2023-2024 Korea Baduk League

Organizers: Korea Baduk Association, Baduk TV
Sponsors: Kookmin Bank (KB)

2nd stage league

Team K.P B.H C.T J.C K.Z B.U K.X W.I Win-loss Rank
Team Korea Price Information - 3-2 1-0
Team Beautiful Hapcheon 2-3 - 1-3 0-2
Team Yeongam Heart of Mahan - 3-1 1-0
Team Jeongkwanjang Cheonnok 1-3 - 3-1 1-1
Team Korea Zinc 3-1 - 1-3 1-1
Team Baduk Mecca Uijeongbu 3-1 - 1-0
Team Kixx 1-3 - 0-4 0-2
Team Wonik 4-0 - 1-0

League competition schedule

9th round at 2024-02-29~03-03.

    • 2024-02-29
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Jeongkwanjang Cheonnok
      3-1
      Team Kixx
    • Byun Sangil(9d)
      W+R
      Shin Jinseo(9d)
    • Hong Sungji(9d)
      B+R
      Baek Hyeonwoo(5d)
    • Park Sangjin(7d)
      W+0.5
      Kim Seongjae(9d)
    • Kim Junghyun(9d)
      W+R
      Park Jinsol(9d)
    • 2024-03-01
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Beautiful Hapcheon
      1-3
      Team Korea Zinc
    • Won Sungjin(9d)
      B+R
      Lee Changseok(9d)
    • Song Jihoon(9d)
      W+R
      Shin Minjun(9d)
    • Han Woojin(9d)
      W+R
      Moon Minjong(8d)
    • Han Taehee(8d)
      W+R
      Han Sangjoo(6d)
    • 2024-03-02
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      0-0
      Team Yeongam Heart of Mahan
    • Choi Jaeyoung(7d)
      An Sungjoon(9d)
    • Han Seungjoo(9d)
      Xu Haohong(9d)
    • Park Mingyu(9d)
      Sul Hyunjun(9d)
    • Kang Dongyun(9d)
      Park Jonghoon(7d)
    • 2024-03-03
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Baduk Mecca Uijeongbu
      0-0
      Team Wonik
    • Heo Yeongho(9d)
      Park Junghwan(9d)
    • Park Geunho(9d)
      Lee Jihyun(9d)
    • Lee Wonyoung(9d)
      Park Yeonghun(9d)
    • Kim Myeonghoon(9d)
      Kim Jinhwi(6d)

8th round at 2024-02-22~25.

    • 2024-02-22
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Kixx
      0-4
      Team Wonik
    • Kim Changhoon(7d)
      B+R
      Lee Jihyun(9d)
    • Park Jinsol(9d)
      W+R
      Park Junghwan(9d)
    • Kim Seongjae(9d)
      B+2.5
      Park Yeonghun(9d)
    • Baek Hyeonwoo(5d)
      W+R
      Kim Jinhwi(6d)
    • 2024-02-23
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Zinc
      1-3
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • Kim Jaeyoung(8d)
      B+R
      Lee Wonyoung(9d)
    • Liao Yuanhe(9d)
      B+R
      Park Geunho(9d)
    • Lee Changseok(9d)
      B+R
      Park Jaegeun(6d)
    • Shin Minjun(9d)
      W+R
      Kim Myeonghoon(9d)
    • 2024-02-24
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Yeongam Heart of Mahan
      3-1
      Team Jeongkwanjang Cheonnok
    • An Sungjoon(9d)
      W+1.5
      Hong Sungji(9d)
    • Choi Cheolhan(9d)
      W+R
      Byun Sangil(9d)
    • Park Jonghoon(7d)
      W+R
      Kim Seonggu(2d)
    • Sul Hyunjun(8d)
      B+R
      Kim Junghyun(9d)
    • 2024-02-25
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      3-2
      Team Beautiful Hapcheon
    • Park Mingyu(9d)
      W+R
      Song Jihoon(8d)
    • Han Seungjoo(9d)
      W+R
      Han Woojin(9d)
    • Kang Dongyun(9d)
      W+R
      Han Taehee(8d)
    • Choi Jaeyoung(7d)
      W+R
      Won Sungjin(9d)
    • Kang Dongyun(9d)
      W+R
      Han Woojin(9d)

1st stage league

Team K.P B.H C.T J.C K.Z B.U K.X W.I Win-loss Rank
Team Korea Price Information - 2-3 3-1 3-1 2-3 3-2 1-3 1-3 3-4 4
Team Beautiful Hapcheon 3-2 - 0-4 1-3 3-1 3-1 2-3 2-3 3-4 5
Team Yeongam Heart of Mahan 1-3 4-0 - 2-3 0-4 3-1 2-3 1-3 2-5 7
Team Jeongkwanjang Cheonnok 1-3 3-1 3-2 - 1-3 2-3 2-3 1-3 2-5 8
Team Korea Zinc 3-2 1-3 4-0 3-1 - 3-2 4-0 1-3 5-2 2
Team Baduk Mecca Uijeongbu 2-3 1-3 1-3 3-2 2-3 - 3-1 2-3 2-5 6
Team Kixx 3-1 3-2 3-2 3-2 0-4 1-3 - 1-3 4-3 3
Team Wonik 3-1 3-2 3-1 3-1 3-1 3-2 3-1 - 7-0 1

League competition schedule

7th round at 2024-02-08~11.

    • 2024-02-08
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Jeongkwanjang Cheonnok
      1-3
      Team Korea Zinc
    • Hong Sungji(9d)
      W+2.5
      Lee Changseok(9d)
    • Byun Sangil(9d)
      B+R
      Shin Minjun(9d)
    • Park Sangjin(7d)
      W+R
      Han Sangjoo(6d)
    • Kim Junghyun(8d)
      W+R
      Moon Minjong(8d)
    • 2024-02-09
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Baduk Mecca Uijeongbu
      3-1
      Team Kixx
    • Yang Kaiwen(9d)
      B+1.5
      Baek Hyeonwoo(5d)
    • Kim Myeonghoon(9d)
      B+R
      Shin Jinseo(9d)
    • Lee Wonyoung(9d)
      B+1.5
      Park Jinsol(9d)
    • Park Geunho(9d)
      W+R
      Kim Seongjae(9d)
    • 2024-02-10
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      1-3
      Team Wonik
    • Dang Yifei(9d)
      W+R
      Lee Jihyun(9d)
    • Park Mingyu(9d)
      B+R
      Park Junghwan(9d)
    • Kang Dongyun(9d)
      W+R
      Kim Jinhwi(6d)
    • Han Seungjoo(9d)
      W+R
      Park Yeonghun(9d)
    • 2024-02-11
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Beautiful Hapcheon
      0-4
      Team Yeongam Heart of Mahan
    • Won Sungjin(9d)
      W+R
      Park Jonghoon(7d)
    • Kim Seungjin(4d)
      B+R
      Choi Cheolhan(9d)
    • Han Taehee(8d)
      W+R
      An Sungjoon(9d)
    • Song Jihoon(8d)
      Sul Hyunjun(8d)

6th round at 2024-02-01~04.

    • 2024-02-01
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Jeongkwanjang Cheonnok
      2-3
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • Park Sangjin(7d)
      B+R
      Heo Yeongho(9d)
    • Byun Sangil(9d)
      W+R
      Kim Myeonghoon(9d)
    • Han Sanghoon(9d)
      W+R
      Park Geunho(8d)
    • Kim Junghyun(9d)
      B+R
      Lee Wonyoung(9d)
    • Byun Sangil(9d)
      W+R
      Park Geunho(8d)
    • 2024-02-02
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      1-3
      Team Kixx
    • Choi Jaeyoung(7d)
      W+0.5
      Baek Hyeonwoo(5d)
    • Park Mingyu(9d)
      B+R
      Park Jinsol(9d)
    • Han Seungjoo(9d)
      B+R
      Kim Seongjae(9d)
    • Kang Dongyun(9d)
      B+R
      Shin Jinseo(9d)
    • 2024-02-03
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Beautiful Hapcheon
      2-3
      Team Wonik
    • Han Woojin(9d)
      W+R
      Lee Jihyun(9d)
    • Won Sungjin(9d)
      B+R
      Kim Jinhwi(6d)
    • Han Taehee(8d)
      B+R
      Park Yeonghun(9d)
    • Song Jihoon(8d)
      B+R
      Geun Jiwoo(5d)
    • Won Sungjin(9d)
      W+R
      Lee Jihyun(9d)
    • 2024-02-04
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Yeongam Heart of Mahan
      0-4
      Team Korea Zinc
    • Xu Haohong(9d)
      W+R
      Moon Minjong(7d)
    • Sul Hyunjun(8d)
      B+R
      Shin Minjun(9d)
    • An Sungjoon(9d)
      W+R
      Han Sangjoo(6d)
    • Choi Cheolhan(9d)
      B+R
      Lee Changseok(9d)

5th round at 2024-01-25~28.

    • 2024-01-25
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      3-2
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • Kang Dongyun(9d)
      W+R
      Heo Yeongho(9d)
    • Choi Jaeyoung(7d)
      W+R
      Kim Myeonghoon(9d)
    • Han Seungjoo(9d)
      W+R
      Park Geunho(8d)
    • Park Mingyu(8d)
      W+R
      Lee Wonyoung(9d)
    • Park Mingyu(8d)
      B+R
      Kim Myeonghoon(9d)
    • 2024-01-26
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Beautiful Hapcheon
      1-3
      Team Jeongkwanjang Cheonnok
    • Han Taehee(8d)
      W+R
      Kim Junghyun(9d)
    • Han Woojin(9d)
      B+R
      Park Sangjin(7d)
    • Won Sungjin(9d)
      W+1.5
      Byun Sangil(9d)
    • Kim Seungjin(4d)
      W+1.5
      Hong Sungji(9d)
    • 2024-01-27
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Yeongam Heart of Mahan
      1-3
      Team Wonik
    • Sul Hyunjun(8d)
      B+R
      Lee Jihyun(9d)
    • An Sungjoon(9d)
      B+R
      Gu Zihao(9d)
    • Choi Cheolhan(9d)
      W+R
      Park Yeonghun(9d)
    • Park Jonghoon(7d)
      B+R
      Park Junghwan(9d)
    • 2024-01-28
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Zinc
      4-0
      Team Kixx
    • Lee Changseok(9d)
      B+R
      Kim Changhoon(7d)
    • Liao Yuanhe(9d)
      W+R
      Kim Seongjae(9d)
    • Shin Minjun(9d)
      B+R
      Baek Hyeonwoo(5d)
    • Han Sangjoo(6d)
      W+R
      Park Jinsol(9d)

4th round at 2024-01-18~21.

    • 2024-01-18
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Beautiful Hapcheon
      2-3
      Team Kixx
    • Song Jihoon(8d)
      W+R
      Baek Hyeonwoo(5d)
    • Won Sungjin(9d)
      B+R
      Shin Jinseo(9d)
    • Han Taehee(8d)
      B+R
      Park Jinsol(9d)
    • Han Woojin(9d)
      W+R
      Kim Seongjae(9d)
    • Won Sungjin(9d)
      W+R
      Shin Jinseo(9d)
    • 2024-01-19
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Yeongam Heart of Mahan
      3-1
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • Choi Cheolhan(9d)
      Yang Kaiwen(9d)
    • Sul Hyunjun(8d)
      W+1.5
      Kim Myeonghoon(9d)
    • An Sungjoon(9d)
      W+2.5
      Lee Wonyoung(9d)
    • Park Jonghoon(7d)
      W+R
      Park Geunho(8d)
    • 2024-01-20
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Jeongkwanjang Cheonnok
      1-3
      Team Wonik
    • Park Sangjin(7d)
      W+R
      Lee Jihyun(9d)
    • Byun Sangil(9d)
      B+R
      Park Junghwan(9d)
    • Hong Sungji(9d)
      W+1.5
      Park Yeonghun(9d)
    • Kim Junghyun(9d)
      W+R
      Kim Jinhwi(6d)
    • 2024-01-21
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      2-3
      Team Korea Zinc
    • Choi Jaeyoung(7d)
      W+2.5
      Shin Minjun(9d)
    • Park Mingyu(8d)
      B+R
      Lee Changseok(9d)
    • Kang Dongyun(9d)
      B+R
      Han Sangjoo(6d)
    • Han Seungjoo(9d)
      W+R
      Moon Minjong(7d)
    • Kang Dongyun(9d)
      W+R
      Shin Minjun(9d)

3rd round at 2024-01-11~14.

    • 2024-01-11
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Yeongam Heart of Mahan
      2-3
      Team Kixx
    • Sul Hyunjun(8d)
      B+R
      Baek Hyeonwoo(5d)
    • Park Jonghoon(7d)
      W+R
      Kim Seongjae(9d)
    • Choi Cheolhan(9d)
      W+R
      Park Jinsol(9d)
    • An Sungjoon(9d)
      B+R
      Shin Jinseo(9d)
    • Sul Hyunjun(8d)
      W+R
      Shin Jinseo(9d)
    • 2024-01-12
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Zinc
      1-3
      Team Wonik
    • Shin Minjun(9d)
      W+2.5
      Lee Jihyun(9d)
    • Liao Yuanhe(9d)
      W+R
      Park Junghwan(9d)
    • Moon Minjong(7d)
      W+R
      Park Yeonghun(9d)
    • Lee Changseok(9d)
      B+R
      Kim Jinhwi(6d)
    • 2024-01-13
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      3-1
      Team Jeongkwanjang Cheonnok
    • Park Mingyu(8d)
      B+0.5
      Park Sangjin(7d)
    • Dang Yifei(9d)
      B+R
      Byun Sangil(9d)
    • Han Seungjoo(9d)
      B+5.5
      Hong Sungji(9d)
    • Kang Dongyun(9d)
      W+R
      Han Sanghoon(9d)
    • 2024-01-14
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Beautiful Hapcheon
      3-1
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • Han Woojin(9d)
      W+R
      Kim Myeonghoon(9d)
    • Won Sungjin(9d)
      W+R
      Lee Wonyoung(9d)
    • Han Taehee(8d)
      B+R
      Park Geunho(8d)
    • Song Jihoon(8d)
      W+R
      Park Jaegeun(6d)

2nd round at 2024-01-04~07.

    • 2024-01-04
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Baduk Mecca Uijeongbu
      2-3
      Team Wonik
    • Kim Myeonghoon(9d)
      W+R
      Park Junghwan(9d)
    • Park Geunho(8d)
      W+R
      Lee Jihyun(9d)
    • Heo Yeongho(9d)
      W+R
      Kim Jinhwi(6d)
    • Lee Wonyoung(9d)
      W+R
      Park Yeonghun(9d)
    • Park Geunho(8d)
      W+R
      Park Junghwan(9d)
    • 2024-01-05
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      3-1
      Team Yeongam Heart of Mahan
    • Choi Jaeyoung(7d)
      B+7.5
      Choi Cheolhan(9d)
    • Kang Dongyun(9d)
      B+R
      Sul Hyunjun(8d)
    • Han Seungjoo(9d)
      B+1.5
      An Sungjoon(9d)
    • Park Mingyu(8d)
      W+R
      Park Jonghoon(7d)
    • 2024-01-06
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Beautiful Hapcheon
      3-1
      Team Korea Zinc
    • Song Jihoon(8d)
      W+R
      Han Sangjoo(6d)
    • Han Woojin(9d)
      W+R
      Moon Minjong(7d)
    • Han Taehee(8d)
      B+R
      Lee Changseok(9d)
    • Won Sungjin(9d)
      W+R
      Shin Minjun(9d)
    • 2024-01-07
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Jeongkwanjang Cheonnok
      2-3
      Team Kixx
    • Park Sangjin(7d)
      B+R
      Kim Changhoon(7d)
    • Kim Junghyun(9d)
      B+R
      Shin Jinseo(9d)
    • Byun Sangil(9d)
      B+R
      Park Jinsol(9d)
    • Hong Sungji(9d)
      B+R
      Kim Seongjae(9d)
    • Byun Sangil(9d)
      W+R
      Shin Jinseo(9d)

1st round at 2023-12-28~31.

    • 2023-12-28
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Price Information
      2-3
      Team Beautiful Hapcheon
    • Han Seungjoo(9d)
      Han Woojin(9d)
    • Kang Dongyun(9d)
      W+6.5
      Han Taehee(8d)
    • Park Mingyu(8d)
      W+R
      Won Sungjin(9d)
    • Choi Jaeyoung(7d)
      B+1.5
      Song Jihoon(8d)
    • Kang Dongyun(9d)
      W+0.5
      Han Woojin(9d)
    • 2023-12-29
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Yeongam Heart of Mahan
      2-3
      Team Jeongkwanjang Cheonnok
    • An Sungjoon(9d)
      W+R
      Byun Sangil(9d)
    • Choi Cheolhan(9d)
      W+R
      Kim Junghyun(9d)
    • Sul Hyunjun(8d)
      W+R
      Hong Sungji(9d)
    • Park Jonghoon(7d)
      W+0.5
      Park Sangjin(7d)
    • An Sungjoon(9d)
      W+R
      Byun Sangil(9d)
    • 2023-12-30
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Korea Zinc
      3-2
      Team Baduk Mecca Uijeongbu
    • Han Sangjoo(6d)
      W+R
      Yang Kaiwen(9d)
    • Shin Minjun(9d)
      B+R
      Lee Wonyoung(9d)
    • Moon Minjong(7d)
      B+R
      Park Geunho(8d)
    • Lee Changseok(9d)
      W+R
      Kim Myeonghoon(9d)
    • Shin Minjun(9d)
      Yang Kaiwen(9d)
    • 2023-12-31
    • Team A
      Result
      Team B
    • Team Kixx
      1-3
      Team Wonik
    • Shin Jinseo(9d)
      B+R
      Lee Jihyun(9d)
    • Kim Changhoon(7d)
      B+R
      Park Junghwan(9d)
    • Park Jinsol(9d)
      W+R
      Park Yeonghun(9d)
    • Baek Hyeonwoo(5d)
      B+R
      Kim Jinhwi(6d)

Team & Member

    • No. Team Korea Price Information Result
    • 1st Kang Dongyun(9d) 0-0
    • 2nd Han Seungjoo(9d) 0-0
    • 3rd Park Mingyu(9d) 0-0
    • 4th Choi Jaeyoung(7d) 0-0
    • 5th Lee Chungyu(8d) 0-0
    • 6th Dang Yifei(9d) 0-0
    • No. Team Beautiful Hapcheon Result
    • 1st Won Sungjin(9d) 0-0
    • 2nd Han Woojin(9d) 0-0
    • 3rd Song Jihoon(8d) 0-0
    • 4th Han Taehee(8d) 0-0
    • 5th Yun Sangsik(3d) 0-0
    • 6th Kim Seongjin(4d) 0-0
    • No. Team Yeongam Heart of Mahan Result
    • 1st An Sungjoon(9d) 0-0
    • 2nd Sul Hyunjun(8d) 0-0
    • 3rd Choi Cheolhan(9d) 0-0
    • 4th Park Jonghoon(7d) 0-0
    • 5th Im Donggeun(2d) 0-0
    • 6th Xu Haohong(9d) 0-0
    • No. Team Jeongkwanjang Cheonnok Result
    • 1st Byun Sangil(9d) 0-0
    • 2nd Hong Sungji(9d) 0-0
    • 3rd Kim Junghyun(9d) 0-0
    • 4th han Sanghoon(9d) 0-0
    • 5th Kim Seonggu(2d) 0-0
    • 6th Park Sangjin(7d) 0-0
    • No. Team Korea Zinc Result
    • 1st Shin Minjun(9d) 0-0
    • 2nd Lee Changseok(9d) 0-0
    • 3rd Moon Minjong(8d) 0-0
    • 4th Han Sangjoo(6d) 0-0
    • 5th Kim Jaeyoung(8d) 0-0
    • 6th Liao Yuanhe(9d) 0-0
    • No. Team Baduk Mecca Uijeongbu Result
    • 1st Kim Myeonghoon(9d) 0-0
    • 2nd Park Geunho(9d) 0-0
    • 3rd Lee Wonyoung(9d) 0-0
    • 4th Heo Yeongho(9d) 0-0
    • 5th Park Jaegeun(6d) 0-0
    • 6th Yang Kaiwen(9d) 0-0
    • No. Team Kixx Result
    • 1st Shin Jinseo(9d) 0-0
    • 2nd Park Jinsol(9d) 0-0
    • 3rd Kim Seongjae(9d) 0-0
    • 4th Baek Hyeonwoo(5d) 0-0
    • 5th Kim Changhoon(7d) 0-0
    • 6th 0-0
    • No. Team Wonik Result
    • 1st Park Junghwan(9d) 0-0
    • 2nd Lee Jihyun(9d) 0-0
    • 3rd Park Yeonghun(9d) 0-0
    • 4th Kim Jinhwi(6d) 0-0
    • 5th Geum Jiwoo(5d) 0-0
    • 6th Gu Zihao(9d) 0-0