Ing Cup

8th Ing Cup

Host Organization : Ing Educational Foundation
Tournament table
Players 1st round
04-20
Shanghai
China
2nd round
04-22
Shanghai
China
3rd round
04-24
Shanghai
China
Semifinals
06-10~14
Wuhan
China
Final
(cn)Fan Tingyu(9d) Shi Yue
B+1
Shi Yue
B+R
1st round
Tang Weixing
B+R
06-10
 
2nd round
Shi Yue
B+3*
06-12
 
3rd round
Tang Weixing
B+R
06-14
 
Tang Weixing
won by 2-1
1st round
Park Junghwan
W+3
08-10
Beijing
China
 
2nd round
Tang Weixing
W+3*
08-12
Beijing
China
 
3rd round
Park Junghwan
W+8
10-22
Shanghai
China
 
4th round
Tang Weixing
W+11*
10-24
Shanghai
China
 
5th round
Tang Weixing
B+5
10-26
Shanghai
China
 
Tang Weixing
won by 3-2
(cn)Shi Yue(9d) Shi Yue
B+R
(jp)Yamashita Keigo(9d)
(cn)Chen Yaoye(9d) Kono Rin
W+5
Kono Rin
W+R
(jp)Kono Rin(9d)
(cn)Gu Li(9d) Park Yeonghun
B+R
(kr)Park Yeonghun(9d)
(na)Lu Haojun(1d) Hane Naoki
W+R
Tang Weixing
B+3
Tang Weixing
B+R*
(jp)Hane Naoki(9d)
(cn)Tang Weixing(9d) Tang Weixing
W+5
(jp)Yuki Satoshi(9d)
(cn)Mi Yuting(9d) Mi Yuting
W+R
Kim Jiseok
W+R
(eu)Fan Hui(2d)
(cn)Lian Xiao(7d) Kim Jiseok
W+R
(kr)Kim Jiseok(9d)
(cn)Qiu Jun(9d) Kang Dongyun
W+R
Kang Dongyun
W+R
Lee Sedol
B+5
1st round
Park Junghwan
W+R
06-10
 
2nd round
Lee Sedol
W+R
06-12
 
3rd round
Park Junghwan
B+3
06-14
 
Park Junghwan
won by 2-1
(kr)Kang Dongyun(9d)
(cn)Tuo Jiaxi(9d) Won Sungjin
W+R
(kr)Won Sungjin(9d)
(na)Liu Zhiyuan(1d) Lee Sedol
W+R
Lee Sedol
W+R
(kr)Lee Sedol(9d)
(tw)Lin Lixiang(7d) Lin Lixiang
B+R
(kr)Na Hyun(7d)
(tw)Wang Yuanjun(7d) Wang Yuanjun
W+R
Ke Jie
B+1
Park Junghwan
W+1*
(eu)Mateusz Surma(1d)
(cn)Ke Jie(9d) Ke Jie
W+R
(jp)Cho U(9d)
(cn)Huang Yunsong(5d) Huang Yunsong
B+R
Park Junghwan
W+R
(jp)So Yokoku(9d)
(kr)Park Junghwan(9d)
*Park Junghwan 2 Penalty and Ke Jie +4.0.
*Tang Weixing 2 Penalty and Kim Jiseok +4.0.
*Tang Weixing 1 Penalty and Shi Yue +2.0.
*Park Junghwan 2 Penalty and Tang Weixing +4.0.
*Tang Weixing 1 Penalty and Park Junghwan +2.0.
Tournament member;
China; 
  Fan Tingyu(9d, champion),
  Qiu Jun(9d), Gu Li(9d), Chen Yaoye(9d), Shi Yue(9d), Tuo Jiaxi(9d), Tang Weixing(9d),
  Mi Yuting(9d), Ke Jie(9d), Lian Xiao(7d), Huang Yunsong(4d)
Korea; 
  Park Junghwan(9d, runner-up),
  Lee Sedol(9d), Park Yeonghun(9d), Won Sungjin(9d), Kang Dongyun(9d), Kim Jiseok(9d), Na Hyun(6d)
Japan; 
  Yuki Satoshi(9d), Hane Naoki(9d), Yamashita Keigo(9d), Cho U(9d), So Yokoku(9d), Kono Rin(9d)
Taiwan; 
  Lin Lixiang(7d), Wang Yuanjun(7d)
North America; 
  Liu Zhiyuan(1d), Lu Haojun(1d)
Europe; 
  Fan Hui(2d), Mateusz Surma(1d)

History;
  2016-03-19 Page was created.
  2016-04-21,22,24 Updated.
  2016-06-10,14 Updated.
  2016-08-13 Updated.
  2016-10-25,30 Updated.

Preliminary tournament of Korea
Seeded players; Park Junghwan(9d), Lee Sedol(9d), Park Yeonghun(9d), Kim Jiseok(9d), Na Hyun(6d)
Players 1st round
01-08
Final
01-11
Kang Dongyun(9d) Kang Dongyun
B+R
Kang Dongyun
W+R
Mok Jinseok(9d)
Shin Jinseo(5d) Shin Jinseo
B+R
Yun Junsang(9d)
Choi Cheolhan(9d) Lee Donghoon
B+5*
Won Sungjin
W+R
Lee Donghoon(5d)
An Sungjoon(6d) Won Sungjin
B+R
Won Sungjin(9d)
*Choi Cheolhan 2 Penalty and Lee Donghoon +4.0.
History;
  2016-01-10 Page was created.
  2016-01-11 Updated.

Preliminary tournament of Taiwan
Players 1st round
12-29
Final
12-31
Xiao Zhenghao(9d) Cai Chengwei
W+3
Lin Lixiang
W+R
Cai Chengwei(2d)
Lin Lixiang(6d) Lin Lixiang
W+1
Lin Junyan(6d)
Chen Shiyuan(9d) Chen Shiyuan
W+R
Wang Yuanjun
B+1
Chen Qirui(3d)
Wang Yuanjun(7d) Wang Yuanjun
W+R
Lin Shuyang(8d)
History;
  2016-01-10 Page was created.