03,04,05,08,09,12,22,23,26,29,30,31 Updated.
  2007-09-01,02,12,13,16,19,20,21,22,23,26,27,28,29,30 Updated.
  2007-10-03,04,07,10,11,12,13,14,17,18,19,21,24,25,26,27,28,31 Updated.
  2007-11-01,02,03,07,08,09,10,11,14,15,16,17,18 Updated.
  2007-12-07,08,14,15,19,20,21,22,23 Updated.