Korea Baduk League

2022-2023 Korea Baduk League

Organizers: Korea Baduk Association, Baduk TV
Sponsors: Kookmin Bank (KB)

1st stage league

Team C.T P.C K.P K.X C.T F.E J.C K.Z B.U W.I B.H N.K Win-loss Rank
Team Celltrion - 3-1 1-3 1-3 3-1 2-2
Team Posco Chemical - 2-3 3-1 2-3 1-2
Team Korea Price Information 3-2 - 2-3 2-3 1-2
Team Kixx 1-3 - 3-1 3-2 2-1
Team Com2uS TYGEM 3-2 1-3 - 1-3 3-1 2-2
Team Formosa elite team 3-1 1-3 - 1-3 1-2
Team Jeongkwanjang Cheonnok 3-2 - 0-4 3-2 3-2 3-1
Team Korea Zinc 3-2 - 3-1 1-3 3-1 3-1
Team Baduk Mecca Uijeongbu 2-3 3-1 1-3 - 2-3 4-0 2-3
Team Wonik 1-3 4-0 3-1 - 4-0 3-1
Team Beautiful Hapcheon 3-1 3-1 2-3 3-2 0-4 - 3-2
Team Nihon Ki-in 1-3 2-3 1-3 0-4 - 0-4

1st stage competition schedule

4th round at 2023-01-25~01-29.

    • 2023-01-25
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Zinc
      1-3
      Team Wonik
    • Hong Moojin(6d)
      B+R
      Song Jihoon(8d)
    • Shin Minjun(9d)
      W+R
      Lee Jihyun(9d)
    • Park Hyunsoo(5d)
      B+R
      Lee Changseok(8d)
    • Choi Jung(9d)
      Lee Younggu(9d)
    • 2023-01-26
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Jeongkwanjang Cheonnok
      3-2
      Team Beautiful Hapcheon
    • Heo Youngraek(3d)
      B+R
      Park Jonghoon(6d)
    • Byun Sangil(9d)
      B+R
      Park Junghwan(9d)
    • Kim Junghyun(8d)
      W+R
      Park Yeonghun(9d)
    • Hong Sungji(9d)
      W+R
      Kim Jinhwi(6d)
    • Byun Sangil(9d)
      B+3.5
      Park Junghwan(9d)
    • 2023-01-27
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Nihon Ki-in
      0-4
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • Seki Kotaro(9d)
      W+R
      Kim Jiseok(9d)
    • Sakai Yuki(4d)
      B+R
      Sul Hyunjun(8d)
    • Koike Yoshihiro(7d)
      W+T
      Lee Wonyoung(9d)
    • Cho Zuiketsu(6d)
      B+R
      Moon Minjong(6d)
    • 2023-01-28
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Kixx
      0-0
      Team Korea Zinc
    • Kim Changhoon(6d)
      Choi Jung(9d)
    • Kim Seongjae(9d)
      Shin Minjun(9d)
    • Park Jinsol(9d)
      Han Wonggyu(8d)
    • Shin Jinseo(9d)
      Hong Moojin(6d)
    • 2023-01-29
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Nihon Ki-in
      0-0
      Team Posco Chemical
    • Sakai Yuki(4d)
      Han Woojin(5d)
    • Hirose Yuichi(7d)
      Park Mingyu(8d)
    • Onishi Ryuhei(7d)
      Kang Yootaek(9d)
    • Fukuoka Kotaro(4d)
      Won Sungjin(9d)

4th round at 2023-01-18~01-22.

    • 2023-01-18
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Baduk Mecca Uijeongbu
      2-3
      Team Beautiful Hapcheon
    • Kim Jiseok(9d)
      W+R
      Park Jonghoon(6d)
    • Sul Hyunjun(8d)
      W+R
      Park Junghwan(9d)
    • Moon Minjong(6d)
      W+R
      Kim Jinhwi(6d)
    • Lee Wonyoung(9d)
      W+1.5
      Park Yeonghun(9d)
    • Kim Jiseok(9d)
      Park Junghwan(9d)
    • 2023-01-19
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Jeongkwanjang Cheonnok
      0-4
      Team Wonik
    • Kim Junghyun(8d)
      B+0.5
      Lee Changseok(8d)
    • Byun Sangil(9d)
      W+R
      Lee Jihyun(9d)
    • Kwon Hyojin(4d)
      B+R
      Han Sangjoo(5d)
    • Hong Sungji(9d)
      W+T
      Lee Younggu(9d)
    • 2023-01-20
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Nihon Ki-in
      1-3
      Team Korea Zinc
    • Sakai Yuki(4d)
      B+R
      Yun Junsang(9d)
    • Hirata Tomoya(7d)
      B+0.5
      Choi Jung(9d)
    • Onishi Ryuhei(7d)
      W+R
      Hong Moojin(6d)
    • Hirose Yuichi(7d)
      B+R
      Park Hyunsoo(5d)
    • 2023-01-21
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Celltrion
      1-3
      Team Beautiful Hapcheon
    • Kim Myeonghoon(9d)
      B+R
      Heo Yeongho(9d)
    • Song Gyusang(6d)
      B+R
      Park Junghwan(9d)
    • Choi Cheolhan(9d)
      W+F
      Park Yeonghun(9d)
    • Sim Jaeik(6d)
      B+1.5
      Kim Jinhwi(6d)
    • 2023-01-22
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Com2uS TYGEM
      1-3
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • An Kukhyun(9d)
      W+1.5
      Lee Wonyoung(9d)
    • Park Geunho(6d)
      B+R
      Kim Jiseok(9d)
    • Choi Jaeyoung(6d)
      B+4.5
      Park Sangjin(6d)
    • An Sungjoon(9d)
      B+R
      Sul Hyunjun(8d)

3rd round at 2023-01-11~01-15.

    • 2023-01-11
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Formosa elite team
      1-3
      Team Posco Chemical
    • Xu Haohong(9d)
      B+R
      Han Sanghoon(9d)
    • Lai Junfu(8d)
      B+R
      Won Sungjin(9d)
    • Chen Qirui(7d)
      W+R
      Park Mingyu(8d)
    • Wang Yuanjun(9d)
      B+R
      Kang Yootaek(9d)
    • 2023-01-12
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Celltrion
      3-1
      Team Kixx
    • Kim Myeonghoon(9d)
      B+1.5
      Kim Seongjae(9d)
    • Song Gyusang(6d)
      W+T
      Baek Hyeonwoo(4d)
    • Sim Jaeik(6d)
      W+R
      Shin Jinseo(9d)
    • Choi Cheolhan(9d)
      W+R
      Park Jinsol(9d)
    • 2023-01-13
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      2-3
      Team Com2uS TYGEM
    • Kang Seungmin(8d)
      B+1.5
      Choi Jaeyoung(6d)
    • Kang Dongyun(9d)
      B+0.5
      An Sungjoon(9d)
    • Cho Hanseung(9d)
      W+R
      An Kukhyun(9d)
    • Han Seungjoo(9d)
      W+R
      Park Geunho(6d)
    • Kang Dongyun(9d)
      B+R
      Park Geunho(6d)
    • 2023-01-14
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Kixx
      3-2
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • Baek Hyeonwoo(4d)
      W+R
      Kim Jiseok(9d)
    • Park Jinsol(9d)
      W+0.5
      Lee Wonyoung(9d)
    • Shin Jinseo(9d)
      B+R
      Moon Minjong(6d)
    • Kim Seongjae(9d)
      B+1.5
      Sul Hyunjun(8d)
    • Shin Jinseo(9d)
      B+R
      Kim Jiseok(9d)
    • 2023-01-15
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Nihon Ki-in
      1-3
      Team Celltrion
    • Cho Zuiketsu(6d)
      B+T
      Choi Cheolhan(9d)
    • Hirata Tomoya(7d)
      W+R
      Kim Myeonghoon(9d)
    • Hirose Yuichi(7d)
      B+R
      Yun Chanhee(9d)
    • Fukuoka Kotaro(4d)
      B+R
      Sim Jaeik(6d)

2nd round at 2023-01-04~01-08.

    • 2023-01-04
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Zinc
      3-1
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • Choi Jung(9d)
      B+R
      Park Sangjin(6d)
    • Shin Minjun(9d)
      W+R
      Lee Wonyoung(9d)
    • Hong Moojin(6d)
      B+R
      Kim Jiseok(9d)
    • Yun Junsang(9d)
      B+T
      Sul Hyunjun(8d)
    • 2023-01-05
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Wonik
      4-0
      Team Beautiful Hapcheon
    • Lee Younggu(9d)
      W+T
      Park Junghwan(9d)
    • Lee Jihyun(9d)
      B+R
      Park Yeonghun(9d)
    • Han Sangjoo(5d)
      W+9.5
      Kim Jinhwi(6d)
    • Song Jihoon(8d)
      B+R
      Park Jonghoon(6d)
    • 2023-01-06
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Nihon Ki-in
      2-3
      Team Jeongkwanjang Cheonnok
    • Sakai Yuki(4d)
      W+T
      Hong Sungji(9d)
    • Koike Yoshihiro(7d)
      W+R
      Byun Sangil(9d)
    • Seki Kotaro(9d)
      B+R
      Kim Junghyun(8d)
    • Hirose Yuichi(7d)
      B+R
      Kwon Hyojin(4d)
    • Fukuoka Kotaro(4d)
      Kim Junghyun(8d)
    • 2023-01-07
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Com2uS TYGEM
      3-1
      Team Wonik
    • An Kukhyun(9d)
      W+R
      Lee Changseok(8d)
    • Park Geunho(6d)
      W+T
      Lee Jihyun(9d)
    • An Sungjoon(9d)
      W+12.5
      Lee Younggu(9d)
    • Choi Jaeyoung(6d)
      B+R
      Song Jihoon(8d)
    • 2023-01-08
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Formosa elite team
      1-3
      Team Beautiful Hapcheon
    • Wang Yuanjun(9d)
      W+R
      Park Yeonghun(9d)
    • Xu Haohong(9d)
      B+R
      Park Junghwan(9d)
    • Chen Qirui(7d)
      B+2.5
      Park Jonghoon(6d)
    • Lin Junyan(9d)
      B+R
      Kim Jinhwi(6d)

1st round at 2022-12-28~2023-01-01.

    • 2022-12-28
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Formosa elite team
      3-1
      Team Celltrion
    • Lai Junfu(7d)
      B+R
      Sim Jaeik(6d)
    • Wang Yuanjun(9d)
      B+R
      Kim Myeonghoon(9d)
    • Lin Junyan(9d)
      W+R
      Choi Cheolhan(8d)
    • Xu Haohong(9d)
      B+R
      Yun Chanhee(9d)
    • 2022-12-29
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Posco Chemical
      2-3
      Team Korea Price Information
    • Han Woojin(5d)
      W+R
      Cho Hanseung(9d)
    • Won Sungjin(9d)
      W+R
      Kang Dongyun(9d)
    • Kang Yootaek(9d)
      W+R
      Han Seungjoo(9d)
    • Park Mingyu(7d)
      W+R
      Kang Seungmin(8d)
    • Won Sungjin(9d)
      Kang Dongyun(9d)
    • 2022-12-30
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Kixx
      3-1
      Team Com2uS TYGEM
    • Park Jinsol(9d)
      B+R
      Park Geunho(6d)
    • Kim Seongjae(9d)
      B+R
      An Kukhyun(9d)
    • Shin Jinseo(9d)
      W+R
      Kim Hyeongwoo(9d)
    • Baek Hyeonwoo(4d)
      B+R
      An Sungjoon(9d)
    • 2022-12-31
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Posco Chemical
      2-3
      Team Jeongkwanjang Cheonnok
    • Kang Yootaek(9d)
      B+R
      Byun Sangil(9d)
    • Park Mingyu(8d)
      B+1.5
      Hong Sungji(9d)
    • Han Woojin(5d)
      W+R
      Kwon Hyojin(4d)
    • Won Sungjin(9d)
      W+R
      Kim Junghyun(8d)
    • Park Mingyu(8d)
      W+R
      Byun Sangil(9d)
    • 2023-01-01
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      2-3
      Team Korea Zinc
    • Cho Hanseung(9d)
      B+R
      Hong Moojin(6d)
    • Kang Dongyun(9d)
      W+R
      Shin Minjun(9d)
    • Han Seungjoo(9d)
      W+R
      Yun Junsang(9d)
    • Kang Seungmin(8d)
      B+1.5
      Choi Jung(9d)
    • Han Seungjoo(9d)
      B+R
      Shin Minjun(9d)

Team & Member

    • No. Team Celltrion Result
    • 1st Kim Myeonghoon(9d) 0-0
    • 2nd Choi Cheolhan(9d) 0-0
    • 3rd Sim Jaeik(6d) 0-0
    • 4th Yun Chanhee(9d) 0-0
    • 5th Song Gyusang(6d) 0-0
    • 6th Cho Seunga(5d) 0-0
    • 7th Kim Sangchun(5d) 0-0
    • 8th Choi Hyunjae(4d) 0-0
    • No. Team Posco Chemical Result
    • 1st Won Sungjin(9d) 0-0
    • 2nd Park Mingyu(8d) 0-0
    • 3rd Han Woojin(5d) 0-0
    • 4th Kang Yootaek(9d) 0-0
    • 5th Han Sanghoon(9d) 0-0
    • 6th Choi Kihoon(7d) 0-0
    • 7th Hyun Yoobin(5d) 0-0
    • 8th Park Jihyun(3d) 0-0
    • No. Team Korea Price Information Result
    • 1st Kang Dongyun(9d) 0-0
    • 2nd Han Seungjoo(9d) 0-0
    • 3rd Kang Seungmin(8d) 0-0
    • 4th Cho Hanseung(9d) 0-0
    • 5th Jin Siyoung(9d) 0-0
    • 6th Yoo Jaeho(7d) 0-0
    • 7th Choi Wonjin(1d) 0-0
    • 8th Wi Taewong(5d) 0-0
    • No. Team Kixx Result
    • 1st Shin Jinseo(9d) 0-0
    • 2nd Park Jinsol(9d) 0-0
    • 3rd Kim Seongjae(9d) 0-0
    • 4th Baek Hyeonwoo(4d) 0-0
    • 5th Kim Changhoon(6d) 0-0
    • 6th Kim Seonki(4d) 0-0
    • 7th Im Jinwuk(3d) 0-0
    • 8th Park Jaegeun(5d) 0-0
    • No. Team Com2uS TYGEM Result
    • 1st An Sungjoon(9d) 0-0
    • 2nd Park Geunho(6d) 0-0
    • 3rd An Kukhyun(9d) 0-0
    • 4th Choi Jaeyoung(6d) 0-0
    • 5th Kim Hyeongwoo(9d) 0-0
    • 6th Song Sanghoon(5d) 0-0
    • 7th O Byeongwoo(5d) 0-0
    • 8th Kim Sehyun(3d) 0-0
    • No. Team Formosa elite team Result
    • 1st Xu Haohong(9d) 0-0
    • 2nd Wang Yuanjun(9d) 0-0
    • 3rd Lin Junyan(9d) 0-0
    • 4th Lai Junfu(8d) 0-0
    • 5th Chen Qirui(7d) 0-0
    • 6th Lin Lixiang(9d) 0-0
    • 7th Jian Jingting(6d) 0-0
    • 8th Xu Qingen(4d) 0-0
    • No. Team Jeongkwanjang Cheonnok Result
    • 1st Byun Sangil(9d) 0-0
    • 2nd Hong Sungji(9d) 0-0
    • 3rd Kim Junghyun(8d) 0-0
    • 4th Kwon Hyojin(5d) 0-0
    • 5th Heo Youngraek(3d) 0-0
    • 6th Choi Jungkwan(1d) 0-0
    • 7th Kim Seungjin(2d) 0-0
    • 8th Lee Yeon(4d) 0-0
    • No. Team Korea Zinc Result
    • 1st Shin Minjun(9d) 0-0
    • 2nd Choi Jung(9d) 0-0
    • 3rd Hong Moojin(6d) 0-0
    • 4th Yun Junsang(9d) 0-0
    • 5th Park Hyunsoo(5d) 0-0
    • 6th Kim Kyeongeun(3d) 0-0
    • 7th Kim Yuntae(2d) 0-0
    • 8th Han Wonggyu(8d) 0-0
    • No. Team Baduk Mecca Uijeongbu Result
    • 1st Kim Jiseok(9d) 0-0
    • 2nd Lee Wonyoung(9d) 0-0
    • 3rd Sul Hyunjun(8d) 0-0
    • 4th Park Sangjin(6d) 0-0
    • 5th Moon Minjong(6d) 0-0
    • 6th Lee Hoseung(5d) 0-0
    • 7th Jen Youngkyu(7d) 0-0
    • 8th Lee Wondo(9d) 0-0
    • No. Team Wonik Result
    • 1st Lee Jihyun(9d) 0-0
    • 2nd Lee Changseok(8d) 0-0
    • 3rd Lee Younggu(9d) 0-0
    • 4th SOng Jihoon(7d) 0-0
    • 5th Han Sangjoo(5d) 0-0
    • 6th Kim Sungjae(2d) 0-0
    • 7th Kim Jaeyoung(7d) 0-0
    • 8th Kim Eunji(5d) 0-0
    • No. Team Beautiful Hapcheon Result
    • 1st Park Junghwan(9d) 0-0
    • 2nd Park Yeonghun(9d) 0-0
    • 3rd Kim Jinhwi(6d) 0-0
    • 4th Park Jonghoon(6d) 0-0
    • 5th Heo Yeongho(9d) 0-0
    • 6th Kang Jibum(3d) 0-0
    • 7th Kim Heesoo(3d) 0-0
    • 8th Yoo Osang(7d) 0-0
    • No. Team Nihon Ki-in Result
    • 1st Seki Kotaro(9d) 0-0
    • 2nd Hirata Tomoya(7d) 0-0
    • 3rd Onishi Ryuhei(7d) 0-0
    • 4th Koike Yoshihiro(7d) 0-0
    • 5th Hirose Yuichi(7d) 0-0
    • 6th Cho Zuiketsu(6d) 0-0
    • 7th Sakai Yuki(4d) 0-0
    • 8th Fukuoka Kotaro(4d) 0-0