Korean Baduk League

2010 Korean Baduk League

Host Organization : Baduk TV
Post season
Players 1st round Semifinal Final
Team Hite Jinro(9-7,44P) Team
Shinan Chunil Salt
3-1
01-08,09
Team
Shinan Chunil Salt
3-2
01-15,16
Team
Shinan Chunil Salt
3-2
01-23
Team Shinan Chunil Salt(10-6,46P)
Team Chungbuk & Konkuk Milk(11-5,43P)
Team Hangame(12-4,47P)
Post season competition schedule
Date Team Hangame 2-3 Team
Shinan Chunil Salt
01-23 Lee Younggu(8d) W+R An Kukhyun(2d)
01-23 An Hyungjun(2d) W+2.5 Lee Chungyu(3d)
01-23 Kim Juho(9d) B+R Lee Hobum(2d)
01-23 Kang Dongyun(9d) B+2.5 Han Sanghoon(5d)
01-23 Jin Siyoung(4d) B+R Lee Sedol(9d)
Date Team
Chungbuk & Konkuk Milk
2-3 Team
Shinan Chunil Salt
01-15 Kim Junghyun(2d) W+R Park Siyeol(3d)
01-15 Han Wonggyu(3d) B+R Lee Chungyu(3d)
01-15 Heo Yeongho(8d) B+R Lee Sedol(9d)
01-09 Yun Junsang(8d) W+R Han Sanghoon(5d)
01-16 Cho Hunhyun(9d) B+4.5 An Kukhyun(2d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
3-1 Team Hite Jinro
01-08 Lee Hobum(2d) W+R Won Sungjin(9d)
01-08 Lee Sedol(9d) W+R Choi Cheolhan(9d)
01-08 Lee Chungyu(3d) B+4.5 An Sungjoon(2d)
01-09 Han Sanghoon(5d) W+R Kim Hyeongwoo(4d)
01-09 An Kukhyun(2d)   Lee Wonyoung(2d)
Final rank
Rank Players Win Loss Point
01 Team Hangame 12 4 47P
02 Team Chungbuk & Konkuk Milk 11 5 43P
03 Team Shinan Chunil Salt 10 6 46P
04 Team Hite Jinro 9 7 44P
05 Team Kixx 9 7 43P
06 Team T Broad 7 9 37P
07 Team Posco Chemtech 5 11 35P
08 Team Netmarble 5 11 31P
09 Team Yeongnam Ilbo 4 12 34P
2nd stage league
Team S.C H.G C.K H.J K.X T.B N.M P.C Y.I Point Result
Team Shinan Chunil Salt - 4-1 3-2 3-2 2-3 3-2 2-3 2-3 2-3 21 4-4 5
Team Hangame 1-4 - 3-2 3-2 2-3 3-2 3-2 4-1 3-2 22 6-2 1
Team Chungbuk & Konkuk Milk 2-3 2-3 - 2-3 3-2 3-2 3-2 3-2 4-1 22 5-3 3
Team Hite Jinro 2-3 2-3 3-2 - 3-2 1-4 4-1 4-1 4-1 23 5-3 2
Team Kixx 3-2 3-2 2-3 2-3 - 4-1 2-3 4-1 3-2 23 5-3 4
Team Tbroad 2-3 2-3 2-3 4-1 1-4 - 3-2 3-2 3-2 20 4-4 6
Team Netmarble 3-2 2-3 2-3 1-4 3-2 2-3 - 1-4 1-4 15 2-6 8
Team Posco Chemtech 3-2 1-4 2-3 1-4 1-4 2-3 4-1 - 3-2 17 3-5 7
Team Yeongnam Ilbo 3-2 2-3 1-4 1-4 2-3 2-3 4-1 2-3 - 17 2-6 9
2nd stage competition schedule
Date Team Netmarble 1-4 Team Posco Chemtech
12-30 Park Jieun(9d) B+R Baek Hongsuk(7d)
12-30 Kim Seongjae(4d) B+R Park Yeonghun(9d)
12-31 Song Taekon(9d) B+R Lee Heesung(8d)
12-31 Seo Gunwoo(5d) W+R Yun Chanhee(3d)
12-31 Choi Kihoon(3d) W+R On Sojin(6d)
Date Team Hite Jinro 4-1 Team Yeongnam Ilbo
12-28 Choi Cheolhan(9d) B+8.5 Park Seunghyun(6d)
12-28 An Sungjoon(2d) B+R Kang Yootaek(3d)
12-29 Won Sungjin(GS) B+R Kim Jiseok(7d)
12-29 Kim Hyeongwoo(4d) W+5.5 Baek Daehyun(9d)
12-29 Lee Wonyoung(2d) W+R Park Jungsang(9d)
Date Team Hangame 2-3 Team Kixx
12-25 Yoo Jaeho(3d) W+R Ko Geuntae(7d)
12-25 An Hyungjun(2d) B+3.5 Lee Jaewong(6d)
12-26 Jin Siyoung(4d) W+R Park Junghwan(9d)
12-26 Lee Younggu(8d) W+R Lee Taehyun(3d)
12-26 Kang Dongyun(9d) B+16.5 Hong Sungji(8d)
Date Team
Chungbuk & Konkuk Milk
3-2 Team Tbroad
12-23 Cho Hunhyun(9d) B+R Mok Jinseok(9d)
12-23 Heo Yeongho(8d) W+R An Choyeong(9d)
12-24 Yun Junsang(8d) W+R Hong Minpyo(7d)
12-24 Kim Junghyun(2d) W+R Park Seunghwa(4d)
12-24 Han Wonggyu(3d) W+1.5 Kim Kiyoung(5d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
2-3 Team Kixx
12-18 An Kukhyun(2d) B+1.5 Hong Sungji(8d)
12-18 Han Sanghoon(5d) B+2.5 Park Junghwan(8d)
12-19 Lee Sedol(9d) B+R Lee Wondo(3d)
12-19 Park Siyeol(3d) B+R Ko Geuntae(7d)
12-19 Lee Chungyu(3d) W+R Lee Taehyun(3d)
Date Team Hangame 4-1 Team Posco Chemtech
12-16 Kang Dongyun(9d) W+R Lee Heesung(8d)
12-16 Lee Younggu(8d) B+R Kang Changbae(2d)
12-17 Yoo Jaeho(3d) W+R Baek Hongsuk(7d)
12-17 Jin Siyoung(4d) W+R On Sojin(6d)
12-17 Kim Juho(9d) W+R Park Yeonghun(9d)
Date Team
Chungbuk & Konkuk Milk
4-1 Team Yeongnam Ilbo
12-11 Kim Junghyun(2d) W+1.5 Park Seunghyun(6d)
12-11 Heo Yeongho(8d) B+2.5 Kang Yootaek(3d)
12-12 Han Wonggyu(3d) W+R Park Jungsang(9d)
12-12 Cho Hunhyun(9d) B+R Yoo Changhyuk(9d)
12-12 Yun Junsang(8d) W+2.5 Kim Jiseok(7d)
Date Team Hite Jinro 1-4 Team Tbroad
12-09 Choi Cheolhan(9d) W+R Park Seunghwa(4d)
12-09 Won Sungjin(GS) W+R Mok Jinseok(9d)
12-10 Han Jongjin(8d) W+R Hong Minpyo(7d)
12-10 An Sungjoon(2d) B+R Kim Kiyoung(5d)
12-10 Kim Hyeongwoo(4d) W+1.5 An Choyeong(9d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
2-3 Team Yeongnam Ilbo
12-04 Lee Chungyu(3d) B+4.5 Kim Jiseok(7d)
12-04 Lee Hobum(2d) W+R Park Jungsang(9d)
12-05 Lee Sedol(9d) B+R Kang Yootaek(3d)
12-05 An Kukhyun(2d) B+R Yoo Changhyuk(9d)
12-05 Han Sanghoon(5d) W+2.5 Baek Daehyun(8d)
Date Team Hite Jinro 4-1 Team Netmarble
12-02 Choi Cheolhan(9d) W+R Kim Seongjae(4d)
12-02 Lee Wonyoung(2d) B+R Song Taekon(9d)
12-03 Kim Hyeongwoo(4d) W+R Choi Kihoon(3d)
12-03 Won Sungjin(GS) W+R Seo Gunwoo(5d)
12-03 An Sungjoon(2d) W+R Park Jieun(9d)
Date Team Kixx 4-1 Team Tbroad
11-13 Hong Sungji(8d) W+R An Choyeong(9d)
11-13 Park Junghwan(8d) B+R Mok Jinseok(9d)
11-14 Lee Wondo(3d) W+0.5 Park Seunghwa(4d)
11-14 Lee Taehyun(3d) B+R Choi Myeonghun(9d)
11-14 Lee Jaewong(6d) W+R Hong Minpyo(7d)
Date Team Hangame 3-2 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
11-11 Jin Siyoung(4d) W+R Kim Jinwoo(5d)
11-11 An Hyungjun(2d) W+0.5 Yun Junsang(8d)
11-12 Kang Dongyun(9d) W+R Kim Junghyun(2d)
11-12 Kim Juho(9d) B+R Han Wonggyu(3d)
11-12 Lee Younggu(8d) W+R Heo Yeongho(7d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
3-2 Team Tbroad
11-06 An Kukhyun(2d) W+3.5 Hong Minpyo(7d)
11-06 Lee Hobum(2d) B+R An Choyeong(9d)
11-07 Lee Sedol(9d) W+3.5 Kim Kiyoung(5d)
11-07 Han Sanghoon(5d) W+R Park Seunghwa(4d)
11-07 Park Siyeol(3d) B+R Mok Jinseok(9d)
Date Team
Chungbuk & Konkuk Milk
3-2 Team Netmarble
11-04 Han Wonggyu(3d) W+R Kim Seongjae(4d)
11-04 Yun Junsang(8d) B+R Park Jieun(9d)
11-05 Heo Yeongho(7d) W+R Seo Gunwoo(5d)
11-05 Kim Junghyun(2d) W+R Choi Kihoon(3d)
11-05 Cho Hunhyun(9d) B+R Song Taekon(9d)
Date Team Kixx 4-1 Team Posco Chemtech
10-30 Ko Geuntae(7d) B+R Park Yeonghun(9d)
10-30 Park Junghwan(8d) B+R On Sojin(6d)
10-31 Lee Wondo(3d) W+R Lee Heesung(8d)
10-31 Hong Sungji(8d) B+R Baek Hongsuk(7d)
10-31 Lee Jaewong(6d) B+R Yun Chanhee(3d)
Date Team Hangame 3-2 Team Hite Jinro
10-28 Lee Younggu(8d) B+R Kim Hyeongwoo(4d)
10-28 Kim Juho(9d) B+R Won Sungjin(9d)
10-29 An Hyungjun(2d) W+R Lee Wonyoung(2d)
10-29 Kang Dongyun(9d) W+1.5 An Sungjoon(2d)
10-29 Jin Siyoung(4d) B+R Choi Cheolhan(9d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
3-2 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
10-23 Han Sanghoon(5d) W+R Yun Junsang(8d)
10-23 Lee Sedol(9d) W+R Kim Junghyun(2d)
10-24 Lee Hobum(2d) B+0.5 Heo Yeongho(7d)
10-24 Park Siyeol(3d) W+R Han Wonggyu(3d)
10-24 Lee Chungyu(3d) W+2.5 Cho Hunhyun(9d)
Date Team Hangame 3-2 Team Netmarble
10-21 Kim Juho(9d) W+R Choi Kihoon(3d)
10-21 Lee Younggu(8d) W+R Kim Seongjae(4d)
10-22 Kang Dongyun(9d) W+0.5 Lee Changho(9d)
10-22 Jin Siyoung(4d) W+R Seo Gunwoo(5d)
10-22 An Hyungjun(2d) B+2.5 Song Taekon(9d)
Date Team Hite Jinro 4-1 Team Posco Chemtech
10-16 Choi Cheolhan(9d) W+R Baek Hongsuk(7d)
10-16 Won Sungjin(9d) B+R Yun Chanhee(3d)
10-17 Kim Hyeongwoo(4d) W+R Park Yeonghun(9d)
10-17 Lee Wonyoung(2d) B+4.5 Kang Changbae(2d)
10-17 Han Jongjin(6d) B+R On Sojin(6d)
Date Team Tbroad 3-2 Team Yeongnam Ilbo
10-14 Mok Jinseok(9d) W+R Park Jungsang(9d)
10-14 Hong Minpyo(7d) B+5.5 Park Seunghyun(6d)
10-15 An Choyeong(9d) W+R Kim Jiseok(7d)
10-15 Choi Myeonghun(9d) W+0.5 Yoo Changhyuk(9d)
10-15 Kim Kiyoung(5d) W+R Kang Yootaek(3d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
4-1 Team Hangame
10-09 An Kukhyun(2d) B+R Jin Siyoung(4d)
10-09 Lee Chungyu(3d) B+5.5 Yoo Jaeho(3d)
10-10 Lee Sedol(9d) W+R Kang Dongyun(9d)
10-10 Park Siyeol(3d) B+R Kim Juho(9d)
10-10 Han Sanghoon(5d) W+3.5 Lee Younggu(8d)
Date Team Netmarble 1-4 Team Yeongnam Ilbo
10-07 Song Taekon(9d) B+0.5 Park Jungsang(9d)
10-07 Lee Changho(K) B+1.5 Park Seunghyun(6d)
10-08 Choi Kihoon(3d) B+R Kim Jiseok(7d)
10-08 Kim Seongjae(4d) W+R Yoo Changhyuk(9d)
10-08 Seo Gunwoo(5d) B+R Kang Yootaek(3d)
Date Team Tbroad 3-2 Team Posco Chemtech
10-02 Kim Kiyoung(5d) B+R Kang Changbae(2d)
10-02 Hong Minpyo(7d) B+R Park Yeonghun(9d)
10-03 Mok Jinseok(9d) W+8.5 On Sojin(6d)
10-03 Choi Myoenghun(9d) W+R Lee Heesung(8d)
10-03 An Choyeong(9d) W+R Baek Hongsuk(7d)
Date Team
Chungbuk & Konkuk Milk
3-2 Team Kixx
09-30 Cho Hunhyun(9d) W+R Lee Taehyun(3d)
09-30 Heo Yeongho(7d) B+R Lee Jaewong(6d)
10-01 Yun Junsang(8d) W+3.5 Hong Sungji(8d)
10-01 Han Wonggyu(3d) W+6.5 Park Junghwan(8d)
10-01 Kim Junghyun(2d) B+R Ko Geuntae(7d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
3-2 Team Hite Jinro
09-25 Han Sanghoon(5d) B+R An Sungjun(2d)
09-25 Lee Chungyu(3d) B+R Choi Cheolhan(9d)
09-26 Lee Sedol(9d) B+R Lee Wonyoung(2d)
09-26 An Kukhyun(2d) W+R Kim Hyeongwoo(4d)
09-26 Lee Hobum(2d) W+1.5 Won Sungjin(9d)
Date Team Tbroad 3-2 Team Netmarble
09-23 Park Seunghwa(4d) W+10.5 Kim Seongjae(4d)
09-23 Mok Jinseok(9d) W+R Lee Changho(K)
09-24 Hong Minpyo(7d) B+8.5 Park Jieun(9d)
09-24 Kim Kiyoung(5d) B+0.5 Seo Gunwoo(5d)
09-24 An Choyeong(9d) W+0.5 Song Taekon(9d)
Date Team
Chungbuk & Konkuk Milk
3-2 Team Posco Chemtech
09-18 Cho Hunhyun(9d) W+R Baek Hongsuk(7d)
09-18 Heo Yeongho(7d) W+R Lee Heesung(8d)
09-19 Yun Junsang(8d) B+R Park Yeonghun(9d)
09-19 Han Wonggyu(3d) W+2.5 Yun Chanhee(3d)
09-19 Kim Junghyun(2d) W+R On Sojin(6d)
Date Team Kixx 3-2 Team Yeongnam Ilbo
09-16 Park Junghwan(8d) W+R Baek Daehyun(8d)
09-16 Lee Jaewong(6d) W+3.5 Kim Jiseok(7d)
09-17 Hong Sungji(8d) W+R Park Seunghyun(6d)
09-17 Ko Geuntae(7d) B+R Park Jungsang(9d)
09-17 Lee Wondo(3d) W+R Kang Yootaek(3d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
2-3 Team Posco Chemtech
09-11 Lee Chungyu(3d) W+R Lee Heesung(8d)
09-11 Park Siyeol(3d) B+3.5 Yun Chanhee(3d)
09-12 An Kukhyun(2d) B+R Park Yeonghun(9d)
09-12 Han Sanghoon(5d) B+R Baek Hongsuk(7d)
09-12 Lee Sedol(9d) B+R On Sojin(6d)
Date Team Kixx 2-3 Team Netmarble
09-09 Lee Wondo(3d) B+R Park Jieun(9d)
09-09 Lee Jaewong(6d) W+2.5 Choi Kihoon(3d)
09-10 Hong Sungji(8d) B+R Kim Seongjae(4d)
09-10 Lee Taehyun(3d) W+1.5 Seo Gunwoo(5d)
09-10 Ko Geuntae(7d) W+R Song Taekon(9d)
Date Team Hangame 3-2 Team Yeongnam Ilbo
09-04 Yoo Jaeho(3d) B+R Kim Jiseok(7d)
09-04 Kang Dongyun(9d) B+6.5 Kang Yootaek(3d)
09-05 Jin Siyoung(4d) W+R Baek Daehyun(8d)
09-05 Kim Juho(9d) W+R Park Jungsang(9d)
09-05 Lee Younggu(8d) B+R Yoo Changhyuk(9d)
Date Team
Chungbuk & Konkuk Milk
2-3 Team Hite Jinro
09-02 Kim Junghyun(2d) W+R Choi Cheolhan(9d)
09-02 Yun Junsang(8d) W+0.5 Han Jongjin(8d)
09-03 Heo Yeongho(7d) B+2.5 Won Sungjin(9d)
09-03 Kim Jinwoo(5d) B+5.5 Lee Wonyoung(2d)
09-03 Han Wonggyu(3d) B+R Kim Hyeongwoo(4d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
2-3 Team Netmarble
08-26 Han Sanghoon(5d) B+5.5 Lee Changho(K)
08-26 Lee Chungyu(3d) X-O Kim Seongjae(4d)
08-26 Lee Sedol(9d) O-X Park Jieun(9d)
08-26 Park Siyeol(3d) O-X Seo Gunwoo(5d)
08-26 Lee Hobum(2d) X-O Choi Kihoon(3d)
Date Team Hangame 3-2 Team Tbroad
08-26 Kim Juho(9d) X-O An Choyeong(9d)
08-26 An Hyungjun(2d) X-O Kim Kiyoung(5d)
08-26 Jin Siyoung(4d) O-X Hong Minpyo(7d)
08-26 Lee Younggu(8d) W+R Mok Jinseok(9d)
08-26 Kang Dongyun(9d) O-X Park Seunghwa(4d)
Date Team Hite Jinro 3-2 Team Kixx
08-26 Lee Wonyoung(2d) O-X Lee Taehyun(3d)
08-26 An Sungjoon(2d) X-O Ko Geuntae(7d)
08-26 Kim Hyeongwoo(4d) X-O Hong Sungji(8d)
08-26 Choi Cheolhan(9d) W+1.5 Park Junghwan(8d)
08-26 Won Sungjin(9d) O-X Lee Jaewong(6d)
Date Team Posco Chemtech 3-2 Team Yeongnam Ilbo
08-26 On Sojin(6d) O-X Yoo Changhyuk(9d)
08-26 Baek Hongsuk(7d) O-X Baek Daehyun(8d)
08-26 Park Yeonghun(9d) W+R Kim Jiseok(7d)
08-26 Lee Heesung(8d) X-O Park Jungsang(9d)
08-26 Kang Changbae(2d) X-O Kang Yootaek(3d)
1st stage league
Team S.C N.M P.C Y.I K.X H.J H.G T.B C.K Point Result
Team Shinan Chunil Salt - 4-1 3-2 2-3 3-2 3-2 4-1 4-1 2-3 25 6-2 1
Team Netmarble 1-4 - 3-2 2-3 3-2 1-4 1-4 3-2 2-3 16 3-5 7
Team Posco Chemtech 2-3 2-3 - 4-1 2-3 1-4 2-3 3-2 2-3 18 2-6 8
Team Yeongnam Ilbo 3-2 3-2 1-4 - 2-3 2-3 2-3 2-3 2-3 17 2-6 9
Team Kixx 2-3 2-3 3-2 3-2 - 4-1 1-4 2-3 3-2 20 4-4 5
Team Hite Jinro 2-3 4-1 4-1 3-2 1-4 - 1-4 4-1 2-3 21 4-4 4
Team Hangame 1-4 4-1 3-2 3-2 4-1 4-1 - 4-1 2-3 25 6-2 2
Team Tbroad 1-4 2-3 2-3 3-2 3-2 1-4 1-4 - 4-1 17 3-5 6
Team Chungbuk & Konkuk Milk 3-2 3-2 3-2 3-2 2-3 3-2 3-2 1-4 - 21 6-2 3
1st stage competition schedule
Date Team Netmarble 3-2 Team Posco Chemtech
08-24 Lee Changho(K) B+R Park Yeonghun(9d)
08-24 Kim Seongjae(4d) O-X Baek Hongsuk(7d)
08-24 Choi Kihoon(3d) X-O Lee Heesung(8d)
08-24 Seo Gunwoo(5d) O-X Yun Chanhee(3d)
08-24 Song Taekon(9d) X-O On Sojin(6d)
Date Team Yeongnam Ilbo 2-3 Team Hite Jinro
08-24 Yoo Changhyuk(9d) X-O Choi Cheolhan(9d)
08-24 Baek Daehyun(8d) X-O Kim Hyeongwoo(4d)
08-24 Kim Jiseok(7d) O-X Han Jongjin(8d)
08-24 Park Jungsang(9d) B+R An Sungjoon(2d)
08-24 Kang Yootaek(3d) X-O Won Sungjin(9d)
Date Team Kixx 1-4 Team Hangame
08-24 Park Junghwan(8d) O-X An Hyungjun(2d)
08-24 Hong Sungji(8d) X-O Kang Dongyun(9d)
08-24 Lee Taehyun(3d) X-O Lee Younggu(8d)
08-24 Ko Geuntae(7d) X-O Jin Siyoung(4d)
08-24 Lee Wondo(3d) X-O Kim Juho(9d)
Date Team Tbroad 4-1 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
08-24 Mok Jinseok(9d) O-X Yun Junsang(8d)
08-24 Hong Minpyo(7d) O-X Han Wonggyu(3d)
08-24 An Choyeong(9d) O-X Heo Yeongho(7d)
08-24 Choi Myeonghun(9d) X-O Kim Jinwoo(5d)
08-24 Kim Kiyoung(5d) O-X Kim Junghyun(2d)
Date Team Hite Jinro 4-1 Team Tbroad
08-21 Lee Wonyoung(2d) W+R Mok Jinseok(9d)
08-21 Choi Cheolhan(9d) W+0.5 An Choyeong(9d)
08-22 An Sungjoon(2d) B+R Kim Kiyoung(5d)
08-22 Won Sungjin(9d) W+R Park Seunghwa(4d)
08-22 Kim Hyeongwoo(4d) W+R Hong Minpyo(7d)
Date Team Yeongnam Ilbo 2-3 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
08-19 Park Seunghyun(6d) B+R Heo Yeongho(7d)
08-19 Park Jungsang(9d) B+5.5 Cho Hunhyun(9d)
08-20 Kang Yootaek(3d) W+R Yun Junsang(8d)
08-20 Kim Jiseok(7d) W+R Han Wonggyu(3d)
08-20 Baek Daehyun(8d) W+9.5 Kim Junghyun(2d)
Date Team Posco Chemtech 2-3 Team Hangame
08-14 Yun Chanhee(3d) W+R Jin Siyoung(4d)
08-14 On Sojin(6d) W+R Kim Juho(9d)
08-15 Kang Changbae(2d) W+R An Hyungjun(2d)
08-15 Baek Hongsuk(7d) W+R Kang Dongyun(9d)
08-15 Park Yeonghun(9d) B+R Lee Younggu(8d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
3-2 Team Kixx
08-12 Lee Hobum(2d) B+R Lee Jaewong(6d)
08-12 Lee Chungyu(3d) W+R Hong Sungji(8d)
08-13 An Kukhyun(2d) W+R Ko Geuntae(7d)
08-13 Han Sanghoon(5d) Default Park Junghwan(8d)
08-13 Lee Sedol(9d) B+R Lee Taehyun(3d)
Date Team Hangame 2-3 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
08-07 An Hyungjun(2d) B+2.5 Kim Junghyun(2d)
08-07 Jin Siyoung(4d) W+4.5 Yun Junsang(8d)
08-08 Lee Younggu(8d) W+R Heo Yeongho(7d)
08-08 Kang Dongyun(9d) W+R Han Wonggyu(3d)
08-08 Kim Juho(9d) B+R Kim Jinwoo(5d)
Date Team Kixx 2-3 Team Tbroad
08-05 Lee Jaewong(6d) B+R Park Seunghwa(4d)
08-05 Hong Sungji(8d) B+4.5 Mok Jinseok(9d)
08-06 Ko Geuntae(7d) B+R Kim Kiyoung(5d)
08-06 Park Junghwan(8d) B+R An Choyeong(9d)
08-06 Lee Wondo(3d) W+R Hong Minpyo(7d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
1-4 Team Hite Jinro
07-31 Choi Kihoon(3d) B+R Won Sungjin(9d)
07-31 Lee Changho(K) B+1.5 Choi Cheolhan(9d)
08-01 Song Taekon(9d) B+0.5 An Sungjoon(2d)
08-01 Seo Gunwoo(5d) W+R Kim Hyeongwoo(4d)
08-01 Kim Seongjae(4d) B+R Han Jongjin(8d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
2-3 Team Yeongnam Ilbo
07-29 Lee Chungyu(3d) W+R Kim Jiseok(7d)
07-29 Lee Sedol(9d) W+R Park Seunghyun(6d)
07-30 Lee Hobum(2d) B+0.5 Yoo Changhyuk(9d)
07-30 Park Siyeol(3d) B+R Park Jungsang(9d)
07-30 An Kukhyun(2d) W+R Kang Yootaek(3d)
Date Team Hite Jinro 1-4 Team Hangame
07-24 Choi Cheolhan(9d) W+R Kim Juho(9d)
07-24 Lee Wonyoung(2d) W+R Yoo Jaeho(3d)
07-25 Kim Hyeongwoo(4d) W+R Lee Younggu(8d)
07-25 Won Sungjin(9d) B+R Kang Dongyun(9d)
07-25 An Sungjun(2d) W+R Jin Siyoung(4d)
Date Team Posco Chemtech 2-3 Team Kixx
07-22 Yun Chanhee(3d) W+R Park Junghwan(8d)
07-22 Lee Heesung(8d) W+R Lee Jaewong(6d)
07-23 Baek Hongsuk(7d) B+R Ko Geuntae(7d)
07-23 Kang Changbae(2d) W+R Hong Sungji(8d)
07-23 Park Yeonghun(9d) W+R Lee Taehyun(3d)
Date Team Netmarble 2-3 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
07-17 Lee Changho(K) B+R Heo Yeongho(7d)
07-17 Kim Seongjae(4d) B+R Cho Hunhyun(9d)
07-18 Choi Kihoon(3d) W+1.5 Kim Jinwoo(5d)
07-18 Park Jieun(9d) W+R Han Wonggyu(3d)
07-18 Song Taekon(9d) B+R Yun Junsang(8d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
4-1 Team Tbroad
07-15 Lee Hobum(2d) W+5.5 Choi Myeonghun(9d)
07-15 An Kukhyun(2d) B+4.5 Hong Minpyo(7d)
07-16 Lee Sedol(9d) W+1.5 Mok Jinseok(9d)
07-16 Han Sanghoon(5d) W+R An Choyeong(9d)
07-16 Lee Chungyu(3d) B+R Kim Kiyoung(5d)
Date Team Yeongnam Ilbo 2-3 Team Tbroad
07-10 Park Jungsang(9d) W+R Park Seunghwa(4d)
07-10 Kim Jiseok(7d) W+R Mok Jinseok(9d)
07-11 Kang Yootaek(3d) W+R Hong Minpyo(7d)
07-11 Baek Daehyun(7d) W+R An Choyeong(9d)
07-11 Park Seunghyun(6d) B+R Kim Kiyoung(5d)
Date Team Posco Chemtech 1-4 Team Hite Jinro
07-08 On Sojin(6d) B+4.5 Kim Hyeongwoo(4d)
07-08 Kang Changbae(2d) W+R Choi Cheolhan(9d)
07-09 Baek Hongsuk(7d) B+R Won Sungjin(9d)
07-09 Lee Heesung(8d) W+R An Sungjoon(2d)
07-09 Park Yeonghun(9d) W+R Lee Wonyoung(1d)
Date Team Netmarble 1-4 Team Hangame
07-03 Song Taekon(9d) B+R Jin Siyoung(4d)
07-03 Seo Gunwoo(5d) W+R Yoo Jaeho(3d)
07-04 Lee Changho(K) W+R Kang Dongyun(9d)
07-04 Choi Kihoon(3d) W+2.5 An Hyungjun(2d)
07-04 Kim Seongjae(4d) B+R Lee Younggu(8d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
2-3 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
07-01 Park Siyeol(2d) B+R Cho Hunhyun(9d)
07-01 Lee Hobum(2d) W+R Kim Junghyun(2d)
07-02 Lee Chungyu(3d) W+2.5 Han Wonggyu(3d)
07-02 Han Sanghoon(5d) W+1.5 Yun Junsang(8d)
07-02 An Kukhyun(2d) B+1.5 Heo Yeongho(7d)
Date Team Kixx 3-2 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
06-26 Lee Jaewong(6d) B+R Han Wonggyu(3d)
06-26 Ko Geuntae(7d) W+R Yun Junsang(8d)
06-27 Hong Sungji(8d) W+R Heo Yeongho(7d)
06-27 Park Junghwan(8d) W+R Kim Junghyun(2d)
06-27 Lee Wondo(3d) W+R Cho Hunhyun(9d)
Date Team Posco Chemtech 3-2 Team Tbroad
06-24 Yun Chanhee(3d) B+R Park Seunghwa(4d)
06-24 Kang Changbae(2d) B+R Mok Jinseok(9d)
06-25 Park Yeonghun(9d) W+R An Choyeong(9d)
06-25 Baek Hongsuk(7d) B+R Kim Kiyoung(5d)
06-25 Lee Heesung(8d) W+R Hong Minpyo(7d)
Date Team Netmarble 2-3 Team Yeongnam Ilbo
06-19 Park Jieun(9d) B+R Kim Jiseok(7d)
06-19 Lee Changho(K) W+R Kang Yootaek(3d)
06-20 Choi Kihoon(3d) W+9.5 Baek Daehyun(7d)
06-20 Song Taekon(9d) W+R Park Jungsang(9d)
06-20 Kim Seongjae(4d) W+R Park Seunghyun(6d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
4-1 Team Hangame
06-17 Lee Hobum(2d) B+R Lee Younggu(8d)
06-17 An Kukhyun(2d) B+R Yoo Jaeho(3d)
06-18 Lee Chungyu(3d) B+R Kim Juho(9d)
06-18 Han Sanghoon(5d) W+R Jin Siyoung(4d)
06-18 Lee Sedol(9d) B+1.5 Kang Dongyun(9d)
Date Team Yeongnam Ilbo 2-3 Team Kixx
06-12 Kim Jiseok(7d) W+R Lee Jaewong(6d)
06-12 Park Jungsang(9d) B+R Hong Sungji(8d)
06-13 Park Seunghyun(6d) B+R Lee Taehyun(3d)
06-13 Yoo Changhyuk(9d) B+R Ko Geuntae(7d)
06-13 Kang Yootaek(3d) W+R Park Junghwan(8d)
Date Team Posco Chemtech 2-3 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
06-10 Park Yeonghun(9d) W+R Heo Yeongho(7d)
06-10 Lee Heesung(8d) W+R Han Wonggyu(3d)
06-11 Baek Hongsuk(7d) B+2.5 Cho Hunhyun(9d)
06-11 Yun Chanhee(3d) B+R Kim Junghyun(2d)
06-11 Kang Changbae(2d) W+R Yun Junsang(8d)
Date Team Netmarble 3-2 Team Tbroad
06-05 Lee Changho(K) W+R An Choyeong(9d)
06-05 Song Taekon(9d) W+R Mok Jinseok(9d)
06-06 Kim Seongjae(3d) W+3.5 Kim Kiyoung(5d)
06-06 Choi Kihoon(3d) B+4.5 Choi Myeonghun(9d)
06-06 Seo Gunwoo(5d) W+R Hong Minpyo(7d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
3-2 Team Hite Jinro
06-03 An Kukhyun(1d) W+R Choi Cheolhan(9d)
06-03 Han Sanghoon(4d) W+R Han Jongjin(8d)
06-04 Lee Sedol(9d) B+R An Sungjoon(2d)
06-04 Park Siyeol(1d) B+R Won Sungjin(9d)
06-04 Lee Chungyu(3d) B+R Kim Hyeongwoo(4d)
Date Team Hite Jinro 2-3 Team
Chungbuk & Konkuk Milk
05-29 Choi Cheolhan(9d) B+1.5 Han Wonggyu(3d)
05-29 Kim Hyeongwoo(4d) W+R Yun Junsang(8d)
05-30 Lee Wonyoung(1d) W+2.5 Kim Junghyun(2d)
05-30 An Sungjoon(2d) B+3.5 Cho Hunhyun(9d)
05-30 Won Sungjin(9d) W+R Heo Yeongho(7d)
Date Team Yeongnam Ilbo 2-3 Team Hangame
05-27 Baek Daehyun(7d) B+R Kang Dongyun(9d)
05-27 Yoo Changhyuk(9d) W+R Lee Younggu(8d)
05-28 Kim Jiseok(7d) W+R Kim Juho(8d)
05-28 Park Jungsang(9d) W+2.5 Jin Siyoung(3d)
05-28 Kang Yootaek(3d) W+R An Hyungjun(2d)
Date Team Netmarble 3-2 Team Kixx
05-22 Seo Gunwoo(5d) W+R Lee Jaewong(6d)
05-22 Park Jieun(9d) B+R Park Junghwan(7d)
05-23 Lee Changho(K) B+R Hong Sungji(8d)
05-23 Kim Seongjae(3d) W+R Ko Geuntae(7d)
05-23 Song Taekon(9d) B+R Lee Wondo(3d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
3-2 Team Posco Chemtech
05-20 Lee Hobum(2d) B+R Kang Changbae(1d)
05-20 Lee Sedol(9d) B+R Lee Heesung(8d)
05-21 Lee Chungyu(3d) W+R On Sojin(6d)
05-21 Han Sanghoon(4d) W+R Park Yeonghun(9d)
05-21 An Kukhyun(1d) W+1.5 Baek Hongsuk(7d)
Date Team Hangame 4-1 Team Tbroad
05-15 Jin Siyoung(3d) W+0.5 Mok Jinseok(9d)
05-15 Kang Dongyun(9d) B+R Hong Minpyo(7d)
05-16 An Hyungjun(2d) B+10.5 Kim Kiyoung(5d)
05-16 Lee Younggu(8d) B+2.5 An Choyeong(9d)
05-16 Kim Juho(8d) B+1.5 Park Seunghwa(4d)
Date Team Kixx 4-1 Team Hite Jinro
05-05 Hong Sungji(8d) B+R Won Sungjin(9d)
05-05 Park Junghwan(7d) W+R Lee Wonyoung(1d)
05-14 Lee Taehyun(3d) B+2.5 Choi Cheolhan(9d)
05-14 Lee Wondo(3d) B+R Kim Hyeongwoo(4d)
05-14 Ko Geuntae(7d) W+2.5 An Sungjoon(2d)
Date Team Posco Chemtech 4-1 Team Yeongnam Ilbo
05-08 Park Yeonghun(9d) W+R Yoo Changhyuk(9d)
05-08 Lee Heesung(8d) B+R Park Jungsang(9d)
05-09 Baek Hongsuk(7d) W+R Kim Jiseok(7d)
05-09 Kang Changbae(1d) B+R Park Seunghyun(6d)
05-09 Yun Chanhee(3d) W+R Kang Yootaek(3d)
Date Team
Shinan Chunil Salt
4-1 Team Netmarble
05-06 An Kukhyun(1d) B+R Choi Kihoon(3d)
05-06 Lee Hobum(2d) W+R Kim Seongjae(3d)
05-07 Lee Sedol(9d) B+R Song Taekon(9d)
05-07 Han Sanghoon(4d) W+R Seo Gunwoo(5d)
05-07 Park Siyeol(2d) W+1.5 Park Jieun(9d)
Team & Member
  Team
Shinan Chunil Salt
Result Team Netmarble Result Team Posco Chemtech Result
Captain Lee Sedol(9d) 16-2 Lee Changho(K) 6-5 Park Yeonghun(9d) 9-7
2ndHan Sanghoon(5d) 9-9 Kim Seongjae(4d) 10-6 Baek Hongsuk(7d) 7-9
3rdLee Chungyu(3d) 9-8 Song Taekon(9d) 3-12 Lee Heesung(8d) 4-10
4thLee Hobum(2d) 8-6 Seo Gunwoo(5d) 5-9 Yun Chanhee(3d) 4-7
5thPark Siyeol(3d) 3-8 Choi Kihoon(3d) 6-8 Kang Changbae(2d) 3-8
6thAn Kukhyun(2d) 10-6 Park Jieun(9d) 1-9 On Sojin(6d) 8-4
  Team Yeongnam Ilbo Result Team Kixx Result Team Hite Jinro Result
Captain Kim Jiseok(7d) 9-7 Park Junghwan(9d) 11-4 Choi Cheolhan(9d) 10-7
2ndPark Jungsang(9d) 9-7 Hong Sungji(8d) 8-8 Won Sungjin(9d) 12-5
3rdKang Yootaek(3d) 13-3 Lee Wondo(3d) 3-7 Kim Hyeongwoo(4d) 9-8
4thYoo Changhyuk(9d) 2-9 Ko Geuntae(7d) 10-5 An Sungjoon(2d) 5-10
5thBaek Daehyun(8d) 0-10 Lee Jaewong(6d) 7-6 Han Jongjin(8d) 1-5
6thPark Seunghyun(6d) 1-10 Lee Taehyun(3d) 4-7 Lee Wonyoung(2d) 8-4
  Team Hangame Result Team Tbroad Result Team Chungbuk
& Konkuk Milk
Result
Captain Kang Dongyun(9d) 13-4 Mok Jinseok(9d) 7-9 Heo Yeongho(8d) 11-6
2ndLee Younggu(8d) 13-4 An Choyeong(9d) 8-8 Yun Junsang(8d) 11-6
3rdAn Hyungjun(2d) 2-10 Hong Minpyo(7d) 9-7 Han Wonggyu(3d) 9-8
4thKim Juho(9d) 7-8 Park Seunghwa(4d) 4-7 Cho Hunhyun(9d) 7-6
5thYoo Jaeho(3d) 3-4 Choi Myeonghun(9d) 1-5 Kim Jinwoo(5d) 1-4
6thJin Siyoung(4d) 11-6 Kim Kiyoung(5d) 8-7 Kim Junghyun(2d) 6-10
Note;
  (GS); GS Caltex Cup  (K); Kuksu

History;
  2010-05-04 Page was created.
  2010-05-05,06,07,08,09,14,15,16,20,21,22,23,27,28,29,30 Updated.
  2010-06-03,04,05,06,10,11,12,13,17,18,19,20,24,25,26,27 Updated.
  2010-07-01,02,03,04,08,09,10,11,15,17,18,22,23,24,25,29,30,31 Updated.
  2010-08-01,05,06,07,08,12,13,14,15,19,20,21,22,24,25,26 Updated.
  2010-09-02,03,04,05,09,10,13,16,17,18,19,23,24,25,26,30 Updated.
  2010-10-01,02,03,07,08,09,10,14,15,16,17,21,22,23,24,28,29,30,31 Updated.
  2010-11-04,05,06,07,11,12,13,14 Updated.
  2010-12-02,03,04,05,09,10,11,12,16,17,18,19,23,24,25,26,28,29,30,31 Updated.
  2011-01-08,09,15,16,23 Updated.

Preliminary tournament
Players 1st round
04-12
Final
04-12
Kim Jinhoon(2d) Kwon Hyungjin
 
Lee Hobum
 
Kwon Hyungjin(2d)
Yun Jaewong(3d) Lee Hobum
 
Lee Hobum(1d)
Hyun Mijin(4d) Yue Liang
 
Park Seunghwa
 
Yue Liang(5d)
Park Jinsol(4d) Park Seunghwa
 
Park Seunghwa(3d)
Yun Jihee(3d) Kim Kiwon
 
Yun Chanhee
 
Kim Kiwon(2d)
Yoo Jaesung(4d) Yun Chanhee
 
Yun Chanhee(2d)
Kim Donghee(2d) Han Jongjin
 
Han Jongjin
 
Han Jongjin(7d)
Park Yeongchan(4d) Lee Jungwoo
 
Lee Jungwoo(7d)
Yoo Jaeho(3d) Yoo Jaeho
 
Yoo Jaeho
 
Kim Miri(1d)
Lee Hyeonwuk(7d) Kim Hyungwan
 
Kim Hyungwan(4d)
Lee Sungjae(9d) Ryu Jaehyeong
 
Kang Changbae
 
Ryu Jaehyeong(8d)
Park Sungsoo(4d) Kang Changbae
 
Kang Changbae(1d)
Kim Youngsam(8d) Jen Youngkyu
 
Choi Kihoon
 
Jen Youngkyu(4d)
Choi Kihoon(3d) Choi Kihoon
 
Lee Yongsoo(6d)
Lee Jaewong(6d) Lee Jaewong
 
Lee Jaewong
 
Kim Yunyoung(1d)
Yun Hyuk(6d) Park Seungcheol
 
Park Seungcheol(6d)
Kim Jinwoo(5d) Kim Jinwoo
 
Kim Jinwoo
 
Kim Hyunseob(1d)
Cho Kyungho(3d) Choi Byeongwhan
 
Choi Byeongwhan(2d)
Kim Seungjun(9d) Kim Sedong
 
Baek Daehyun
 
Kim Sedong(2d)
Jeong Soohyun(9d) Baek Daehyun
 
Baek Daehyun(7d)
Kim Ilwhan(9d) Seo Gunwoo
 
Seo Gunwoo
 
Seo Gunwoo(4d)
Yun Hyunseok(9d) Yun Hyunseok
 
No Jongwhan(7d)
History;
  2010-04-09 Page was created.
  2010-04-12 Updated.