Chinese A League

23rd Chinese A League

Organizers: National Sports Management Center for Chess and Cards
Sponsors: Huawei Technologies Co., Ltd.

1st stage league

Team J.J R.M S.H C.R C.C J.S F.T L.H S.L S.J M.B J.F Z.S Q.L C.Y B.Q Point Wins Win-loss Rank
Team Jiangxi Jindal Environmental Protection - 3-1 3 3 1-0
Team Rizhao Mountain and Sea Elephant - 2-2 2 2 1-0
Team Subo' Hangzhou - 3-1 3 3 1-0
Team Chengdu Rural Commercial Bank - 4-0 3 4 1-0
Team Chongqing 1-3 - 0 1 0-1
Team Jiangsu - 0-4 0 0 0-1
Team Fukang of Tibet - 1-3 0 1 0-1
Team Longyuan Mingcheng Hangzhou - 1-3 0 1 0-1
Team Shenzhen Longhua 4-0 - 3 4 1-0
Team Shanghai Jianqiao Institute 0-4 - 0 0 0-1
Team Minsheng Bank Beijing 3-1 - 3 3 1-0
Team Jiajia Foods Tianjin 1-3 - 0 1 0-1
Team Zhejiang Sports Lottery 2-2 - 1 2 0-1
Team Quzhou Lanke - 2-2 1 2 0-1
Team Luoyang Yuquan Valley 3-1 - 3 3 1-0
Team Beijing Qiyuan 2-2 - 2 2 1-0

1st stage competition schedule

(C=Captain, H=HayaGo)

2nd round at 2021-05-08.

    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Longyuan Mingcheng Hangzhou
      0-0
      Team Rizhao Mountain and Sea Elephant
    • H
      Xia Chenkun(7d)
      Shibano Toramaru(9d)
    • C
      Ding Hao(7d)
      Jiang Weijie(9d)
    • Li Yirui(1d)
      Yi Lingtao(8d)
    • Lee Donghoon(9d)
      Fan Tingyu(9d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Beijing Qiyuan
      0-0
      Team Zhejiang Sports Lottery
    • Huang Xin(5d)
      Tan Xiao(9d)
    • C
      Han Yizhou(8d)
      Tong Mengcheng(8d)
    • Guo Xinyi(5d)
      Jiang Qirun(6d)
    • H
      Chen Yaoye(9d)
      Zhang Tao(7d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Luoyang Yuquan Valley
      0-0
      Team Quzhou Lanke
    • Wang Chunhui(1d)
      Chen Zhengxun(5d)
    • C
      Hu Yuhan(5d)
      Tuo Jiaxi(9d)
    • Xu Yidi(1d)
      Chen Yunong(4d)
    • H
      Zhou Hexi(7d)
      Kim Jiseok(9d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Jiangxi Jindal Environmental Protection
      0-0
      Team Fukang of Tibet
    • H
      Yang Kaiwen(7d)
      Chen Yichun(4d)
    • C
      Gu Zihao(9d)
      Kang Dongyun(9d)
    • Peng Liyao(7d)
      Shen Peiran(6d)
    • Xu Jiayang(8d)
      Mao Ruilong(5d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Shenzhen Longhua
      0-0
      Team Chongqing
    • Shi Yue(9d)
      He Yuhan(6d)
    • C
      Shin Minjun(9d)
      Yang Dingxin(9d)
    • H
      Rong Yi(7d)
      Li Xiangyu(5d)
    • Tao Xinran(8d)
      Li Xuanhao(8d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Jiajia Foods Tianjin
      0-0
      Team Jiangsu
    • H
      Li Chengsen(6d)
      Huang Yunsong(7d)
    • C
      Tang Weixing(9d)
      Mi Yuting(9d)
    • Wang Yijin(7d)
      Chen Xian(8d)
    • Xie Erhao(9d)
      Zhao Chenyu(8d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Shanghai Jianqiao Institute
      0-0
      Team Subo' Hangzhou
    • Huang Mingyu(4d)
      Li Qincheng(9d)
    • C
      Li Weiqing(8d)
      Shin Jinseo(9d)
    • H
      Wang Xinghao(5d)
      Lian Xiao(9d)
    • Hu Yaoyu(8d)
      Xie Ke(9d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Minsheng Bank Beijing
      0-0
      Team Chengdu Rural Commercial Bank
    • H
      Liu Yuhang(6d)
      Chen Zijian(7d)
    • C
      Byun Sangil(9d)
      Dang Yifei(9d)
    • Ke Jie(9d)
      Park Junghwan(9d)
    • Fan Yin(8d)
      Tu Xiaoyu(6d)

1st round at 2021-05-07.

    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Minsheng Bank Beijing
      3-1
      Team Longyuan Mingcheng Hangzhou
    • H
      Liu Yuhang(6d)
      B+R
      Lu Liyen(4d)
    • C
      Ke Jie(9d)
      Ding Hao(7d)
    • Byun Sangil(9d)
      Xia Chenkun(7d)
    • Fan Yin(8d)
      B+R
      Lee Donghoon(9d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Zhejiang Sports Lottery
      2-2
      Team Rizhao Mountain and Sea Elephant
    • H
      Jiang Qirun(6d)
      W+R
      Yi Lingtao(8d)
    • C
      Tong Mengcheng(8d)
      B+R
      Jiang Weijie(9d)
    • Zhang Tao(7d)
      B+R
      Fan Tingyu(9d)
    • Tan Xiao(9d)
      W+R
      Zhou Ruiyang(9d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Chongqing
      1-3
      Team Jiangxi Jindal Environmental Protection
    • H
      Meng Tailing(7d)
      W+R
      Yang Kaiwen(7d)
    • C
      Yang Dingxin(9d)
      Gu Zihao(9d)
    • He Yuhan(6d)
      B+3.5
      Peng Liyao(7d)
    • Li Xuanhao(8d)
      B+R
      Xu Jiayang(8d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Chengdu Rural Commercial Bank
      4-0
      Team Shanghai Jianqiao Institute
    • H
      Tu Xiaoyu(6d)
      B+R
      Wang Xinghao(5d)
    • C
      Park Junghwan(9d)
      Li Weiqing(8d)
    • Dang Yifei(9d)
      B+R
      Huang Mingyu(4d)
    • Liao Yuanhe(8d)
      W+R
      Hu Yaoyu(8d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Jiangsu
      0-4
      Team Shenzhen Longhua
    • H
      Huang Yunsong(7d)
      W+R
      Rong Yi(7d)
    • C
      Mi Yuting(9d)
      Shin Minjun(9d)
    • Chen Xian(8d)
      W+R
      Tao Xinran(8d)
    • Zhao Chenyu(8d)
      B+1.5
      Shi Yue(9d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Subo' Hangzhou
      3-1
      Team Jiajia Foods Tianjin
    • H
      Li Qincheng(9d)
      B+R
      Xie Erhao(9d)
    • C
      Shin Jinseo(9d)
      Tang Weixing(9d)
    • Lian Xiao(9d)
      W+R
      Li Chengsen(6d)
    • Xie Ke(9d)
      W+R
      Wang Yijin(7d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Quzhou Lanke
      2-2
      Team Beijing Qiyuan
    • H
      Chen Yunong(4d)
      B+R
      Huang Xin(5d)
    • C
      Tuo Jiaxi(9d)
      B+R
      Han Yizhou(8d)
    • Kim Jiseok(9d)
      Chen Yaoye(9d)
    • Chun Guangya(7d)
      B+R
      Guo Xinyi(5d)
    • Home Ground
      Result
      Visitor
    • Team Fukang of Tibet
      1-3
      Team Luoyang Yuquan Valley
    • H
      Chen Zijian(7d)
      W+R
      Zhou Hexi(7d)
    • C
      Kang Dongyun(9d)
      B+R
      Hu Yuhan(5d)
    • Shen Peiran(6d)
      Xu Yidi(1d)
    • Chen Hao(6d)
      B+R
      Wang Chunhui(1d)

Team & Member

*Green color's name an invitation's players.
    • No. Team Jiangxi Jindal Environmental Protection Result
    • 1st Gu Zihao(9d) 0-0
    • 2nd Xu Jiayang(8d) 0-0
    • 3rd Peng Liyao(7d) 0-0
    • 4th Yang Kaiwen(7d) 0-0
    • 5th Liu Qifeng(5d) 0-0
    • 6th Xue Hongzhe(1d) 0-0
    • No. Team Rizhao Mountain and Sea Elephant Result
    • 1st Jiang Weijie(9d) 0-0
    • 2nd Fan Tingyu(9d) 0-0
    • 3rd Zhou Ruiyang(9d) 0-0
    • 4th Yi Lingtao(8d) 0-0
    • 5th Shibano Toramaru(9d) 0-0
    • 6th Yin Hang(5d) 0-0
    • No. Team Subo' Hangzhou Result
    • 1st Lian Xiao(9d) 0-0
    • 2nd Li Qincheng(9d) 0-0
    • 3rd Xie Ke(9d) 0-0
    • 4th Xiao Yibin(1d) 0-0
    • 5th Wang Tao(6d) 0-0
    • 6th Shin Jinseo(9d) 0-0
    • No. Team Chengdu Rural Commercial Bank Result
    • 1st Dang Yifei(9d) 0-0
    • 2nd Tu Xiaoyu(6d) 0-0
    • 3rd Liao Yuanhe(8d) 0-0
    • 4th Zheng Daixiang(3d) 0-0
    • 5th Park Junghwan(9d) 0-0
    • No. Team Chongqing Result
    • 1st Yang Dingxin(9d) 0-0
    • 2nd Li Xuanhao(8d) 0-0
    • 3rd Gu Li(9d) 0-0
    • 4th He Yuhan(6d) 0-0
    • 5th Li Xiangyu(5d) 0-0
    • 6th Meng Tailing(7d) 0-0
    • No. Team Jiangsu Result
    • 1st Mi Yuting(9d) 0-0
    • 2nd Zhao Chenyu(8d) 0-0
    • 3rd Chen Xian(8d) 0-0
    • 4th Huang Yunsong(7d) 0-0
    • 5th Liu Yunteng(2d) 0-0
    • 6th Yu Zhiying(6d) 0-0
    • No. Team Fukang of Tibet Result
    • 1st Kang Dongyun(9d) 0-0
    • 2nd Chen Zijian(7d) 0-0
    • 3rd Shen Peiran(6d) 0-0
    • 4th Chen Hao(6d) 0-0
    • 5th Mao Ruilong(6d) 0-0
    • 6th Chen Yichun(4d) 0-0
    • No. Team Longyuan Mingcheng Hangzhou Result
    • 1st Ding Hao(7d) 0-0
    • 2nd Xia Chenkun(7d) 0-0
    • 3rd Lu Liyen(4d) 0-0
    • 4th Li Yirui(1d) 0-0
    • 5th Jin Yucheng(3d) 0-0
    • 6th Lee Donghoon(9d) 0-0
    • No. Team Shenzhen Longhua Result
    • 1st Shi Yue(9d) 0-0
    • 2nd Shin Minjun(9d) 0-0
    • 3rd Luo Xihe(9d) 0-0
    • 4th Tao Xinran(8d) 0-0
    • 5th Rong Yi(7d) 0-0
    • 6th Shi Yulai(3d) 0-0
    • No. Team Shanghai Jianqiao Institute Result
    • 1st Wang Xinghao(5d) 0-0
    • 2nd Li Weiqing(8d) 0-0
    • 3rd Hu Yaoyu(8d) 0-0
    • 4th Huang Mingyu(4d) 0-0
    • 5th Xu Haohong(7d) 0-0
    • No. Team Minsheng Bank Beijing Result
    • 1st Ke Jie(9d) 0-0
    • 2nd Fan Yin(8d) 0-0
    • 3rd Liu Yuhang(6d) 0-0
    • 4th Chen Haojin(5d) 0-0
    • 5th Wang Yuteng(1d) 0-0
    • 6th Byun Sangil(9d) 0-0
    • No. Team Jiajia Foods Tianjin Result
    • 1st Tang Weixing(9d) 0-0
    • 2nd Xie Erhao(9d) 0-0
    • 3rd Wang Yijin(7d) 0-0
    • 4th Wang Shiyi(5d) 0-0
    • 5th Li Chengsen(6d) 0-0
    • 6th Yao Xiaotong(2d) 0-0
    • No. Team Zhejiang Sports Lottery Result
    • 1st Tan Xiao(9d) 0-0
    • 2nd Tong Mengcheng(8d) 0-0
    • 3rd Zhang Tao(7d) 0-0
    • 4th Jiang Qirun(6d) 0-0
    • 5th Qin Yuexin(5d) 0-0
    • 6th Iyama Yuta(9d) 0-0
    • No. Team Quzhou Lanke Result
    • 1st Kim Jiseok(9d) 0-0
    • 2nd Tuo Jiaxi(9d) 0-0
    • 3rd Chun Guangya(7d) 0-0
    • 4th Chen Yunong(5d) 0-0
    • 5th Ding Shixiong(5d) 0-0
    • 6th Chen Zhengxun(5d) 0-0
    • No. Team Luoyang Yuquan Valley Result
    • 1st Zhou Hexi(7d) 0-0
    • 2nd Hu Yuhan(5d) 0-0
    • 3rd Xu Yidi(1d) 0-0
    • 4th Wang Chunhui(1d) 0-0
    • 5th Ye Changqin(1d) 0-0
    • 6th Ichiriki Ryo(9d) 0-0
    • No. Team Beijing Qiyuan Result
    • 1st Chen Yaoye(9d) 0-0
    • 2nd Han Yizhou(8d) 0-0
    • 3rd Huang Xin(5d) 0-0
    • 4th Guo Xinyi(5d) 0-0
    • 5th Zheng Xu(4d) 0-0