Tengen

48th Tengen

Organizers: Shimbun 3-companies Consortium, The Nihon Ki-in, Kansai Ki-in

Preliminary tournament A

  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players1st roundFinal
  • Players 1st round Semifinals Final
    Nishi Takenobu(5d) Yukawa MitsuhisaB+R10-13
    Yukawa Mitsuhisa(9d)
    Shintani Yosuke(2d) Shintani YosukeW+R09-22
    Kurahashi Masayuki(9d)
    Hara Masakazu(3d) Taguchi MiseiW+8.510-06
    Taguchi Misei(1d)
    Hoshikawa Manabu(3d) Imamura ToshiyaB+R09-22
    Imamura Toshiya(9d)
  • Players 1st round Semifinals Final
    Murakawa Daisuke(9d) Murakawa DaisukeB+R07-15 Murakawa DaisukeB+R09-29 10-27
    Hoshikawa Koyo(4d)
    Fujii Shuya(8d) Fujii ShuyaW+9.508-25
    Honda Goro(8d)
    Fujiwara Katsuya(6d) Fujiwara KatsuyaB+5.509-29 Fujiwara KatsuyaW+2.510-13
    Suzuki Keiji(6d)
    Hasegawa Sunao(9d) Watanabe KokiB+R09-22
    Watanabe Koki(3d)
  • Players 1st round Semifinals Final
    Wu Boyi(5d) Wu BoyiW+5.509-23 Wu BoyiB+R10-13
    Sekiyama Toshimichi(9d)
    Yamazaki Yoshihiro(9d) Kubo KatsuakiB+R09-15
    Kubo Katsuaki(9d)
    Hoshikawa Takumi(5d) Hoshikawa TakumiB+5.509-08
    Kiwada Kazuomi(3d)
    Okawa Takuya(2d) Sada AtsushiW+R07-29
    Sada Atsushi(7d)
  • Players 1st round Semifinals Final
    Kiyonari Tetsuya(9d) Kiyonari TetsuyaW+R10-13
    Abe Yoshiki(3d)
    Yahata Naoki(2d) Takatsu MasaakiB+R10-06
    Takatsu Masaaki(2d)
    Sonoda Yuichi(9d) Mine YasuhiroW+6.509-15 Yokota ShigeakiB+R10-13
    Mine Yasuhiro(4d)
    Yokota Shigeaki(9d) Yokota ShigeakiW+R09-15
    Ota Ryo(1d)
  • Players 1st round Semifinals Final
    Taniguchi Toru(5d) Taniguchi ToruB+R09-01 Taniguchi ToruW+R10-06
    Yata Naoki(9d)
    Sakai Kentaro(1d) Sakai KentaroB+R09-22
    Yamanouchi Masaki(6d)
    Iida Junya(2d) Iida JunyaB+R09-22
    Kurahashi Shozo(8d)
    Imabun Taro(2d)
    Hon Akiyoshi(4d)
  • Players 1st round Semifinals Final
    Yuki Satoshi(9d) Yuki SatoshiB+R10-14
    Watanabe Yu(2d)
    Yoshida Mika(8d) Kunisawa HirotoW+R10-06
    Kunisawa Hiroto(3d)
    Konno Tameto(7d) Sato YoheiB+7.510-06
    Sato Yohei(1d)
    Hatanaka Hoshinobu(5d) Furuya YutakaB+R09-15
    Furuya Yutaka(8d)
  • Players 1st round Semifinals Final
    Seto Taiki(8d) Seto TaikiW+R09-23
    Imai Kazuhiro(7d)
    Tsuji Shigehito(2d) Tsuji ShigehitoW+2.509-22
    Chin Kaei(9d)
    Tanaka Koyu(2d) Tanaka KoyuW+R09-29 Omote YutoW+1.510-13
    Takashima Takeshi(4d)
    Omote Yuto(1d) Omote YutoB+R09-01
    Nakano Yasuhiro(9d)