Tengen

46th Tengen

Host Organization : Shimbun 3-companies Consortium

Preliminary tournament A

  • Players1st roundFinal
    Kono Mitsuki(8d) Ko Iso
    B+R
    10-24


    Ko Iso(8d)
    Ryu Shikun(9d) Cho Sonjin
    B+R
    10-24
    Cho Sonjin(9d)
  • Players1st roundFinal
    Kato Atsushi(9d) Kataoka S
    B+R
    09-12
    Kobayashi K
    W+2.5
    10-24
    Kataoka Satoshi(9d)
    Kobayashi Koichi(HK) Kobayashi K
    B+R
    09-12
    Shuto Shun(7d)
  • Players1st roundFinal
    Oomote Takuto(2d) Oomote T
    B+1.5
    09-12


    Mizokami Tomochika(9d)
    Suzuki Ayumi(7d) Awaji S
    B+R
    09-26
    Awaji Shuzo(9d)
  • Players1st roundFinal
    Seki Kotaro(2d) Seki K
    B+R
    09-12
    So Yokoku
    B+R
    10-03
    Oya Koichi(9d)
    Suzuki Yoshimichi(7d) So Yokoku
    B+7.5
    09-12
    So Yokoku(9d)
  • Players1st roundFinal
    Onishi Kenya(4d) Suzuki S
    W+R
    10-03
    Suzuki S
    B+R
    10-17
    Suzuki Shinji(7d)
    Okuda Aya(4d) Takeuchi K
    W+R
    09-12
    Takeuchi Kosuke(4d)
  • Players1st roundFinal
    Kobayashi Satoru(9d) O Meien
    W+R
    09-19


    O Meien(9d)
    Yoda Norimoto(9d) Yoda N
    W+R
    10-10
    Tsuneishi Takashi(4d)
  • Players1st roundFinal
    Maeda Ryoji(7d) Shibano T
    W+R
    10-03
    Fujita A
    W+R
    11-07
    Shibano Toramaru(M)
    Ri Ishu(8d) Fujita A
    W+R
    10-03
    Fujita Akihiko(7d)
  • Players1st roundFinal
    Tajiri Yuto(5d) Son M
    B+11.5
    10-10
    Son M
    B+R
    10-31
    Son Makoto(7d)
    Terayama Rei(5d) Terayama R
    B+1.5
    09-26
    Mitani Tetsuya(7d)
  • Players1st roundFinal
    Akiyama Jiro(9d) Akiyama J
    B+R
    10-03
    Mimura T
    W+R
    10-24
    Kim Sujun(9d)
    Mimura Tomoyasu(9d) Mimura T
    W+R
    09-12
    Oba Junya(7d)
  • Players1st roundFinal
    Ishida Yoshi(24H) Anzai N
    W+R
    10-24


    Anzai Nobuaki(7d)
    Yo Chito(5d) Michael R
    W+R
    10-24
    Michael Redmond(9d)
  • Players1st roundFinal
    Komatsu Hideki(9d) Fujisawa R
    W+R
    09-19
    Onishi R
    B+R
    10-21
    Fujisawa Rina(4d)
    Hoshiai Shiho(2d) Onishi R
    B+R
    09-19
    Onishi Ryuhei(4d)
  • Players1st roundFinal
    Han Zenki(8d) Yamada T
    W+R
    09-26
    Yokotsuka R
    W+4.5
    10-17
    Yamada Takuji(8d)
    Yokotsuka Riki(7d) Yokotsuka R
    B+R
    09-12
    Uchida Shuhei(7d)
  • Players1st roundFinal
    Hirose Yuichi(3d) Ichiriki R
    W+R
    09-12
    Ichiriki R
    B+9.5
    10-24
    Ichiriki Ryo(8d)
    Takemiya Masaki(9d) Takemiya M
    B+0.5
    10-10
    Motoki Katsuya(8d)
  • Players1st roundFinal
    Adachi Toshimasa(6d) Adachi T
    W+4.5
    10-28


    Hirata Tomoya(7d)
    Tsuruyama Atsushi(7d) Tsuruyama A
    W+R
    09-26
    Tsuruyama A
    W+0.5
    10-10
    Inaba Takayoshi(3d)
    Takao Shinji(9d)
  • Players1st roundFinal
    Cho Riyu(8d) Yamashita K
    W+R
    09-19


    11-11
    Yamashita Keigo(9d)
    Ueno Asami(3d) Ueno A
    W+R
    09-12
    Cho Chikun(HM)
  • Players1st roundFinal
    Matsuoka Hideki(9d) Hane N
    W+R
    09-19
    Kitano R
    W+R
    10-17
    Hane Naoki(G)
    Kitano Ryo(8d) Kitano R
    B+R
    09-12
    Ishii Kunio(9d)
  • Players1st roundFinal
    Tanaka Nobuyuki(4d) Tanaka N
    W+R
    10-03
    Mutsuura Y
    B+9.5
    10-31
    Takahashi Masumi(3d)
    Goto Shungo(9d) Mutsuura Y
    B+6.5
    10-03
    Mutsuura Yuta(7d)
  • Players1st roundFinal
    Yamamori Tadanao(7d) Yamamori T
    W+R
    09-12
    Yamashiro H
    W+2.5
    10-24
    Hikosaka Naoto(9d)
    Ohashi Naruya(7d) Yamashiro H
    B+1.5
    09-19
    Yamashiro Hiroshi(9d)
  • Players1st roundFinal
    Nakane Naoyuki(9d) Ida A
    W+0.5
    09-26
    Ida A
    B+2.5
    11-07
    Ida Atsushi(8d)
    Otani Naoki(3d) Shida T
    W+R
    09-19
    Shida Tatsuya(8d)
  • Players1st roundFinal
    Tsuruta Kazushi(6d)



    Nakamura Shinya(9d)
    Ishida Atsushi(9d) Muramatsu H
    B+R
    09-19
    Muramatsu Hiroki(6d)
  • Players1st roundFinal
    Tajima Shingo(6d) Tajima S
    W+1.5
    09-12
    Yamada K
    B+R
    10-10
    Otake Yu(3d)
    Muramoto Wataru(2d) Yamada K
    B+R
    09-19
    Yamada Kimio(9d)
  • Players1st roundFinal
    Hon Akiyoshi(3d) Hon Akiyoshi
    W+R
    10-02
    Hon Akiyoshi
    B+R
    10-23
    Arakaki Shun(9d)
    Nakano Yasuhiro(9d) Abe Y
    B+R
    09-25
    Abe Yoshiki(2d)
  • Players1st roundFinal
    Wu Boyi(5d) Wu Boyi
    B+R
    10-17
    Murakawa D
    W+R
    10-30
    Tanaka Koyu(1d)
    Murakawa Daisuke(J) Murakawa D
    W+R
    09-11
    Iwata Saeka(1d)
  • Players1st roundFinal
    Kiyonari Tetsuya(9d) Kiyonari T
    W+0.5
    10-02
    Sato Y
    W+0.5
    10-23
    Tsuji Shigehito(1d)
    Hasegawa Sunao(9d) Sato Y
    W+7.5
    09-25
    Sato Yuta(2d)
  • Players1st roundFinal
    Imamura Toshiya(9d) Kan Minu
    W+R
    10-03
    Kan Minu
    W+R
    10-17
    Kan Minu(3d)
    Nishi Takenobu(3d) Nishi T
    W+R
    09-26
    Takashima Yugo(3d)
  • Players1st roundFinal
    Shintani Yosuke(2d) Hatanaka H
    B+6.5
    10-16
    Seto T
    W+R
    10-30
    Hatanaka Hoshinobu(5d)
    Seto Taiki(8d) Seto T
    B+R
    10-09
    Hara Masakazu(3d)
  • Players1st roundFinal
    Yuki Satoshi(9d) Ota R
    B+R
    10-03
    Fujii S
    B+R
    11-06
    Ota Ryo(1d)
    Yukawa Mitsuhisa(9d) Fujii S
    W+R
    10-16
    Fujii Shuya(7d)
  • Players1st roundFinal
    Taniguchi Toru(3d) Taniguchi T
    W+R
    10-16
    Taniguchi T
    W+R
    11-06
    Onoda Takuya(3d)
    Watanabe Koki(3d) Sonoda Y
    B+R
    10-09
    Sonoda Yuichi(9d)