Chunlan Cup

8th Chunlan Cup

Host Organization : Chunlan Group / China Weiqi Association

Tournament table

Players 1st round
03-27
Beijing
China
2nd round
03-29
Beijing
China
3rd round
12-14
Fuzhou
China
Semifinals
12-16
Fuzhou
China
Final
11-06-27~30
Chongqing
China
(jp)Yoda Norimoto(9d) Heo Yeongho
W+6.5
Heo Yeongho
W+0.5
Heo Yeongho
W+R
Xie He
B+R
1st round
Lee Sedol
B+R
06-27
 
2nd round
Xie He
B+R
06-29
 
3rd round
Lee Sedol
B+R
06-30
 
Lee Sedol
won by 2-1
(kr)Heo Yeongho(8d)
(cn)Chang Hao(9d)
(kr)Choi Cheolhan(9d) Choi Cheolhan
W+0.5
Kong Jie
W+R
(cn)Hu Yaoyu(8d)
(cn)Kong Jie(9d)
(jp)Iyama Yuta(9d) Iyama Yuta
B+R
Xie He
B+R
Xie He
W+R
(eu)Csaba Mero(a6)
(cn)Xie He(7d)
(jp)Cho Chikun(9d) Cho Chikun
W+R
Cho Chikun
B+R
(kr)Kang Dongyun(9d)
(cn)Qiu Jun(8d)
(kr)Lee Sedol(9d) Lee Sedol
B+R
Lee Sedol
W+R
Lee Sedol
W+R
Lee Sedol
W+R
(tw)Zhou Junxun(9d)
(cn)Sun Tengyu(7d)
(tw)Lin Zhihan(9d) Yuki Satoshi
B+R
Wang Xi
B+R
(jp)Yuki Satoshi(9d)
(cn)Wang Xi(9d)
(cn)Chen Yaoye(9d) Yamashita Keigo
W+4.5
Gu Li
B+R
Gu Lingyi
B+R
(jp)Yamashita Keigo(9d)
(cn)Gu Li(9d)
(cn)Gu Lingyi(5d) Gu Lingyi
B+R
Gu Lingyi
B+R
(na)Jiang Minjiu(7d)
(kr)Lee Changho(9d)
3rd place decision match
Players 3rd place
11-06-29
Chongqing
China
(kr)Heo Yeongho(8d) Gu Lingyi
W+R
(cn)Gu Lingyi(5d)
Tournament member;
China; 
  Chang Hao(9d, winner), Kong Jie(9d, 3rd place),
  Gu Li(9d), Wang Xi(9d), Qiu Jun(8d), Xie He(7d), Sun Tengyu(4d), Chen Yaoye(9d), Hu Yaoyu(8d), Gu Lingyi(5d)
Korea; 
  Lee Changho(9d, runner-up),
  Lee Sedol(9d), Choi Cheolhan(9d), Kang Dongyun(9d), Heo Yeongho(7d)
Japan; 
  Cho Chikun(9d), Yoda Norimoto(9d), Yuki Satoshi(9d), Yamashita Keigo(9d), Iyama Yuta(9d)
Taiwan; 
  Zhou Junxun(9d), Lin Zhihan(9d)
North America; 
  Jiang Minjiu(7d)
Europe; 
  Csaba Mero(a6)

History;
  2010-03-26 Page was created.
  2010-03-27,29 Updated.
  2010-12-14,16 Updated.
  2011-06-27,29,30 Updated.

Preliminary tournament of China
Seeded players; Chang Hao(9d), Kong Jie(9d), Gu Li(9d), Wang Xi(9d), Qiu Jun(8d), Xie He(7d), Sun Tengyu(4d)
Players 1st round
03-20
Final
03-22
Wang Yao(6d) Gu Lingyi
 
Gu Lingyi
 
Gu Lingyi(5d)
Tuo Jiaxi(3d) Zhou Heyang
 
Zhou Heyang(9d)
Peng Quan(7d) Peng Quan
 
Chen Yaoye
 
Jiang Weijie(5d)
Chen Yaoye(9d) Chen Yaoye
 
Zhou Ruiyang(5d)
Liu Xing(7d) Liu Xing
 
Hu Yaoyu
 
Piao Wenyao(5d)
Hu Yaoyu(8d) Hu Yaoyu
 
Li Zhe(6d)
Preliminary tournament of Taiwan
Players 1st round
03-02
Semifinals
03-03
Final
03-10
Xiao Zhenghao(7d) Xiao Zhenghao
B+R
Xiao Zhenghao
W+R
Zhou Junxun
W+0.5
Zhao Peizhe(2d)
Zhang Zhehao(3d) Zhang Zhehao
 
Yang Mengyun(3d)
Zhou Junxun(9d) Zhou Junxun
B+9.5
Zhou Junxun
W+R
Yu Chengjuei(1d)
Wang Yuanjun(2d) Wang Yuanjun
B+3.5
Li Junyan(1d)
Lin Zhihan(9d) Lin Zhihan
W+R
Lin Zhihan
B+R
Lin Zhihan
B+R
Lin Shuyang(5d)
Lin Xiuping(3d) Lin Xiuping
B+R
Lin Lixiang(3d)
Chen Shiyuan(8d) Chen Shiyuan
B+R
Chen Shiyuan
W+R
Liu Yaowen(3d)
Chen Guanwei(1d) Chen Guoxin
W+6.5
Chen Guoxin(4d)
Preliminary tournament of Korea
Seeded players; Lee Changho(9d), Lee Sedol(9d), Choi Cheolhan(9d)
Players 1st round Final
02-25
Kim Jiseok(6d) Park Junghwan
W+R
02-22
Kang Dongyun
B+R
Park Junghwan(7d)
Yun Junsang(7d) Kang Dongyun
B+R
02-19
Kang Dongyun(9d)
Park Yeonghun(9d) Park Yeonghun
B+R
02-19
Heo Yeongho
B+R
Mok Jinseok(9d)
Heo Yeongho(7d) Heo Yeongho
W+0.5
02-19
Won Sungjin(9d)
History;
  2010-02-17 Page was created.
  2010-02-19,22,25 Updated.
  2010-03-02,03,04,10,20,22 Updated.