Korean Baduk League

2009 Korean Baduk League

Host Organization : Baduk TV
Post season
Players 1st round Semifinal Final
Team Hangame(6-6,34P) Team Hangame
3-2
11-07,08
Team Hangame
3-1
11-14,15
1st round
Team Yeongnam Ilbo
3-1
11-19,20
 
2nd round
Team Hangame
3-1
11-26,27
 
3rd round
Team Yeongnam Ilbo
3-2
12-05,06
 
Team Yeongnam Ilbo
won by 2-1
Team Kixx(7-5,28P)
Team Batoo(8-4,32P)
Team Yeongnam Ilbo(8-4,32P)
Final rank
Rank Players Win Loss Point
01 Team Yeongnam Ilbo 8 4 32P
02 Team Batoo 8 4 32P
03 Team Kixx 7 5 28P
04 Team Hangame 6 6 34P
05 Team Shinan Taepyeong 5 7 32P
06 Team Hight Jinro 4 8 26P
07 Team T Broad 4 8 26P
2nd stage league
Team K.X Y.I H.G H.J B.T S.T T.B Point Win-loss Rank
Team Kixx - 3-2 1-4 3-2 0-5 1-4 3-2 11 3-3 5
Team Yeongnam Ilbo 2-3 - 3-2 3-2 2-3 3-2 4-1 17 4-2 2
Team Hangame 4-1 2-3 - 4-1 5-0 1-4 2-3 18 3-3 3
Team Hight Jinro 2-3 2-3 1-4 - 2-3 2-3 3-2 12 1-5 7
Team Batoo 5-0 3-2 0-5 3-2 - 3-2 4-1 18 5-1 1
Team Shinan Taepyeong 4-1 2-3 4-1 3-2 2-3 - 2-3 17 3-3 4
Team T Board 2-3 1-4 3-2 2-3 1-4 3-2 - 12 2-4 6
2nd stage competition schedule
Game Team A  Result  Team B Remarks
p22 12-06 Team Yeongnam Ilbo Yoo Changhyuk(9d) B+1.5 Team Hangame Kim Juho(8d) Yeongnam 3-2 Hangame
p21 12-06 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) B+R Team Hangame Yun Junsang(7d) Yeongnam 2-2 Hangame
p20 12-05 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(4d) B+R Team Hangame Han Wonggyu(2d) Yeongnam 1-2 Hangame
p19 12-05 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) B+4.5 Team Hangame Hong Sungji(7d) Yeongnam 1-1 Hangame
p18 12-05 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(6d) B+R Team Hangame Lee Younggu(7d) Yeongnam 0-1 Hangame
p17 11-22 Team Yeongnam Ilbo Yoo Changhyuk(9d) B+1.5 Team Hangame Han Wonggyu(2d) Yeongnam 1-3 Hangame
p16 11-21 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) W+4.5 Team Hangame Lee Younggu(7d) Yeongnam 1-2 Hangame
p15 11-21 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) B+R Team Hangame Hong Sungji(7d) Yeongnam 1-1 Hangame
p14 11-21 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(6d) B+R Team Hangame Yun Junsang(7d) Yeongnam 1-0 Hangame
p13 11-20 Team Yeongnam Ilbo Yoo Changhyuk(9d) B+R Team Hangame Lee Younggu(7d) Yeongnam 3-1 Hangame
p12 11-19 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) B+0.5 Team Hangame Han Wonggyu(2d) Yeongnam 2-1 Hangame
p11 11-19 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) B+6.5 Team Hangame Yun Junsang(7d) Yeongnam 2-0 Hangame
p10 11-19 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(6d) W+R Team Hangame Kim Juho(8d) Yeongnam 1-0 Hangame
p09 11-15 Team Batoo Kim Seongjae(3d) W+R Team Hangame Lee Younggu(7d) Batoo 1-3 Hangame
p08 11-14 Team Batoo Heo Yeongho(7d) B+R Team Hangame Yun Junsang(7d) Batoo 1-2 Hangame
p07 11-14 Team Batoo Baek Hongsuk(7d) W+R Team Hangame Hong Sungji(7d) Batoo 1-1 Hangame
p06 11-14 Team Batoo Won Sungjin(9d) W+R Team Hangame Han Wonggyu(2d) Batoo 1-0 Hangame
p05 11-08 Team Kixx Park Siyeol(1d) W+R Team Hangame Hong Sungji(7d) Kixx 2-3 Hangame
p04 11-08 Team Kixx Ko Geuntae(7d) B+R Team Hangame Han Wonggyu(2d) Kixx 2-2 Hangame
p03 11-07 Team Kixx Park Junghwan(4d) B+R Team Hangame Lee Younggu(7d) Kixx 2-1 Hangame
p02 11-07 Team Kixx Hong Minpyo(7d) W+R Team Hangame Kim Juho(8d) Kixx 1-1 Hangame
p01 11-07 Team Kixx Lee Changho(9d) W+R Team Hangame Yun Junsang(7d) Kixx 0-1 Hangame
210 10-30 Team Kixx Ko Geuntae(7d) B+R Team Yeongnam Ilbo Yeom Junghoon(6d) Kixx 3-2 Yeongnam
209 10-30 Team Kixx Park Siyeol(1d) W+2.5 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(6d) Kixx 2-2 Yeongnam
208 10-30 Team Kixx Park Junghwan(4d) W+R Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) Kixx 2-1 Yeongnam
207 10-29 Team Kixx Lee Changho(9d) B+R Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(4d) Kixx 1-1 Yeongnam
206 10-29 Team Kixx Hong Minpyo(4d) B+R Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) Kixx 0-1 Yeongnam
205 10-25 Team Hight Jinro Jin Donggyu(5d) B+2.5 Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) Jinro 2-3 Shinan
204 10-25 Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) B+1.5 Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) Jinro 2-2 Shinan
203 10-25 Team Hight Jinro Han Sanghoon(4d) W+3.5 Team Shinan Taepyeong Lee Jungwoo(7d) Jinro 2-1 Shinan
202 10-24 Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) B+R Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) Jinro 2-0 Shinan
201 10-24 Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) W+R Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) Jinro 1-0 Shinan
200 10-23 Team Batoo Kim Seongjae(3d) W+R Team T Broad Ryu Dongwan(2d) Batoo 4-1 Broad
199 10-23 Team Batoo Won Sungjin(9d) W+R Team T Broad Mok Jinseok(9d) Batoo 3-1 Broad
198 10-23 Team Batoo Baek Hongsuk(7d) W+R Team T Broad Kim Hyunseob(1d) Batoo 3-0 Broad
197 10-22 Team Batoo Park Seunghwa(3d) B+R Team T Broad Choi Myeonghun(9d) Batoo 2-0 Broad
196 10-22 Team Batoo Heo Yeongho(7d) W+R Team T Broad Cho Hanseung(9d) Batoo 1-0 Broad
195 10-18 Team Kixx Kang Changbae(1d) B+R Team Hangame Han Wonggyu(2d) Kixx 1-4 Hangame
194 10-18 Team Kixx Park Junghwan(4d) B+2.5 Team Hangame Hong Sungji(7d) Kixx 1-3 Hangame
193 10-18 Team Kixx Hong Minpyo(7d) B+2.5 Team Hangame Lee Younggu(7d) Kixx 0-3 Hangame
192 10-17 Team Kixx Ko Geuntae(7d) W+R Team Hangame Kim Juho(8d) Kixx 0-2 Hangame
191 10-17 Team Kixx Lee Changho(9d) B+R Team Hangame Yun Junsang(7d) Kixx 0-1 Hangame
190 10-16 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(4d) B+R Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) Yeongnam 3-2 Shinan
189 10-16 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(6d) W+6.5 Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) Yeongnam 3-1 Shinan
188 10-16 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) W+5.5 Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) Yeongnam 2-1 Shinan
187 10-15 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) W+R Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) Yeongnam 2-0 Shinan
186 10-15 Team Yeongnam Ilbo Yoo Changhyuk(9d) B+R Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) Yeongnam 1-0 Shinan
185 10-11 Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) B+5.5 Team T Broad Cho Hanseung(9d) Hight 3-2 Broad
184 10-11 Team Hight Jinro Han Sanghoon(4d) W+6.5 Team T Broad Choi Myeonghun(9d) Hight 3-1 Broad
183 10-11 Team Hight Jinro Jin Donggyu(5d) W+1.5 Team T Broad Kim Hyunseob(1d) Hight 2-1 Broad
182 10-10 Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) W+0.5 Team T Broad An Choyeong(9d) Jinro 2-0 Broad
181 10-10 Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) B+R Team T Broad Mok Jinseok(9d) Jinro 1-0 Broad
180 10-09 Team Kixx Ko Geuntae(7d) B+R Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) Kixx 1-4 Shinan
179 10-09 Team Kixx Lee Changho(9d) W+R Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) Kixx 0-4 Shinan
178 10-09 Team Kixx Park Junghwan(4d) B+R Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) Kixx 0-3 Shinan
177 10-08 Team Kixx Hong Minpyo(7d) W+R Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) Kixx 0-2 Shinan
176 10-08 Team Kixx Kang Changbae(1d) B+2.5 Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) Kixx 0-1 Shinan
175 10-04 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(4d) B+R Team Hangame Kim Juho(8d) Yeongnam 3-2 Hangame
174 10-04 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) B+0.5 Team Hangame Hong Sungji(7d) Yeongnam 2-2 Hangame
173 10-04 Team Yeongnam Ilbo Yeom Junghoon(6d) W+R Team Hangame Lee Younggu(7d) Yeongnam 2-1 Hangame
172 10-03 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(6d) W+R Team Hangame Kim Miri(1d) Yeongnam 2-0 Hangame
171 10-03 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) B+0.5 Team Hangame Yun Junsang(7d) Yeongnam 1-0 Hangame
170 10-02 Team Hight Jinro Han Sanghoon(4d) B+R Team Batoo Heo Yeongho(7d) Jinro 2-3 Batoo
169 10-02 Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) W+R Team Batoo Kim Seongjae(3d) Jinro 1-3 Batoo
168 10-02 Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) B+R Team Batoo Yun Seunghyeon(9d) Jinro 1-2 Batoo
167 10-01 Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) B+R Team Batoo Won Sungjin(9d) Jinro 1-1 Batoo
166 10-01 Team Hight Jinro Jin Donggyu(5d) B+R Team Batoo Baek Hongsuk(7d) Jinro 0-1 Batoo
165 09-27 Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) B+R Team T Broad Cho Hanseung(9d) Shinan 2-3 Broad
164 09-27 Team Shinan Taepyeong Lee Jungwoo(7d) B+3.5 Team T Broad Choi Myeonghun(9d) Shinan 2-2 Broad
163 09-27 Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) B+R Team T Broad Kim Hyunseob(1d) Shinan 1-2 Broad
162 09-26 Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) B+1.5 Team T Broad Mok Jinseok(9d) Shinan 1-1 Broad
161 09-26 Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) B+3.5 Team T Broad An Choyeong(9d) Shinan 0-1 Broad
160 09-25 Team Hangame Yun Junsang(7d) W+4.5 Team Hight Jinro Jin Donggyu(5d) Hangame 4-1 Jinro
159 09-25 Team Hangame Hong Sungji(7d) W+2.5 Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) Hangame 3-1 Jinro
158 09-25 Team Hangame Lee Younggu(7d) B+R Team Hight Jinro Cho Hunhyun(9d) Hangame 2-1 Jinro
157 09-24 Team Hangame Han Wonggyu(2d) B+R Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) Hangame 1-1 Jinro
156 09-24 Team Hangame Kim Juho(8d) B+R Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) Hangame 1-0 Jinro
155 09-20 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(4d) W+R Team Batoo Won Sungjin(9d) Yeongnam 2-3 Batoo
154 09-20 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) B+2.5 Team Batoo Kim Seongjae(3d) Yeongnam 2-2 Batoo
153 09-20 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) W+R Team Batoo Yun Seunghyeon(9d) Yeongnam 1-2 Batoo
152 09-19 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(6d) W+R Team Batoo Heo Yeongho(7d) Yeongnam 0-2 Batoo
151 09-19 Team Yeongnam Ilbo Yeom Junghoon(6d) B+R Team Batoo Baek Hongsuk(7d) Yeongnam 0-1 Batoo
150 09-18 Team Hangame Han Wonggyu(2d) B+R Team T Broad An Choyeong(9d) Hangame 2-3 Broad
149 09-18 Team Hangame Yun Junsang(7d) B+1.5 Team T Broad Choi Myeonghun(9d) Hangame 1-3 Broad
148 09-18 Team Hangame Hong Sungji(7d) W+4.5 Team T Broad Kim Hyunseob(1d) Hangame 1-2 Broad
147 09-17 Team Hangame Kim Miri(1d) W+R Team T Broad Mok Jinseok(9d) Hangame 1-1 Broad
146 09-16 Team Kixx Ko Geuntae(7d) B+R Team Hight Jinro Cho Hunhyun(9d) Kixx 3-2 Jinro
145 09-16 Team Kixx Park Siyeol(1d) B+R Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) Kixx 2-2 Jinro
144 09-16 Team Kixx Park Junghwan(4d) B+R Team Hight Jinro Jin Donggyu(5d) Kixx 2-1 Jinro
143 09-16 Team Kixx Lee Changho(9d) B+R Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) Kixx 1-1 Jinro
142 09-14 Team Hangame Lee Younggu(7d) W+2.5 Team T Broad Cho Hanseung(9d) Hangame 1-0 Broad
141 09-13 Team Batoo Won Sungjin(9d) B+R Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) Batoo 3-2 Shinan
140 09-13 Team Batoo Kim Seongjae(3d) W+1.5 Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) Batoo 2-2 Shinan
139 09-13 Team Batoo Heo Yeongho(7d) B+R Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) Batoo 1-2 Shinan
138 09-12 Team Batoo Park Seunghwa(3d) B+R Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) Batoo 0-2 Shinan
137 09-12 Team Batoo Baek Hongsuk(7d) W+R Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) Batoo 0-1 Shinan
136 09-06 Team Hangame Lee Younggu(7d) B+R Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) Hangame 1-4 Shinan
135 09-06 Team Hangame Yun Junsang(7d) B+R Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) Hangame 1-3 Shinan
134 09-06 Team Hangame Han Wonggyu(2d) B+5.5 Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) Hangame 1-2 Shinan
133 09-05 Team Hangame Kim Juho(8d) B+R Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) Hangame 0-2 Shinan
132 09-05 Team Hangame Hong Sungji(7d) W+5.5 Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) Hangame 0-1 Shinan
131 09-05 Team Kixx Hong Minpyo(7d) B+R Team Hight Jinro Han Sanghoon(4d) Kixx 1-0 Jinro
130 09-04 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) B+R Team T Broad Ryu Dongwan(2d) Yeongnam 4-1 Broad
129 09-04 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) B+R Team T Broad Cho Hanseung(9d) Yeongnam 3-1 Broad
128 09-04 Team Yeongnam Ilbo Yeom Junghoon(6d) B+R Team T Broad Kim Hyunseob(1d) Yeongnam 3-0 Broad
127 09-03 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(4d) W+3.5 Team T Broad An Choyeong(9d) Yeongnam 2-0 Broad
126 09-03 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(6d) B+2.5 Team T Broad Mok Jinseok(9d) Yeongnam 1-0 Broad
125 08-30 Team Kixx Kang Changbae(1d) B+R Team Batoo Baek Hongsuk(7d) Kixx 0-5 Batoo
124 08-30 Team Kixx Lee Changho(9d) W+R Team Batoo Kim Seongjae(3d) Kixx 0-4 Batoo
123 08-30 Team Kixx Park Siyeol(1d) B+R Team Batoo Yun Seunghyeon(9d) Kixx 0-3 Batoo
122 08-29 Team Kixx Park Junghwan(4d) W+R Team Batoo Won Sungjin(9d) Kixx 0-2 Batoo
121 08-29 Team Kixx Hong Minpyo(7d) B+2.5 Team Batoo Heo Yeongho(7d) Kixx 0-1 Batoo
120 08-28 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(4d) B+R Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) Yeongnam 3-2 Jinro
119 08-28 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) W+0.5 Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) Yeongnam 2-2 Jinro
118 08-28 Team Yeongnam Ilbo Yeom Junghoon(6d) B+R Team Hight Jinro Jin Donggyu(5d) Yeongnam 2-1 Jinro
117 08-27 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(6d) B+R Team Hight Jinro Han Sanghoon(4d) Yeongnam 2-0 Jinro
116 08-27 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) W+0.5 Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) Yeongnam 1-0 Jinro
115 08-23 Team Hangame Han Wonggyu(2d) B+0.5 Team Batoo Heo Yeongho(7d) Hangame 5-0 Batoo
114 08-23 Team Hangame Yun Junsang(7d) B+R Team Batoo Baek Hongsuk(7d) Hangame 4-0 Batoo
113 08-23 Team Hangame Lee Younggu(7d) W+R Team Batoo Kim Seongjae(3d) Hangame 3-0 Batoo
112 08-22 Team Hangame Kim Juho(8d) B+R Team Batoo Park Seunghwa(3d) Hangame 2-0 Batoo
111 08-22 Team Hangame Hong Sungji(7d) W+4.5 Team Batoo Won Sungjin(9d) Hangame 1-0 Batoo
110 08-21 Team Kixx Ko Geuntae(7d) B+R Team T Broad An Choyeong(9d) Kixx 3-2 Broad
109 08-21 Team Kixx Park Siyeol(1d) W+0.5 Team T Broad Choi Myeonghun(9d) Kixx 3-1 Broad
108 08-21 Team Kixx Lee Changho(9d) B+R Team T Broad Ryu Dongwan(2d) Kixx 2-1 Broad
107 08-20 Team Kixx Park Junghwan(4d) B+6.5 Team T Broad Mok Jinseok(9d) Kixx 1-1 Broad
106 08-20 Team Kixx Hong Minpyo(7d) B+R Team T Broad Cho Hanseung(9d) Kixx 1-0 Broad
1st stage league
Team S.T H.J Y.I K.X T.B B.T H.G Point Win-loss Rank
Team Shinan Taepyeong - 2-3 2-3 4-1 2-3 3-2 2-3 15 2-4 6
Team Hight Jinro 3-2 - 2-3 1-4 3-2 2-3 3-2 14 3-3 4
Team Yeongnam Ilbo 3-2 3-2 - 1-4 3-2 3-2 2-3 15 4-2 2
Team Kixx 1-4 4-1 4-1 - 3-2 4-1 1-4 17 4-2 1
Team T Board 3-2 2-3 2-3 2-3 - 2-3 3-2 14 2-4 7
Team Batoo 2-3 3-2 2-3 1-4 3-2 - 3-2 14 3-3 4
Team Hangame 3-2 2-3 3-2 4-1 2-3 2-3 - 16 3-3 3
1st stage competition schedule
Game Team A  Result  Team B Remarks
105 08-16 Team T Broad An Choyeong(9d) W+R Team Batoo Kim Seongjae(3d) Broad 2-3 Batoo
104 08-16 Team T Broad Cho Hanseung(9d) B+R Team Batoo Baek Hongsuk(7d) Broad 1-3 Batoo
103 08-16 Team T Broad Choi Myeonghun(9d) W+R Team Batoo Park Seunghwa(3d) Broad 1-2 Batoo
102 08-15 Team T Broad Mok Jinseok(9d) W+0.5 Team Batoo Won Sungjin(9d) Broad 1-1 Batoo
101 08-11 Team T Broad Kim Hyunseob(1d) W+R Team Batoo Heo Yeongho(7d) Broad 0-1 Batoo
100 08-07 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) B+R Team Kixx Kang Changbae(1d) Yeongnam 1-4 Kixx
099 08-07 Team Yeongnam Ilbo Yoo Changhyuk(9d) W+5.5 Team Kixx Park Siyeol(1d) Yeongnam 0-4 Kixx
098 08-07 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(4d) B+R Team Kixx Park Junghwan(4d) Yeongnam 0-3 Kixx
097 08-06 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) B+R Team Kixx Hong Minpyo(7d) Yeongnam 0-2 Kixx
096 08-02 Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) W+1.5 Team Hight Jinro Jin Donggyu(5d) Shinan 2-3 Hight
095 08-02 Team Shinan Taepyeong Lee Jungwoo(7d) B+R Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) Shinan 2-2 Hight
094 08-02 Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) B+5.5 Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) Shinan 2-1 Hight
093 08-01 Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) B+R Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) Shinan 1-1 Hight
092 08-01 Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) B+R Team Hight Jinro Han Sanghoon(4d) Shinan 1-0 Hight
091 08-01 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(5d) W+R Team Kixx Lee Changho(9d) Yeongnam 0-1 Kixx
090 07-26 Team Kixx Park Siyeol(1d) B+R Team Hangame Yun Junsang(7d) Kixx 1-4 Hangame
089 07-26 Team Kixx Hong Minpyo(7d) W+R Team Hangame Hong Sungji(7d) Kixx 1-3 Hangame
088 07-26 Team Kixx Park Junghwan(4d) B+R Team Hangame Kim Miri(1d) Kixx 1-2 Hangame
087 07-25 Team Kixx Lee Changho(9d) B+7.5 Team Hangame Han Wonggyu(2d) Kixx 1-1 Hangame
086 07-25 Team Kixx Ko Geuntae(7d) B+3.5 Team Hangame Lee Younggu(7d) Kixx 0-1 Hangame
085 07-24 Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) B+R Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(4d) Shinan 2-3 Yeongnam
084 07-24 Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) B+R Team Yeongnam Ilbo Yeom Junghoon(6d) Shinan 2-2 Yeongnam
083 07-24 Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) B+R Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) Shinan 1-2 Yeongnam
082 07-23 Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) W+R Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(5d) Shinan 1-1 Yeongnam
081 07-23 Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) W+R Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(3d) Shinan 1-0 Yeongnam
080 07-19 Team Hight Jinro Han Sanghoon(4d) W+R Team T Broad Choi Myeonghun(9d) Jinro 3-2 Broad
079 07-19 Team Hight Jinro Jin Donggyu(5d) W+R Team T Broad An Choyeong(9d) Jinro 2-2 Broad
078 07-19 Team Hight Jinro Cho Hunhyun(9d) B+R Team T Broad Mok Jinseok(9d) Jinro 2-1 Broad
077 07-18 Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) B+R Team T Broad Ryu Dongwan(2d) Jinro 2-0 Broad
076 07-18 Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) W+0.5 Team T Broad Cho Hanseung(9d) Jinro 1-0 Broad
075 07-17 Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) B+1.5 Team Kixx Ko Geuntae(7d) Shinan 4-1 Kixx
074 07-17 Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) B+3.5 Team Kixx Hong Minpyo(7d) Shinan 3-1 Kixx
073 07-17 Team Shinan Taepyeong Lee Jungwoo(7d) B+2.5 Team Kixx Park Junghwan(4d) Shinan 2-1 Kixx
072 07-16 Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) B+R Team Kixx Lee Changho(9d) Shinan 2-0 Kixx
071 07-16 Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) W+R Team Kixx Kang Changbae(1d) Shinan 1-0 Kixx
070 07-12 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(2d) B+7.5 Team Hangame Hong Sungji(7d) Yeongnam 2-3 Hangame
069 07-12 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(3d) W+R Team Hangame Yun Junsang(7d) Yeongnam 2-2 Hangame
068 07-12 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(5d) W+2.5 Team Hangame Kim Miri(1d) Yeongnam 2-1 Hangame
067 07-11 Team Yeongnam Ilbo Yoo Changhyuk(9d) W+2.5 Team Hangame Kim Juho(8d) Yeongnam 1-1 Hangame
066 07-11 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) W+R Team Hangame Lee Younggu(7d) Yeongnam 1-0 Hangame
065 07-10 Team Hight Jinro Han Sanghoon(4d) B+R Team Batoo Kim Seongjae(3d) Jinro 2-3 Batoo
064 07-10 Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) B+R Team Batoo Yun Seunghyeon(9d) Jinro 1-3 Batoo
063 07-10 Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) B+R Team Batoo Heo Yeongho(7d) Jinro 0-3 Batoo
062 07-09 Team Hight Jinro Jin Donggyu(4d) W+R Team Batoo Won Sungjin(9d) Jinro 0-2 Batoo
061 07-09 Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) B+R Team Batoo Baek Hongsuk(7d) Jinro 0-1 Batoo
060 07-05 Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) W+1.5 Team T Broad Choi Myeonghun(9d) Shinan 2-3 Broad
059 07-05 Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) B+0.5 Team T Broad An Choyeong(9d) Shinan 2-2 Broad
058 07-05 Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) B+10.5 Team T Broad Kim Hyunseob(1d) Shinan 2-1 Broad
057 07-04 Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) W+0.5 Team T Broad Cho Hanseung(9d) Shinan 1-1 Broad
056 07-04 Team Shinan Taepyeong Lee Jungwoo(7d) W+4.5 Team T Broad Mok Jinseok(9d) Shinan 0-1 Broad
055 07-03 Team Hight Jinro Jin Donggyu(4d) W+0.5 Team Hangame Han Wonggyu(2d) Jinro 3-2 Hangame
054 07-03 Team Hight Jinro Han Sanghoon(4d) B+4.5 Team Hangame Yun Junsang(7d) Jinro 2-2 Hangame
053 07-03 Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) B+R Team Hangame Hong Sungji(7d) Jinro 2-1 Hangame
052 07-02 Team Hight Jinro Cho Hunhyun(9d) B+4.5 Team Hangame Lee Younggu(7d) Jinro 1-1 Hangame
051 07-02 Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) B+R Team Hangame Kim Juho(8d) Jinro 1-0 Hangame
050 06-28 Team Yeongnam Ilbo Yeom Junghoon(6d) B+R Team Batoo Kim Seongjae(3d) Yeongnam 3-2 Batoo
049 06-28 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(3d) B+0.5 Team Batoo Heo Yeongho(7d) Yeongnam 3-1 Batoo
048 06-28 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(2d) B+R Team Batoo Won Sungjin(9d) Yeongnam 2-1 Batoo
047 06-27 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(5d) B+R Team Batoo Park Seunghwa(3d) Yeongnam 2-0 Batoo
046 06-27 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) W+R Team Batoo Baek Hongsuk(7d) Yeongnam 1-0 Batoo
045 06-26 Team T Broad Choi Myeonghun(9d) B+11.5 Team Hangame Han Wonggyu(2d) Broad 3-2 Hangame
044 06-26 Team T Broad Kim Hyunseob(1d) B+3.5 Team Hangame Hong Sungji(7d) Broad 2-2 Hangame
043 06-26 Team T Broad An Choyeong(9d) W+R Team Hangame Yun Junsang(7d) Broad 1-2 Hangame
042 06-25 Team T Broad Cho Hanseung(9d) W+R Team Hangame Kim Juho(8d) Broad 0-2 Hangame
041 06-25 Team T Broad Mok Jinseok(9d) B+R Team Hangame Lee Younggu(7d) Broad 0-1 Hangame
040 06-21 Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) B+R Team Batoo Yun Seunghyeon(9d) Shinan 3-2 Batoo
039 06-21 Team Shinan Taepyeong Lee Taehyun(2d) B+R Team Batoo Won Sungjin(9d) Shinan 2-2 Batoo
038 06-21 Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) B+0.5 Team Batoo Kim Seongjae(2d) Shinan 1-2 Batoo
037 06-20 Team Shinan Taepyeong Lee Jungwoo(7d) W+0.5 Team Batoo Baek Hongsuk(7d) Shinan 1-1 Batoo
036 06-19 Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) W+R Team Kixx Ko Geuntae(6d) Jinro 1-4 Kixx
035 06-19 Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) W+2.5 Team Kixx Lee Changho(9d) Jinro 1-3 Kixx
034 06-19 Team Hight Jinro Han Sanghoon(3d) B+3.5 Team Kixx Kang Changbae(1d) Jinro 1-2 Kixx
033 06-18 Team Hight Jinro Cho Hunhyun(9d) W+6.5 Team Kixx Park Junghwan(4d) Jinro 1-1 Kixx
032 06-18 Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) W+R Team Kixx Hong Minpyo(6d) Jinro 1-0 Kixx
031 06-14 Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) W+1.5 Team Batoo Heo Yeongho(7d) Shinan 1-0 Batoo
030 06-07 Team Shinan Taepyeong Lee Jungwoo(7d) B+1.5 Team Hangame Kim Juho(8d) Shinan 2-3 Hangame
029 06-07 Team Shinan Taepyeong Kang Dongyun(9d) W+R Team Hangame Yun Junsang(7d) Shinan 2-2 Hangame
028 06-07 Team Shinan Taepyeong An Hyungjun(2d) B+R Team Hangame Lee Younggu(7d) Shinan 2-1 Hangame
027 06-06 Team Shinan Taepyeong Lee Wondo(2d) B+R Team Hangame Han Wonggyu(2d) Shinan 2-0 Hangame
026 06-06 Team Shinan Taepyeong Park Jungsang(9d) W+R Team Hangame Hong Sungji(7d) Shinan 1-0 Hangame
025 06-05 Team Yeongnam Ilbo Yeom Junghoon(6d) B+R Team T Broad Kim Hyunseob(1d) Yeongnam 3-2 Broad
024 06-05 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(5d) W+R Team T Broad An Choyeong(9d) Yeongnam 2-2 Broad
023 06-05 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(3d) W+R Team T Broad Mok Jinseok(9d) Yeongnam 1-2 Broad
022 06-04 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) B+R Team T Broad Cho Hanseung(9d) Yeongnam 1-1 Broad
021 06-04 Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(2d) B+1.5 Team T Broad Choi Myeonghun(9d) Yeongnam 1-0 Broad
020 05-31 Team Kixx Kang Changbae(1d) W+0.5 Team Batoo Heo Yeongho(7d) Kixx 4-1 Batoo
019 05-31 Team Kixx Ko Geuntae(6d) W+R Team Batoo Won Sungjin(9d) Kixx 3-1 Batoo
018 05-31 Team Kixx Lee Changho(9d) B+R Team Batoo Park Seunghwa(3d) Kixx 2-1 Batoo
017 05-30 Team Kixx Hong Minpyo(6d) W+2.5 Team Batoo Baek Hongsuk(7d) Kixx 1-1 Batoo
016 05-30 Team Kixx Park Junghwan(4d) W+0.5 Team Batoo Kim Seongjae(2d) Kixx 0-1 Batoo
015 05-29 Team Hight Jinro An Sungjoon(1d) W+3.5 Team Yeongnam Ilbo Kim Hyeongwoo(3d) Jinro 2-3 Yeongnam
014 05-29 Team Hight Jinro Lee Chungyu(2d) B+0.5 Team Yeongnam Ilbo Yoo Changhyuk(9d) Jinro 1-3 Yeongnam
013 05-29 Team Hight Jinro Han Sanghoon(3d) B+0.5 Team Yeongnam Ilbo Park Yeonghun(GS) Jinro 0-3 Yeongnam
012 05-28 Team Hight Jinro Choi Cheolhan(9d) W+13.5 Team Yeongnam Ilbo Kim Jiseok(5d) Jinro 0-2 Yeongnam
011 05-24 Team Hight Jinro Cho Hunhyun(9d) B+R Team Yeongnam Ilbo Kang Yootaek(2d) Jinro 0-1 Yeongnam
010 05-24 Team Batoo Park Seunghwa(3d) W+R Team Hangame Lee Younggu(7d) Batoo 3-2 Hangame
009 05-24 Team Batoo Baek Hongsuk(7d) W+1.5 Team Hangame Kim Juho(8d) Batoo 2-2 Hangame
008 05-24 Team Batoo Won Sungjin(9d) W+5.5 Team Hangame Hong Sungji(7d) Batoo 1-2 Hangame
007 05-23 Team Batoo Heo Yeongho(7d) B+3.5 Team Hangame Yun Junsang(7d) Batoo 1-1 Hangame
006 05-23 Team Batoo Kim Seongjae(2d) B+1.5 Team Hangame Han Wonggyu(2d) Batoo 0-1 Hangame
005 05-22 Team Kixx Park Siyeol(1d) W+R Team T Broad Mok Jinseok(9d) Kixx 3-2 Broad
004 05-22 Team Kixx Lee Changho(9d) B+R Team T Broad An Choyeong(9d) Kixx 3-1 Broad
003 05-22 Team Kixx Ko Geuntae(6d) B+R Team T Broad Choi Myeonghun(9d) Kixx 2-1 Broad
002 05-21 Team Kixx Hong Minpyo(6d) B+1.5 Team T Broad Cho Hanseung(9d) Kixx 2-0 Broad
001 05-21 Team Kixx Park Junghwan(4d) W+10.5 Team T Broad Ryu Dongwan(1d) Kixx 1-0 Broad
Team & Member
  Team Shinan Taepyeong Result Team Hight Jinro Result Team Yeongnam Ilbo Result Team Kixx Result
Captain Kang Dongyun(9d) 6-5 Choi Cheolhan(9d) 9-3 Park Yeonghun(GS) 10-5 Lee Changho(9d) 7-6
2ndPark Jungsang(9d) 7-5 Han Sanghoon(4d) 4-7 Kang Yootaek(3d) 7-8 Park Junghwan(4d) 8-5
3rdLee Wondo(2d) 6-4 Cho Hunhyun(9d) 0-6 Kim Jiseok(6d) 12-3 Hong Minpyo(7d) 6-7
4thLee Jungwoo(7d) 2-5 Lee Chungyu(2d) 4-6 Kim Hyeongwoo(4d) 5-8 Park Siyeol(1d) 2-6
5thLee Taehyun(2d) 5-5 Jin Donggyu(5d) 3-7 Yeom Junghoon(7d) 2-6 Kang Changbae(1d) 2-5
6thAn Hyungjun(2d) 6-4 An Sungjoon(1d) 6-5 Yoo Changhyuk(9d) 3-4 Ko Geuntae(7d) 5-6
  Team T Broad Result Team Batoo Result Team Hangame Result  
Captain Mok Jinseok(9d) 8-4 Won Sungjin(9d) 6-7 Yun Junsang(7d) 9-8
2ndCho Hanseung(9d) 4-8 Heo Yeongho(7d) 7-6 Lee Younggu(7d) 12-5
3rdAn Choyeong(9d) 6-5 Baek Hongsuk(7d) 8-5 Hong Sungji(7d) 8-8
4thRyu Dongwan(2d) 0-5 Park Seunghwa(3d) 3-4 Kim Juho(8d) 6-7
5thKim Hyunseob(1d) 4-5 Yun Seunghyeon(9d) 2-3 Kim Miri(1d) 1-3
6thChoi Myeonghun(9d) 4-7 Kim Seongjae(3d) 7-6 Han Wonggyu(2d) 10-5
Note;
  (GS); GS Caltex Cup

History;
  2009-05-06 Page was created.
  2009-05-21,22,23,24,28,29,30,31 Updated.
  2009-06-04,05,06,07,14,18,19,20,21,25,26,27,28 Updated.
  2009-07-02,03,04,05,09,10,11,12,16,17,18,19,23,24,25,26 Updated.
  2009-08-01,02,06,07,11,15,16,20,21,22,23,27,28,29,30 Updated.
  2009-09-03,04,05,06,12,13,14,16,17,18,19,20,24,25,26,27 Updated.
  2009-10-01,02,03,04,08,09,10,11,15,16,17,18,22,23,24,25,29,30 Updated.
  2009-11-07,08,14,15,19,20,21,22 Updated.
  2009-12-05,06 Updated.

Preliminary tournament
Players 1st round
05-02
Final
05-03
Yun Seunghyeon(9d) Yun Seunghyeon
 
Yun Seunghyeon
 
Lee Kangwuk(2d)
Seo Jonghui(3d) Seo Jonghui
 
Ok Deukjin(6d)
Seo Moosang(6d) Yue Liang
 
Lee Taehyun
 
Yue Liang(4d)
Park Jiyeon(1d) Lee Taehyun
 
Lee Taehyun(2d)
Lee Jungwoo(7d) Lee Jungwoo
 
Lee Jungwoo
 
Cho Hyeyeon(8d)
Lee Sula(1d) Lee Yongchan
 
Lee Yongchan(6d)
Kim Hyeoimin(5d) Lee Sungjae
 
Yeom Junghoon
 
Lee Sungjae(9d)
Yeom Junghoon(6d) Yeom Junghoon
 
Yoo Jaeho(3d)
Kim Sedong(1d) Kim Hyungwan
 
Jin Donggyu
 
Kim Hyungwan(4d)
Kwon Hyojin(5d) Jin Donggyu
 
Jin Donggyu(4d)
Yun Hyuk(5d) An Kwangwuk
 
Kang Changbae
 
An Kwangwuk(7d)
Kim Youngsam(8d) Kang Changbae
 
Kang Changbae(1d)
Kim Daehee(4d) Park Siyeol
 
Park Siyeol
 
Park Siyeol(1d)
Hong Kipyo(4d) Hong Kipyo
 
Park Byeongkyu(6d)
Yoo Jaesung(4d) Hong Jangsik
 
Kim Hyunseob
 
Hong Jangsik(6d)
Kim Hyunseob(1d) Kim Hyunseob
 
Jin Siyoung(3d)
Kim Juho(8d) Kim Juho
 
Kim Juho
 
Kim Soojin(2d)
Kim Seungjun(9d) Jen Youngkyu
 
Jen Youngkyu(3d)
Ryu Jaehyeong(8d) Jiang Zhujiu
 
Kim Miri
 
Jiang Zhujiu(9d)
Kim Miri(1d) Kim Miri
 
Kwon Hyungjin(2d)
History;
  2009-05-01 Page was created.
  2009-05-02 Updated.